Boyun Fıtığı İzotonik Egzersiz Nasıl Yapılır

SON GÜNCELLEME: Ocak 29, 2018

İzotonik egzersiz nasıl yapılır? İzotonik egzersiz olarak isim verilen bu egzersiz, çok büyük fiziksel aktivite gerektirmeyen ve sadece başınız ile kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz çeşididir. Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesine karşı yapılabilecek dört farklı izometrik egzersiz çeşidi bulunmaktadır.

İzotonik Egzersiz Nasıl Yapılır

Sağa ve Sola Döndürme Hareketi

Acele etmeden, yavaş hareketler eşliğinde başınız sağ tarafa doğru döndürülür. Sonrasında beş saniye kadar başınız sağa bakacak şekilde bekleyin. Tamamladıktan sonra yavaş bir şekilde başınızı ön tarafa doğru döndürerek bir süre bu bölgede dinlendirin. Dinlenmeyi tamamladıktan sonra aynı dikkat ve özen içerisinde başınızı sola dönecek şekilde çevirin. Tam sola bakar konumda beş saniye kadar bekleyin. Sağa ve sola bakmayı toplam bir tur olarak hesaplayın ve bu egzersizi en az 5 defa tekrarlayın.

Döndürme (Çember) Hareketi

Döndürme hareketi boyun fıtığına en iyi gelen egzersiz hareketlerinden bir tanesidir. Döndürme egzersizine başınız tam bir çember çizecek şekilde yavaş ve dikkatli bir şekilde döndürülmeye başlanır. Egzersizin en püf noktalarından bir tanesi ise ilk olarak başınız saat yönünde döndürülür sonrasında ise saatin tersi yönde döndürülmelidir. Bu hareketi toplamda 5 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

Sağa ve Sola Eğme Hareketi

Başınızı sağa ve sola eğme hareketi içeren boyun fıtığı egzersizi, sağ kulak sağ omuza gelecek şekilde başınızı eğme hareketi ile yapılır. Sağ kulağınız olabildiğince sağ omzunuza yakın olacak şekilde bir pozisyona geldikten sonra içinizden beşe kadar sayın. Sonrasında başınızı normal pozisyona getirin. Başınızı normal pozisyona getirdikten sonra ise aynı hareketi sol omuz ve sol kulağınız olacak şekilde tekrarlayın. Bu hareketi toplamda 5 defa tekrarlayın. Sağa ve sola eğme hareketi adı verilen boyun düzleşmesi egzersizi yaparken ellerinizle başınızı destekleyebilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

5 Yorumlar

  1. boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi için izotonik egzersizler gerçekten çok faydalı. boyun düzleşmesi egzersizleri nasıl yapılır sorusuna güzel bir cevap olmuş sagolun.

  2. uzun zaman önce boyun düzleşmesinden ötürü şikayetçiydim. sağa sola eğme hareketini özenle her gün yapıyordum gayet iyi öneririm.

  3. İsmail Uludağ

    boyun fıtığı egzersizleri için güzel bir paylaşım. Günlük olarak yaptığımız hareketler aslında ama bundan sonra boyun fıtığına yakalanmamak adına daha özenli ve dikkatli davranacağım bu egzersizleri yaparken

  4. Aylin Sabırlı

    boyun fıtığı için izometrik egzersizler niye günde 10-15 defa yapılıyor? Çok fazla değil mi her hareket toplam toplam 5 set şeklinde olduğunu falan düşünürsek günlük 150-200 harekete denk geliyor. Çok fazla değil mi neden bu kadar fazla

    • Boyun fıtığı için izotonik egzersizler, diğer egzersiz çeşitlerine göre fiziki olarak daha az güç gerektiren ve fiziki olarak daha zayıf egzersizler. Bu izotonik egzersizlerin boyun düzleşmeniz veya boyun fıtığınız için iyi gelmesi adına zayıf fiziki etkisini ortadan kaldırmak için bu kadar fazla sayıda yapılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir