Boyun Eğriliği Belirtileri Ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Şubat 24, 2018

Boyun eğriliği yakın bir zamana kadar hastalık olarak dikkate alınmamaktaydı. Fakat boyun eğriliği belirtileri gösteren kişilerin boyun eğriliği tedavisi olmadığı zaman boynunun sakat kaldığı, boyun ve omur bölgesinde kalıcı olarak hasarların gözlemlendiği görülünce boyun eğriliği rahatsızlığı çok daha ciddiye alınan bir hastalık oldu. Boyun eğriliği hastalığının tıp dilinde Tortikolis olarak isimlendirilir. Boyun eğriliği rahatsızlığı her 100 doğumun 1 tanesinde rastlanabilen ve ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Boyun eğriliği tedavi edilmezse omurgada düzeltilmesi gittikçe zorlaşan bir eğriliğe neden olur. Bu eğriliğe bağlı olarak zaman içerisinde eğriliğin tarafındaki omuz havaya kalkarken eğriliğin diğer tarafındaki omuz aşağıya iner.

Boyun Eğriliğinin Nedenleri

Boyun eğriliği, genelde fetüsün anne karnında aldığı pozisyona bağlı olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda doğum esnasında meydana gelebilen boyun kası zedelenmesi veya genetik olarak boyun eğriliği rahatsızlığına sahip de olabilir. Doğum anında meydana gelen boyun kası zedelenmesi sonucunda boynu sağa ve sola çevirme işlevi gören kaslardan bir tanesi kısalır.

Doğum esnasında meydana gelebilen boyun eğriliği nedenleri dışında boyun omurları içerisinde meydana gelebilecek anormal gelişmeler de boyun eğriliği nedenleri arasında gösterilebilir.

Boyun eğriliği kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Boyun eğriliği tedavi edilmezse yüz kemiklerinden kafa kemiklerine kadar birçok kemikte asimetri meydana gelir. Bu asimetri görüntüsünde ise bir taraf normal durmaktayken diğer tarafın çıkık olması ile gösterir. Estetik görüşü bozmasının yanında boyun eğriliği hastası kişinin günlük hayatını da çok zorlaştırır. Günlük hayatında yapması gereken en basit hareketleri bile zor yerine getirir. Ayrıca boyun eğriliğinden ve asimetrik kemiklerden kaynaklı kemik ağrıları çekecektir.

Bu durumlara ek olarak asimetrik kemik bozuklukları görme kusurlarına da neden olmaktadır. Boyun eğriliği teşhisi dışarıdan bir gözlemci tarafından rahatlıkla koyulabilen bir teşhistir. Bu sebebe bağlı olarak boyun eğriliği erken teşhisi mümkündür. Erken müdahale döneminde boyun eğriliği rahatsızlığı büyük ölçüde geriler ve düzelmesi gözlemlenir.

Boyun Eğriliği Tedavisi

Boyun eğriliği hastalığı el ile düzeltilebilen bir hastalık değildir. Boyun eğriliği tedavisi kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Boyun eğriliğinin nedenlerine bağlı olarak ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahı gibi alanında uzman doktorlardan yardım istenilmelidir. Boyun eğriliği tedavisi kesinlikle doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Erken fark edilen boyun eğriliği tedavisine hemen başlanılmalı. Boyun eğriliği tedavisi özellikle 1-1.5 yaşına kadar doktorların kontrolünde yapılırsa ve düzgün bir şekilde boyun eğriliği egzersizleri düzgün uygulanırsa yüzde 90 oranında tam başarı sağlanabilmekte. Boyun eğriliği egzersizleri ile boyun bölgesinde kısa kalan kasın uzaması sağlanmakta. Boyun eğriliği tedavisi için verilen boyun eğrili egzersizleri doktor kontrolünde bebeğin ailesi tarafından yapılmaktadır. Boyunda yer alan kısa kasın çalıştırılması ve gerilmesi adına günde belli sayıda bebek için germe hareketleri yaptırılmalıdır. Bu yaptırılan boyun egzersizleri yaptırılırken bebeğin dikkatini çekecek oyuncaklardan yardım alınabilir. Boyun eğriliği tedavisinde önemli olan bebeğin bakamadığı tarafa doğru bakması adına teşvik edecek davranışların ortaya koyulmasıdır.

Boyun eğriliği fizik tedavi egzersizleri çok düşük ihtimalle de olsa başarısız olabilmekte. Egzersizlerin başarısız olduğu durumlarda ise ne yazık ki cerrahi müdahale şart. Boyun bölgesine yapılacak cerrahi müdahale sayesinde boyun eğriliği tedavisi yapılmış oluyor. Boyun eğriliği ameliyatı sırasında sertleşen travmatize boyun kası dokusu çıkarılarak boyun omurları içinde plastik cerrahi müdahalede bulunulur. Boyun eğriliği ameliyatının erken yaşlarda yapılması tedavi açısından daha sağlıklı ve olumlu sonuçlar çıkaracaktır. Boyun eğriliği ameliyatı genel olarak 6-8 yaş arasına kadar büyük bir başarı yüzdesine sahiptir. Daha büyük yaşta olan çocuklar içinde yine uygulanabilir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir