Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Eylül 19, 2017

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi, Boyun ağrısı tüm insanları yaşamlarının bir bölümünde mutlaka rahatsız eder. Ancak bunun çeşitli sebepleri vardır. Boyun fıtığıı, kireçlenme, strese bağlı ağrılar, disklerin bozulması, uzun süre başın aşağıda yada yukarıda kalarak çalışılması kasların yorulmasına ve kasılmasına neden olur. Bu tip rahatsızlıklar günümüzde bilgisayarların aşırı kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Ağrılar bazen enseye, başa, boyuna ve kollara iner. Boyunun zedelenmeside oldukça kolay bir durumdur. Kazalar, yaralanmalar kasları etkilediği gibi boyun kırıklarınada sebep olabilir.

Boyun fıtığıı omurgayı oluşturan kemiklerin arasındaki disklerin zaman içerisinde zayıflaması ve disk içeriğinin dışarı fırlamasıdır. Sinir köküne yada omur iliğin üzerine baskı yapar. Kolda ve elde uyuşma, şiddetli ağrı, karıncalanma ve en son ilerlemiş halinde ise kasların güç kaybetmesi görülür. Hastalıktan korunmak için boyun ve sırt bölgemizi kuvvetlendirmeli, düzenli beslenmeli, çalıştığımız ortamı rahat kullanılabilir hale getirmeliyiz.

Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi
Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi görsel

Ayrıca travmalardan kaçınmak, boyun duruşumuzu düzgün tutmak çok önemlidir. Kalın yastık kullanmaktan kaçınmak, masa başında çalışırken küçük molalar vermek, yürüyüş yapıp vücudu esnetmek, omurgayı güçlendirmek için yüzmek alınacak önlemlerden birkaçıdır.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Basit boyun fıtıklarında ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavi genellikle iyi sonuç vermektedir. Ancak bu tedavilerden fayda görmeyen yada ciddi fonksiyon kaybı olan hastalarda ameliyat gerekebilir. Ameliyat sonrası hastalar genellikle 2-4 hafta arasında işe dönebilirler. Hastalığın boyutuna göre tedavi doktor tarafından belirlenir.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir