Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ocak 10, 2018

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatı riskleri de ne yazık ki bulunmaktadır. Özellikle ameliyat boyun ve boyun bölgesi gibi önemli bir noktada olduğundan dolayı ameliyat anında yaşanabilecek komplikasyonlar çok büyük sıkıntılara meydan verebilir. Fakat endişelenmeyin. Tüm ameliyatlarda komplikasyonlar meydana gelmiyor. Bu yazımızda sizlere boyun fıtığı ameliyat riskleri konusunda detaylı ve önemli bilgiler sunacağız.

Aşağıda hazırladığımız boyun fıtığı ameliyatı riskleri nelerdir listemizde tüm komplikasyonları bir araya toplamaya çalıştık. Fakat bu liste hiçbir şekilde ameliyat öncesinde doktorunuz tarafından size yapılacak bilgilendirmenin yerini tutmayacaktır.

 

Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri Nelerdir

Anestezi Kaynaklı Alerji

Boyun fıtığı ameliyatı risklerinden bir tanesi anestezi kaynaklı alerjidir. Bu riskin görülme sıklığı ise gerçekten çok nadirdir. Ameliyattan önce verilen genel anestezi veya narkoz içerikli maddeler sizlere potansiyel olarak zarar verebilir. Boyun fıtığı ameliyatlarında genel anestezi uygulanmaktadır. Yani tüm ameliyat siz tam uykudayken gerçekleşir. Anestezik maddeler bazen sizin vücudunuzda alerjilere neden olabilir. Bu sıkıntı çok nadir olarak meydana gelmektedir. Ama biz yine de sizi bu konuda haberdar etmek istedik.

Enfeksiyon Kaynaklı Riskler

Boyun fıtığı ameliyatı sonuç olarak cerrahi bir operasyondur. Deri katmanınız geçilerek vücudunuzun içerisine direkt olarak müdahale olmaktadır. Deri altınıza direkt olarak bir müdehale gerçekleştiği için doğal savunma mekanizmanızın en büyük katmanlarını geçen mikroplar ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle normal deri floranızda yaşayan bazı mikroplar sadece yabancı cisim batması sonucunda (ameliyat, kaza, açık yaralanma) sonucunda enfeksiyon oluşturmaktadır. Fakat enfeksiyon kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıklardan korkmanıza gerek yok. Çünkü kolay ve hızlı bir antibiyotik tedavisi ile enfeksiyonlar vücudunuzdan temizlenecektir. Eğer mikroplar kemiklerinize yayılım göstermeyi başarırsa sıkıntılar biraz daha artacaktır fakat bu durum ise gerçekten çok nadir görülen bir komplikasyondur.

Damar Hasarı

Boynun bölgemizden bildiğiniz üzere beynimizi besleyen damarlar geçmektedir. İnsan vücudu üzerinde yapılan araştırmalarda çoğu insanın anatomik yapısı birbirine benzerdir. Fakat hiçbir insan neredeyse aynı değildir. Her insan anatomik olarak farklılık gösterebilir. Mesela insanların büyük bir çoğunluğunda kalp sol taraftadır. Fakat kalbi sağ tarafta olan insanlarda vardır. Bu tarz farklılıklardan kaynaklı olarak ameliyat anında olmaması gereken yerde olan bir damarınız hasar alabilir. Fakat bu risk faktörleri arasında gerçekten çok küçüktür. 1000 kişide 1’den daha az bir sıklıkla görülmektedir.

Sinir Hasarı

Servikal diskektomi ve spinal füzyon operasyonlarında istemeyerek sinirlere zarar verilebilir. Fakat merak etmenize gerek yok yaşanacak sinir hasarı size hayati olarak bir zarar vermeyecektir. Çünkü bu operasyonlarda risk altında olan sinirlerin birçoğu ses telleriniz ile bağlantılı olan sinirlerdir. Ameliyat anında yaşanacak sinir hasarında oluşacak durum sadece ses kısıklığı olacaktır. Ameliyat üzerinden geçen kısa bir süre sonra ise tekrar eski ses sağlığınıza kavuşacaksınızdır. Fakat tüm sinir hasar almadığı durumlarda.

Vücudun Ret Etmesi

Bazı boyun operasyonlarında vücudunuza dışarıdan parça takılması gerekebilmektedir. Bu operasyonlara organ nakli, kalp kapakçığı nakli, platin takılması gibi operasyonları da örnek olarak verebiliriz. Bazı durumlarda ameliyat yüzde yüz başarı ile geçse bile sonradan vücut eklenen parçayı kabul etmeyerek ret ediyor. Böyle bir ret durumu yaşadığınız zaman ameliyat ne yazık ki tekrarlanıyor.

Doktor Hatası

Doktorlarda insan. Ne yazık ki bazı durumlarda hatalar yapabiliyorlar. İnsan hayatının değerini bildikleri için ellerinden geldiği kadar dikkatli davransalar da ne yazık ki çok küçük ihtimallerle de olsa doktor hatasından kaynaklı komplikasyonlarda meydana gelebilmekte.

Sizlere A’dan Z’te boyun fıtığı ameliyatı riskleri nelerdir anlatmaya çalıştık. Umarız geçireceğiniz ameliyat esnasında bu tarz bir komplikasyonla karşılaşmadan başarı ile atlatırsınız. Eğer yazımızda yer verdiğimiz boyun ameliyatı riskleri nelerdir size yeterli gelmediyse daha sağlıklı bilgi için doktorunuzdan bilgi alınız.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

17 Yorumlar

 1. En korktuğum şey doktor hatası arkadaşlar. Neyse ki tıp gelişti..

 2. boyun fıtığında ameliyat bence son care artık iyice yasam kaliteniz dustuyse yapmalısınız. ancak sinirlerinde cok harap olmaması gerek. arayı tututmak onemli

 3. Şu anesteziden oldum olası korkmuşumdur. Ameliyatı zor olsa gerek

 4. Büyük ihtimalle boyun fıtığıyım ameliyattan cok korkyorm.

 5. Bende yıllardır boyunda kireçlenme oluyor bu aralar ağrılarda oluşmaya başladı umarım bu hastalığa yakalanmamışımdır.

 6. Hiç riski yok denebilir arkadaşlar. Tabi doktorunuza ve Rabbim in isteğine bağlı. En doğrusunu Rabbim bilir.

 7. Ben geçen hafta ameliyat oldum arkadaşlar. Eğer doktorlar ameliyat diyorsa yapacak bir şey yok ne yazık ki. Ameliyat olmanız gerekiyordur. Ben oldum şuan çok iyiyim ağrım falan kalmadı

 8. Boyun fıtığım var. Yarın tekrar mr a gireceğim. Sağ elimde his ve güç kaybı başladı artık. Sırt bölgemde de batma ve yanma oluyor. Ortopedi kesin ameliyat dedi beeyin cerrahisine gönderdi. Sizce ameliyat çok tehlikeli mi?

  • Her ameliyatın belirli riskleri vardır. Fakat iyi bir operasyon ile riskler minimalize edilir. Ameliyat tehlikelidir evet ama büyük bir başarı oranına sahiptir.

 9. 3 tane doktora gittim boyun fıtığı için. Hepsi ameliyat şart dedi ve korkuyorum. Ameliyat çok riskli mi acaba

  • Tüm ameliyatlar belirli riskler içerir. Sonuçta cerrahi bir operasyondur. Fakat boyun fıtığı ameliyatı çok riskli bir operasyon değildir.

 10. Ayşe Büyükyenigün

  Yaklasık 3 hafta önce boyun fıtığı ameliyatı oldum. Boyun fıtığı ameliyatı riskleri gerçekten var ama çok nadir oluyor.

 11. Mustafa Yazıcı

  Geçtiğimiz hafta boyun fıtığı ameliyatı oldum. Ameliyat öncesinde mr sonuçlarımı 2 beyin cerrahı 2 fizik tedavi uzmanına götürdüm gösterdim ameliyattan kaçmak adına. Fakat hepsi bu saatten sonra tek çözüm ameliyat diyince kuzu kuzu yattım bıcak altına. Allah’a şükür bir sıkıntı olmadan atlattım ameliyatı. Ağrılarım ise tamamen geçti ve kurtuldum lanet hastalıktan

 12. Benim eşimde boyun fıtığı vardı. 1 yıldır çekiyordu bu rahatsızlığı. Fizik tedavi, egzersiz her şeyi denedik fakat sonunda mecbur ameliyat dediler. Boyun fıtığı olan bölgeyi lazer yardımıyla 2 cm kestiler ve öyle yaptılar ameliyatı. Çok şükür bir sıkıntı olmadı şimdi eşim keşke daha önce yaptırsaydım diyor.

 13. Ahmet Adıgüzel

  Öncelikle merhaba. Bana boyun fıtığı tanısı koyuldu geçtiğimiz hafta içerisinde. Ameliyat olman lazım tam tedavi için dediler. Fakat ameliyat kelimesini duyunca çok gerildim. Çok tedirginim. Boyun fıtığı ameliyatı olmak sizce mantıklı mı? Ameliyatın riskleri varmış sizin boyun fıtığı ameliyatı riskleri nelerdir yazınızda bahsettiğiniz gibi ama ameliyat olmazsam da birçok risk varmış ve ağrılar devam edecekmiş. Sizce ne yapmalıyım?

  • Doktorlar en iyisini bilir bu konuda. Eğer ameliyat dedilerse boyun fıtığı ameliyatı olmanız gerekiyor. Ne yazık ki ameliyat şart geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir