Boyun Fıtığı Belirtileri

Günümüzde özellikle şoför, ağır iş yapan işçiler, öğretmenler ve masa başı çalışanlarında görülen boyun fıtığı oldukça yaygın ve tehlikeli bir hastalıktır. Günlük ve sosyal hayatımızı kötü yönde etkileyebilecek rahatsızlıkların meydana çıktığı boyun fıtığında erken teşhis çok önemlidir. Önemli belirtilerin varlığıyla boyun fıtığı şüpheleri artabilir. Bu yüzden boyun fıtığı belirtileri bilmek hastalar için erken teşhiste çok önemlidir.

 

Boyun Fıtığı Nedir?

Omurga bedenin hareket kabiliyetlerini yerine getirir. Ayrıca bedenin dik bir şekilde durmasını ve dışarıdan gelen baskılara karşı koymayı sağlar. Omurganın hem sabit olması ve hem de hareketli olmasını sağlayan bölüm omurga diskleridir. Diskler hareket sırasında ortaya çıkan kuvvetleri emerler. İlerleyen yaşla beraber disklerde yıpranmalar görülebilmektedir. Bu yıpranmalar sonucunda disklerin kuvvet emme özellikleri azalmaktadır. Ayrıca vücudun en hassas omurgaları da boyun bölgesinde bulunmaktadır bu yüzden bir kaza ya da düşme esnasında ilk etkilenen kısım buralar olmaktadır. Disklerin bu baskı ve yıpranmalar sonucunda dış yapısı yırtılmalar gösterebilir. Dış yapısında görülen yırtılmalardan diskin iç yapısı dışarı çıkarak kollara giden sinirlere ve omuriliğe baskı yapar. Boyun fıtığı bu baskı sonucunda oluşan bir hastalıktır.

 

Boyun Fıtığı Neden olur?

Boyun fıtığı oldukça farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Öncelikli olarak sürekli aynı noktaya bakmak, sürekli hareketsiz kalmak, egzersiz yapmamak, duruş bozukluğu, masa başında çok vakit geçirmek ve soğuk klimalara maruz kalmak boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun fıtığı görülme riski fiziksel yapıya bağlı olarak da artabilir. Özellikle uzun boylu ve zayıf insanlar da daha yaygın olarak görülmektedir. Bu kişilerin boyun hastalıkları konusunda daha dikkatli olmaları ve egzersiz yapmaya önem vermeleri gerekir.

Uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonları da boyun ağrılarını ve fıtığı tetiklemektedir. Özellikle bankacılık, öğretmenlik ve şoförlük gibi işlerde çalışan insanlar da daha sık görülür. Ayrıca önemli oranda trafik kazası, travma, stres kaynaklı sinir kasılmaları sonrasında da boyun fıtığı görülebilir.

İlk etapta boyun fıtığı belirtileri soğuk algınlığı gibi hastalıklara bağlandığı için gözden kaçabilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Genel olarak boyun fıtıkları ikiye ayrılır. Bu iki gruptan birincisi henüz ilerlememiş ve ameliyatsız tedavilerle iyileşmesi mümkün olan gruptur. İkinci grup boyun fıtıkları ise ilerledikleri için sadece ameliyat sonucunda gelişim göstermektedir. Oldukça zor ve bazı risklerin barındıran ameliyat grubuna girmeden önce tanı koyulması, bu yüzden çok önemli bir yer teşkil eder. Boyun fıtığı belirtilerinden en önemlisi ve ilki ağrıdır. Boyun bölgesinde şiddetli ağrılar fıtığın belirtisi olabilir. Üstelik bu ağrılar sadece boyun bölgesinde oluşmaz, baş, kol ve hatta bacak kısımlarında da görülebilir. Ağrıyan kollarda uyuşukluk hissi ve güç kaybı da beraberinde görülmektedir. Ayrıca baş dönmesi, dengesizlik, boyun tutulması ve yürüme güçlüğü de önemli bir boyun fıtığı belirtisidir.

 

Boyun Fıtığı Tanısı

Boyun fıtığı tanısı ayrıntılı nörolojik muayene ve radyolojik incelemeler sonucunda konulur. Ayrıca sinir elektrosu muayenesi de gerekli olduğu durumlarda uygulanabilir. Bu muayenelerde önce hastanın öyküsünü ve belirtilerini dikkatli bir şekilde anlatması da tanı koyulması evresinde oldukça önemlidir.

Eğer tanı sonrasında boyun fıtığı yoksa genellikle fizik tedavi yöntemleri ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Fakat boyun fıtığı bulguları bulunduğu taktir de öncelikle farklı tedavi yöntemleri uygulanır fakat bu yöntemlerin yeterli gelmediği durumlarda cerrahi müdahale kaçınılmazdır.

Boyun fıtığı ileri aşamalarında felç kalabilme riski vardır. Felcin cerrahi yöntemlerde dahil olmak üzere bir çözümü yoktur. Bu yüzden erken teşhis ve müdahale oldukça önemlidir.

 

Boyun Fıtığında Tedavi

Boyun fıtıklarına her zaman cerrahi yolları ile müdahale edilmez. Eğer boyun fıtığı ilk aşamada ağrı kesici tedavisi uygulanır, boyun hareketlerini sınırlamak amacıyla boyunluk da ağrının azalmasına yardımcı olur.  Ayrıca ağrıları, kas spazmlarının ve sinir kökünde oluşan ödemlerin azalması, amacıyla farklı ilaç tedavileri verilebilir.

İlaç tedavilerinin yanında fizik tedavi yöntemleri de yaygın olarak kullanılabilmektedir. Fakat kuvvet kaybı ve ağrının arttığı, tedavilerin sonuç vermediği durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

 

  Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

 Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında boyun bölgesinde ağrı, kollarda sızı ve karıncalanma hissi görülmektedir. Ayrıca geçici ses kısıklığı ve ilk günlerde yemekte güçlük çekme de görülen sonuçlar arasındadır. Bu yüzden ilk günlerde hastalara pilav, çorba, muhallebi gibi yutması kolay hafif yiyecekler önerilir. İlk haftalarda araba kullanmak ve uzun uçak yolculukları kötü sonuçlar doğurabilir. Ameliyat sonrası iyileşme süresi yaklaşık dört aydır. Bu dört ay içerisinde kontrollere ve yapılan hareketlere oldukça dikkat edilmesi gerekir. Bu süre sonunda dahi ilk zamanlar zorlu sporların yapılmaması gerekir. Aktivite olarak yürüyüş ve yüzme yapılabilir.

Günümüzde özellikle şoför, ağır iş yapan işçiler, öğretmenler ve masa başı çalışanlarında görülen boyun fıtığı oldukça yaygın ve tehlikeli bir hastalıktır. Günlük ve sosyal hayatımızı kötü yönde etkileyebilecek rahatsızlıkların meydana çıktığı boyun fıtığında erken teşhis çok önemlidir. Önemli belirtilerin varlığıyla boyun fıtığı şüpheleri artabilir. Bu yüzden belirtilerini bilmek hastalar için erken teşhiste çok önemlidir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Klima Boyun Fıtığı Yapar Mı?

Klima Boyun Fıtığı Yapar Mı? Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve çoğu evde kışında kullanılan klimalar …

1 Yorum

  1. Geribildirim Nimet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close