Boyun Fıtığı Ameliyatı

SON GÜNCELLEME: Şubat 27, 2018

Boyun fıtığı ameliyatı, boyun fıtığı hastalığı ilerlemiş olan, boyun fıtığı fizik tedavisi ve boyun fıtığı egzersizleri etki etmeyen kişilere uygulanan bir cerrahi müdahaledir. Normalde boyun fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleriLazerle Boyun Fıtığı TedavisiBoyun fıtığı ilaç tedavisiNükleoplasti ameliyatsız boyun fıtığı tedavi yöntemiBoyun fıtığı kaplıca tedavisi, Boyun Fıtığı İçin Şifalı Bitkiler gibi tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat hasta kişiye uygulanan tüm tedaviler sonuç vermiyor ve omurilik içerisinde sinir köklerine baskı sonucunda güç ve his kaybı başladıysa ameliyat şart olmakta. Fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi tedaviler yardımı ile ilk başlarda boyun fıtığı rahatsızlığı belirtileri giderilebiliyor. Ama rahatsızlık ilerledikçe daha güçlü olarak ortaya çıkmakta ve uzuvlara yayılarak tüm vücutta şiddetli ağrılar meydana getirebilmekte. Bu durumda ne yazık ki boyun fıtığı ameliyatı uygulanmak zorundadır.

 

Boyun Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığından muzdarip hastanın ilk olarak fizik muayenesi yapılmaktadır. Sonrasında yapılacak olan boyun fıtığı ameliyatı için ön taraftan mı yoksa arka taraftan mı yapılacağı konusunda radyolojik incelemeler başlar ve ameliyat noktasına beyin cerrahı karar verir. Boynun ön tarafından yapılan boyun fıtığı ameliyatları genellikle boynun sağ bölgesinden yapılmaktadır. Deri üzerinden ortalama 5 santim büyüklüğünde yatay bir kesi yapılır. Bu noktadan deri altı dokuya ve sonrasında yüzeysel kas dokuya ulaşılır. Bu şekilde yavaş yavaş alt dokulara kadar inilir. Omurga bölgesine ulaşabilmek adına özel bir cihaz ile şah damarı dışarıya alınır. Sonrasında ise daha rahat bir ameliyat alanı adına soluk borusu ve yemek borusu içeri noktaya alınır. Bu yapılan işlemler sayesinde boyun omurgasının ön tarafı tamamen ortaya çıkmış olur. Boyun fıtığı ameliyatının yapılacağı omuru belirlemek adına röntgen ameliyat öncesinde çekilir. Çekilen bu röntgen sayesinde hangi omur noktasında fıtıklaşma olduğu tespit edilir. Fıtıklaşma olan omur bölgesine ekartörler yerleştirilir. İlerleyen zamanda ise mikroskop yardımı ile mikrodiskektomi işlemine başlanılır. Bu işlem ile içerisi boşaltılmış omurga diski yerine komşu olan iki omur birbirine sabitlenir. Sabitlenme işlemi adına protez veya kemik parçaları da kullanılabilir. Sonrasında tekrar röntgen çekilerek bölge içerisinde meydana gelen kanama tespit edilir.

Ameliyatın devamında ise boynun açılan bölgesi dikişleri almaya gerek kalmayacak özelliklere sahip ipler ile dikilerek kapatılır. Uygulanan boyun fıtığı ameliyatı çok nadir olarak boynun arka yüzünden yapılmaktadır. Eğer fıtık orta noktada değilse ve omur ilikten çıkan sinir kökü omurganın hemen ağzında basıya uğruyorsa boyun fıtığı ameliyatı arka taraftan uygulanır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrasında Yaşananlar

Ameliyat sonrası fıtık hastaları evde günlük işlerini belli bir ölçüde tek başlarına yapabilirler. Fakat bir süre boyunca boyun bölgesini özellikle korumalı ve ön tarafı açık olan kıyafet giymekten kaçınmalıdırlar. Ameliyat sonrasında kişiler ilk hafta yutkunma güçlüğü gibi problemler yaşayabilirler. Bu yutkunma güçlüğü yemek borusu bölgesinde meydana gelen ödemden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Yemek borusunda meydana gelen ödemden dolayı boyun fıtığı ameliyatı sonrasında kişiler bir süre boyunca sulu gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında ses kısıklığı da gözlemlenmektedir. Ses kısıklığı ortalama 3 ay içerisinde ortadan kalkar. Ayrıca boyun fıtığı ameliyatı sonrasında ameliyat bölgesinde ağrı, yanma, uyuşma, karıncalanma ve batma gibi hislerin oluşması normaldir. Bu tarz hisler kısa süre içerisinde son bulacaktır.

Hastaların boyun fıtığı için boyunluk takması önerildiyse ameliyat sonrasında en az 15 gün boyunca boyun fıtığı için boyunluk takması önerilir. Doktoru tarafından önerilen boyun fıtığı ilaçları eksiksiz olarak alınmalıdır. Ayrıca yatarken kesinlikle boyun fıtığı yastığı kullanılması gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında ameliyat yerine akıntı, şişme gibi belirtiler olursa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Boyun fıtığı hastaları ameliyat sonrasında ağır işlerde çalışıyorsa en az 6 ay ara vermesi şarttır. Hafif işlerde çalışan kişiler ise ameliyat sonrasında 1 ay dinlenip işlerine dönebilirler.

Ağır sportif egzersizler en az 4 ay süre ile yapılmamalıdır. Fakat yürüyüş yüzme gibi daha basit ve rahat sporlar yapılabilir.

Boyun fıtığı ameliyatı riskleri nelerdir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir