Boyun Düzleşmesinin Nedeni Nedir

SON GÜNCELLEME: Ocak 8, 2018

Boynumuzda toplamda 7 adet boyun kemiği bulunmaktadır. Bu 7 adet boyun kemiği diğer bir adıyla boyun omurları alt alta gelecek şekilde dizilmiştir. Dizilimlerine baktığımız zaman ise C harfini andıracak şekilde görünürler. Fakat boyun düzleşmesi adı verilen bir rahatsızlıktan dolayı bu boyun kemikleri zamanla I harfi şeklinde dizilime dönmektedir. Hatta bazı hastalarda bu ters C harfine doğru ilerlemektedir. Tıp dilinde Servikal Aks Düzleşmesi olarak geçen bu rahatsızlık halk arasında boyun düzleşmesi olarak bilinir. Bu yazımızda sizler için boyun düzleşmesi nedeni nedir sorusuna yanıt arayacağız. Yani bu rahatsızlığın altında yatan sebepleri size aktaracağız.

 

Boyun Düzleşmesi Nedeni Nedir

Boyun düzleşmesi genetik bir hastalık değildir. Yani doğum anında veya öncesinde oluşan bir rahatsızlık değildir. Boyun Düzleşmesi Nedeni Nedir sorusunun aslında çok fazla cevabı bulunmakta. Bu cevapların arasında ilk sırada ise duruş bozukluğu gelmekte. Şimdi boyun düzleşmesi nedenlerini tek tek inceleyelim.

Uzun Süreli Olarak Eğilmek

Uzun süre boyunca aynı pozisyonda olduğunuz ve özellikle boynunuzu öne eğerek yaptığınız işler sonucunda boyun düzleşmesi rahatsızlığına yakalanabilirsiniz. Bu işlere örnek olarak bilgisayar kullanmak, örgü örmek, piyano çalmak gibi işler. Bu tarz işleri yaparken belli aralıklar ile mola vererek boynunuzu rahatlatmalısınız.

Travma Atlatmak

Fiziki olarak yaşayacağınız travmalar boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle yaşadığınız trafik kazası, spor yaparken geçirebileceğiniz sakatlıklar, başınızı sert bir biçimde çarpmak veya kavga sonucunda alınan darbeler rahatsızlığa yol açabilir.

Doğuştan Gelen Nedenler

Aslında boyun düzleşmesi direkt olarak doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir. Fakat bazı kişilerde boyun boyunun kısa olması ve kasların normal kişiye göre gergin olması boyun düzleşmesi nedeni olarak gösterilmekte.

Duruş Bozukluğu

Uzun süre boyunca aynı pozisyonda kalıyorsanız boyun düzleşmesine yakalanmanız muhtemel. Özellikle anatomik duruşunuza ters bir şekilde yani boynunuzun duruşuna ters olacak şekilde uzun süre kalmak boyun düzleşmesine neden olmakta.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Engellenir

Boyun düzleşmesi nasıl engellenir sorunuza en güzel cevap boyun düzleşmesi egzersizleri olacaktır. Belli aralıklarla yapacağınız bu boyun egzersizleri sizleri büyük ölçüde bu rahatsızlıktan koruyacaktır. Bu rahatsızlıktan kesin olarak korunmak adına dikkat edebileceğiniz diğer şeyleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Uzun süre boyunca sabit bir pozisyonda bulunmamaya özen gösterin. Mesela televizyon izlerken uzun zaman boyunca aynı şekilde uzanmayın. Ara sıra kalkarak hareket etmeye özen gösterin.
 • Bilgisayar başında veya masa başında çok uzun süre zaman geçiriyorsanız belirli aralıklar ile masadan kalkarak hareket edin.
 • Özellikle kış aylarında duş aldıktan hemen sonra saçınızı kurutmaya özen gösterin. Zaten evdeyim kendi kendine kurur şeklinde bir düşünceye girmenizi önermiyorum. Çünkü ıslak saçlar boynunuza temas ettiği zaman boynunuzun sıcaklığını düşürür. Bu da ilerleyen zamanlarda boyun rahatsızlığına neden olabilir.
 • Rüzgarlı yani hava akımı olan yerlerden kaçının. Eğer rüzgardan kaçmanız mümkün değilse olabildiğince boyun bölgenizi rüzgara karşı korumaya çalışın. Direkt olarak hava akımı ile temas eden boynunuz bir süre sonra rahatsızlığa neden olabilir.
 • Günlük hayatınızda klima ve vantilatör gibi direkt hava akımı yaratan aletlerden uzak durmaya çalışın. Bu aletlerin direkt olarak size rüzgar göndermesine engel olun.
 • Elinizden geldiği kadar spor yapmaya özen gösterin. Özellikle yüzme sporu boynunuza iyi geldiği gibi tüm kaslarınızı çalıştıracağı için vücudunuz adına iyi bir yağ yakımı nedeni olacaktır.
 • Sauna, kaplıca, termal oteller, hamam gibi yerleri ara ara ziyaret etmeye çalışın. Sıcak su boynunuz için tam bir dosttur.

Boyun düzleşmesi nedenleri nelerdir yazımız burada son buluyor. Boyun düzleşmesi nedenleri ile ilgili merak ettiklerinizi veya boyun düzleşmesinden nasıl korunulur, boyun düzleşmesini engelleme yolları ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

4 Yorumlar

 1. boyun düzleşmesi nedeni ne olabilir boyun düzleşmesi neyden kaynaklanır hakkında tüm sorularımı cevapladınız teşekkürler

 2. Teşekkür ederim. Boyun düzleşmesi nedeni nedir hakkında açıklayıcı bir yazı olmuş

 3. Masa başı işte çalışmanın zararları işte hep. Tam meslek hastalığı bizim için

 4. En başta dik durmak lazım yamuk durarsanız zaten her tarafınız ağrıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir