Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

SON GÜNCELLEME: Kasım 29, 2018

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere bağlı olarak kayması sonucunda meydana gelir. Özellikle ağır işlerde çalışan insanlarda sıklıkla görülürken, masa başı iş yapan ve az hareket eden kişilerde de görülmektedir. Boyun omurları arasında yer alan kıkırdak yapılarının yer değiştirmesiyle birlikte kollara giden sinirlere de baskı yapacaktır. Bu oluşan baskı sonucunda ellerde ve kollarda uyuşma ve his kaybı görülebileceği gibi zaman içerisinde güç kaybı da oluşacaktır. Boyun fıtığı, hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi, hasta zaman içerisinde kollarını kullanmakta da zorluk çekeceklerdir. Tek taraflı olabileceği gibi, boynun her iki tarafta da boyun fıtığı görülebilir. Boyun fıtığının ilerlemeden erken tedavi edilmesi büyük önem taşır. Boyun fıtığı tedavi edilmediğinde, hastayı yatağa mahkum edecektir. Ayrıca boyun fıtığı hastasının felç geçirme riski çok fazla olacaktır. Boyun fıtığı teşhisini birçok doktor hastanın şikayetlerine göre kolaylıkla koyabilmektedir.

boyun-fitigina-hangi-bolum-bakar
boyun-fitigina-hangi-bolum-bakar

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Bel fıtıklarına hangi bölüm bakar sorunuza gelecek olursak 4 farklı bölüm bakmaktadır. Genel cerrahi, nöroloji, ortopedi ve fizik tedavi bölümlerinde uzman doktorlar boyun fıtığı konusunda teşhis ve tedavi yapabilir.

  • Genel Cerrah
  • Nöroloji ( Beyin cerrahı)
  • Ortopedi
  • Fizik Tedavi

Doktorunuz boyun fıtığı hakkında gerekli muayeneleri yaptığında size boyun fıtığı için nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini anlatacaktır. Boyun fıtığı çok ilerlemediği zamanlarda, fizik tedavi ile beraber boyun kaslar güçleneceğinden gözle görülür iyileşme olacaktır. Eğer boyun fıtığında herhangi bir iyileşme görülmediğinde boyun fıtığı ameliyatı kaçınılmazsa doktorunuz tarafından size bütün riskler söylenerek boyun fıtığı ameliyatı anlatılacaktır.

Mikro cerrahi yöntemlerle yapıldığından, doktorlar tarafından en ufak sinirler bile 40 kat büyüklükte görülecektir. Geçmiş zamanlar içerisinde boyun fıtığı ameliyatlarında hastaların ameliyat masasında vefat etmeleri ya da sakat kalma riskleri çok fazlaydı. Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde hastaların kolaylıkla boyun ameliyatı olması mümkündür. Ve boyun fıtığı ameliyatı riskleri çok azalmıştır.

Boyun omurları içerisinde yer alan sinirlerin sıkışması durumunda katılaşma meydana gelebilir. Bu durumda hastaya bir takım boyun egzersizleri yaptırılarak sinirler üzerinde nasıl etki oluşacağına bakılır. Eğer boyun içerisinde yer alan sinirlerde herhangi bir düzelme olmazsa ne yazık ki ameliyat kaçınılmaz olacaktır. Boyun fıtığı ameliyatına girecek doktorlar ise, anestezi doktoru ve beyin cerrahıdır. Bazı durumlarda genel cerrahi uzmanlarının da ameliyatlara girmesi mümkündür. Boyun fıtığının birden fazla yerde olması sonucunda özel olarak titanyumdan yapılan platinler boyun omurlarına yerleştirilmektedir. Boyub fıtığı ameliyatını beyin cerrahları mikro cerrahi yöntemle başarılı olarak gerçekleştirmektedir.

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuştur.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir