Boyun Fıtığı Patlaması

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Boyun Fıtığı Patlaması yazımız içerisinde sizlere “Boyun Fıtığı Patlaması Belirtileri Nelerdir, Boyun Fıtığı Patlaması Tedavisi, Boyun Fıtığı Patlarsa Nolur, Boyun Fıtığı Patlarsa Ameliyat Şart Mı” sorularınıza tek tek yanıt vermeye çalışacağız. Hazırsanız ilk olarak Boyun Fıtığı Patlaması hakkında bilgi vererek başlayalım.

Boyun Fıtığı Nedir

Zamanımızın çağı hiç şüphe yok ki teknoloji çağı. Gün geçtikçe gelişen teknolojilere bağlı olarak günlük yaptığımız hareket sayısı azalmakta. Buna bağlı olarak birçok boyun problemi de artış göstermekte. Uzun süreli bilgisayar kullanımı, masa başı işte çalışmak, uzun süre boyunca örgü örmek, çalışma masasında uzun süre vakit geçirmek gibi durumlarda yanlış oturma şekli nedeni boyun ağrıları oluşmakta. Bu boyun ağrılarının altında yatan ilk neden ise boyun fıtığı olabilmekte.

Omurgamız kuyruk sokumundan başımıza kadar ulaşan ve üst üste dizili 33 adet kemikten oluşmaktadır. Bu 33 adet kemikten 7 tanesi boynumuzda bulunur ve bu omur kemiklerine servikal omurlar adı verilir. Servikal omurlar arasında ise boynumuzu hareket ettirmemize yarayan disk adı verilen yapılar bulunmakta. Disk adı verilen bu yapılar iki kemik dokunun birbirine temasını önler. Ayrıca içeriğinde bulunan kollojen yapıda bağ doku ve su yapısı ile omur kemiklerimizin üzerine binen ağırlığı emer. Bazı nedenlere bağlı olarak (yaşlanma, fiziki travma, kireçlenme, kemik erimesi) disk yapıları içerisinde bulunan suyu kaybeder. Suyunu kaybeden diskler gittikçe katılaşarak boynun hareketini zorlar ve kısıtlı bir hale getirir.

Boyun omurları arasında yer alan disk yapısı zamanla deforme oldukça dış bölümlerinde katı yapıda ufak ufak yırtıklar ve kırıklar oluşur. Oluşan bu yırtık ve kırıkların içerisinden ise omur içerisinde yer alan yumuşak kısımlar dışarıya çıkar. Normalde içeride yer alan yumuşak yapının yırtıklardan dışarı çıkıp çevre dokulara ve sinirlere baskı yapması sonucunda boyun fıtığı oluşur.

boyun-fitigi-patlamasi
boyun-fitigi-patlamasi

Boyun Fıtığı Patlaması Nedir

Boyun Fıtığı Patlaması aslında gerçek bir patlama değildir. Daha çok doktorlar tarafından boyun fıtığı hastalığı olan kişileri acil olarak ameliyat edebilmek adına söyledikleri bir kavramdır. Hastaya boyun fıtığının durumu hakkında kavrayabilecekleri bir terim olmasından dolayı kullanılır. Normal şartlarda boyun fıtığının hayalinizde olduğu gibi patlama durumu söz konusu değildir.

Doktorlar arasında boyun fıtığı bulunduğu aşamaya göre 4 farklı sınıflandırmaya tabi tutulur. Birinci derece başlangıç aşamasında olan fıtıkları anlatırken, dördüncü derece ciddi fıtık boyutudur. Boyun fıtığı rahatsızlığının bu 4. seviyesine patlamış boyun fıtığı adı verilmez.

Genel olarak boyun fıtığının derecesi ilerledikçe boyunda, başta ve kollarda hissedilen ağrı, uyuşma ve karıncalanma artar. Bazen ise fıtığın yerine bağlı olarak birinci derece fıtık bile çok ciddi ağrılara yol açabilmekte.

Toparlamak gerekirse boyun fıtığı patlaması diye bir olay yoktur. Dördüncü seviye boyun fıtığı kopmuş fıtık anlamı taşır. Kopan fıtık parçası da omurilik boşluğuna düşse bile patlama gibi bir durum göstermeyecektir. Boyun fıtıkları tedavisi genel olarak fizik tedavi ile tedavi edilebilmekte. Boyun fıtığı patlarsa ameliyat şart mı derseniz, ameliyatın asıl amacı omurilik be sinir köklerinize karşı fıtığın yaptığı baskıyı azaltmaktır. Yani boyun fıtığınızı daha kolay yoldan yok etmektir. Fakat boyun fıtığı ameliyatı ortalama 10 hastadan sadece 1 tanesine uygulanabilir.

1. derece boyun fıtığı : bulging

2. derece boyun fıtığı : protrüzyon

3. derece boyun fıtığı : extrüde

4. derece boyun fıtığı : sekestre

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir