Boyun Fıtığı Olduğumu Nasıl Anlarım

SON GÜNCELLEME: Mart 22, 2018

Boyun fıtığı olduğumu nasıl anlarım sorunuza detaylı olarak cevap verecek. Sizlere tek tek boyun fıtığı belirtileri ve boyun fıtığının nereden anlaşılabileceğini tek tek söyleyeceğiz. Boyun fıtığı olup olmadığımı nasıl anlarım sorunuza kesin cevap olacak bu yazımız. Sizlerin:

Boyun fıtığı olduğumu nasıl anlarım

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir

Boyun fıtığı olduğunu nasıl anlarız

Boyun fıtığı olup olmadığımı nasıl anlarım?

Boyun fıtığı olduğumu nerden anlarım?

Sorularınıza detaylı olarak cevap vereceğiz.

boyun-fitigi-oldugumu-nasil-anlarım

Boyun Fıtığı Olduğumu Nasıl Anlarım

Boyun fıtığı şikayetiyle doktoruna başvuran hastalar arasında en belirgin özellik boyun fıtığı boyun ağrısıdır. Boyun ağrısı dışında diğer önemli bir özellik ise kollarda ve bacaklarda uyuşma ve ağrının beraber bir şekilde olmasıdır. Tabi bu demek değildir ki bacakta oluşan her ağrı boyun fıtığıdır. Yani sadece bacak bölgenizin veya kollarınızın ağrıması boyun fıtığı olduğunuzu göstermez. Diğer boyun fıtığı belirtilerini de az çok görmeniz gerekiyor. Fakat siz yine de temkinli olmak adına boyun ağrısı ve kol ağrısını aynı anda yaşadığınız zaman vakit kaybetmeden doktorunuzun kapısını çalın. Çünkü boyun fıtığında erken teşhis ve tedavi büyük önem taşıyor. Erken teşhis ve tedavi sayesinde cerrahi girişime gerek kalmadan tedavi edilebiliyor.

Bazı durumlarda boyun fıtığı kaynaklı, omurgada skolyoz görünüm oluşabiliyor. Boyun bölgesinde oluşan fıtık, omurga içerisinden geçen sinirlere baskıyı azaltabilmek adına eğrilik oluşturabiliyor. Bundan dolayı ise omurganın hareketleri kısıtlanıyor. Hareketleri kısıtlanan omurga sonrasında boyun, bel, kol ve bacak ağrıları olarak ortaya çıkıyor.

Boyun fıtığı tedavi edilmediği zaman çok daha büyük rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlıklar arasında idrar kaçırma, uzuvlarda his ve güç kaybı ve sonrasında uzuvlarda sinir ölümü ve kalıcı felç gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Boyun fıtığı kendiliğinden geçer mi başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

11 Yorumlar

 1. Boyun fıtığı belirtileri nelerdir ve boyun fıtığı nasıl anlaşılır konusunda çok aydınlatıcı olmuş teşekkür ederim

 2. Bende hafif derecede skolyoz vardı. bunun düzelme olasılığı var mı? İnternette görüyorum ağır skolyoz olanların kullandığı aletleri falan da çok zor yaa

 3. Boyun fitigi bildiyim kadariyla kola vuruyr. Kolunuzda agri, uyusma ve karincalanmalar basladiysa hemen bir doktora gorunun derim

 4. Merhaba Doktor Bey.
  Belimde ve boynumda çok ciddi ağrı ve uyuşma var. Bu ağrı ve uyuşmaya ek olarak yoğun bir his ve duyu kaybı da var. MR çekildim fakat MR sonuçlarıma göre herhangi bir fıtık yok denildi. İğneli EMG çekildi. L5-S1 radikulopati diye bir teşhis koyuldu. Doktorum hemen ameliyata almamız lazım dedi. Ben doktoruma biraz atlatıyorum iyileşiyorum diyerek zaman istedim. Fakat yürüme güçlüğüm ve bacaklarımda hissizlik ve ağrı artarak devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım ameliyat olmalı mıyım?

  • Merhaba Fatma Hanım.
   Öncelikle geçmiş olsun.
   Sonuçlarınıza tam olarak erişimim olmadığından kesin yorum yapamayacağım. Boyun fıtığı olup olmadığınızı anlamak veya rahatsızlığınız hakkında kesin emin olmak istiyorsanız başka bir doktora daha direkt başvurarak sıfırdan teşhis isteyin. Eğer yeni teşhiste önceki teşhis ile aynı olacak olursa sanırım ameliyat tek çare gibi gözükmekte.

 5. Ayyüce Pekmezci

  Merhaba. 24 yaşındayım. Geçen yıl doğum yaptım. Doğumdan sonra belimde bitmek bilmeyen sürekli devam eden ağrılar oluştu. İlk başta doktorlar tarafından bel fıtığı denildi. Sonrasında tekrar boyun ve bel için MR çekildi. MR sonucum aşağıda yer alan gibidir. Sizde yorumlayabilir misiniz rica etsem?

  MR Sonucu: Servikal aks düzleşmiştr Lomber lordoz artmıştır L3-4 düzeynde invertebrl diskte hidrasyon kaybı ve diffüz anüler bulging izlenmektedir L4-5 düzeyinde bulging izlenmektedir hafif derecede lomber spondiloz bulunmakta.

  • Merhaba Ayyüce Hanım.
   Öncelikle geçmiş olsun. MR raporlarınıza göre bel ve boyun omurlarınız da yer alan bazı disklerde sıvı kaybı meydana gelmiş. Bu sıvı kaybına bağlı olarak bazı bozulmalar oluşmaya başlamış. Bu durumda ağrı oluşması ise gayet normal bir durum. En kısa zamanda bir fizik tedavi uzmanı doktor ile görüşerek randevu almalısınız. Tedavinizi aksatmadan bir an önce olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir