Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yaparmı

SON GÜNCELLEME: Mart 22, 2018

Boyun fıtığı baş dönmesi yapar mı? Sorunuzun cevabı ne yazık ki evet. Boyun fıtığı baş dönmesi yapıyor. Özellikle sabah yeni uyandığınız zaman yaşanan baş dönmesinin altında büyük bir ihtimalle boyun fıtığı yatmakta. Boyun fıtığı belirtileri arasında yer alan en önemli belirtiler boyun ağrısı ve beraberinde yaşanan baş dönmesidir.

Boyun fıtığı hastalığı boyun omurları arasında yer aşan kıkırdak bölgenin zarar görmesi ile oluşur. Zarar gören kıkırdak yer değişerek omurilik kanalına yerleşir ve sonrasında kolu kontrol eden ve kolun duyusunu toplayan sinirlere baskı yapar. Boyun omurlarının birbirlerinden ayrılmasını sağlayan diskler içerisinde ise jöle kıvamında bir madde bulunur. Bu madde ilerleyen yaşlarda, fiziksel travmalarda ve stres gibi psikolojik durumlarda yıpranmaya başlar. Boyun bölgesinde yapılan ters hareketin sonucunda ise yırtılarak bu jölemsi madde boyun omurları içerisinden dışarı taşar. Sonrasında ise sinirlere baskı yapmaya başlar. Bu baskı sonucunda ise kollarda güç kaybı, karıncalanma, uyuşma ve hissizlik gibi durumlar meydana gelir.

Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yaparmı

Boyun bölgesinde yer alan kıkırdaklar, eklemler, bağlar ve yumuşak dokular hep beraber çalışmaktadır. Bu beraber çalışma sistemine bağlı olarak boynumuzu birçok farklı yöne kolaylıkla hareket ettirebilmekteyiz. Boyun bölgesinde meydana gelen ağrılar bel ağrılarından sonra en çok gözlemlenen ağrılardır. Boyun bölgesinde meydana gelen ağrılar bel ağrıları kadar sık görülmese bile her yaş döneminde ortaya çıkabilmekte. Özellikle gün içerisinde sabit olarak yapılan masa başı işler gibi iş gruplarında çalışanlarda daha sık boyun fıtığı gözlemlenir.

Boyun ağrısı sadece boyun bölgesi ile sınırlı kalmıyor. Boyun bölgesine ek olarak omur ve kol ağrısı da beraberinde yaşanmakta. Bu kol, omuz ve boyun ağrıları ne yazık ki yaşam kalitesini düşürür ve kişinin günlük hayatını kısıtlar. İlerleyen dönemde kişiyi işinden ve gücünden edebilir. Boyun fıtığı, baş dönmesi ve kollara kadar uzanan ağrı gibi şikayetlerin başlıca nedenidir. Ayrıca boyun bölgesinde hareket kısıtlanması, kollarda ve bacakalarda uyuşukluk, güç ve kuvvet kaybı, kulak çınlaması ve bulanık görme gibi problemlere de neden olabilir.

Boyun fıtığı baş dönmesi yaparmı sorunuzun cevabını vermeye çalıştık. Konu hakkında görüş ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

2 Yorumlar

  1. Boyun fıtığı ve düzleşmesi yaklaşık 10 yıldır var aralıklarla 3kez fizik tedavi oldum… Bu sabah yataktan kalkmak için hamle yaptim başım feci halde döndü ve gün boyu anı hareketler doğrultusunda devam ediyor ….baş dönmesi nasıl geçecek tedavisi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir