boyun-duzlesmesi-nasıl-teshis-edilir
boyun-duzlesmesi-nasıl-teshis-edilir

Boyun Düzleşmesi

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Son zamanlarda ülkemizde görülme sıklığı gittikçe artan boyun düzleşmesi, özellikle günlük hayattan kaynaklanan fizyolojik ve psikolojik yıpranmalar ile birlikte gittikçe büyüyen bir sorun halini almıştır.  İş hayatının ve günlük stresin insanlara yüklediği sıkıntıları sosyal hayat ile üzerinden atamayan ve rahatlamaya vakit bulamayan yüz binlere insan boyun düzleşmesi problemi ile karşı karşıya kalıyor. Boyun düzleşmesi fizyolojik kaynaklı bir sorun olduğundan dolayı bu sorunun çözümü kesinlikle ortopedik uzmanları ve fizik tedavi uzmanları tarafından çözüme kavuşturulması gerekmekte.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

boyun-duzlesmesi-nedir

Boyun Düzleşmesi fiziksel bir hastalıktır.  Genetik veya doğum esnasında gerçekleşebilecek problemlerden kaynaklı değildir. Boyun düzleşmesi yaşam tarzı ve yaşadığınız çevre şartlarının getirdiği bir problem olarak gösterilebilir.

Boyun düzleşmesinin ana problemi C harfi gibi görünmekte olan boyun omurlarının zamanla I harfi şeklinde görünmeye başlamasından kaynaklanır.

Her insanın anatomisi farklıdır. İnsanların tamamında omurga uzunluğu, omurga genişliği ve omurganın şekli farklılık gösterir. Fakat şekil ve büyüklüklerinin farklı olmasına rağmen insanların büyük bir bölümünde omurlar C harfi şeklinde bir dizilim gösterir.

Anatomik olarak normal duruş içerisinde yer alan bir kisinin boyun ve omurilik bağlantısı çok hassas bir tabaka şeklinde oluşmaktadır. Oldukça ince bir şekilde dizilmiş yumuşak disklerden oluşan omurganın kayması, diğer bir deyiş ile fiziksel özelliğini kaybetmesi boyun düzleşmesi hastalığına neden olur.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse çok daha büyük sağlık problemlerine neden olacaktır.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun düzleşmesinin en büyük oluşma nedeni uzun süre aynı pozisyonda durmak veya gün içerisinde aşırı derece de hareketsiz kalmaktır. Hareketsiz kalmak gibi fazla hareket ve vücudu fazla zorlamakta boyun düzleşmesi rahatsızlığına yol açacaktır. Sadece fiziksel aktiviteler bu rahatsızlığa yol açmamaktadır. Birçok farklı alışkanlığınızda bu rahatsızlığa karşı sizi savunmasız bırakabilir. Bundan dolayı boyun düzleşmesi yastık seçimi büyük bir önem taşımakta. Hatalı seçilen yastık boyun düzleşmesine sebep verebileceği gibi rahatsızlığı daha ilerilere taşıyarak boyun fıtığına bile yol açabilir.

Ayrıca psikolojik bazı nedenlerde bu rahatsızlığa yol açabilmekte. Bu psikolojik nedenler arasında aşırı yorgunluk, depresyon ve tükenmişlik sendromu gibi birçok farklı neden sayabiliyoruz.

Bu rahatsızlık özellikle belli bir hareketi sürekli olarak yapan kişilerde sıklıkla görülmekte. Yani aklınıza sadece masa başı çalışanlar gelmesin. Sürekli olarak yatarak dinlenen veya sürekli olarak yürüyen insanlarda da görülebilir. Özellikle öğretmenler büyük bir risk altındadır. Öğretmenlerin yanı sıra aşırı kitap okuyan kişiler, bilgisayarda aşırı vakit geçiren kişiler, sürekli ders çalışan kişiler, bankacılar ve sürekli maşa başı iş yapan kişiler çok büyük risk altındadır. Evde örgü işiyle uğraşan ve sürekli örgü ören ev hanımlarında da sıklıkla görüldüğü kaydedilmiştir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesi belirtileri arasında en önemlisi boyun bölgesinde lokalize olan ağrılardır. Ağrıların şiddeti ise düzleşmenin alanına ve yoğunluğuna göre çok fazla veya hafif sancı şeklinde olabilmekte. Ağrı dışında boyun düzleşmesi belirtileri arasında yer alan diğer bir belirti ise boyun hareketlerinde kısıtlanma olmasıdır. Çoğu kişi tarafından boyunda kireçlenme şeklinde yorumlansa da boynunu istediği gibi hareket ettirememe boyun düzleşmesi belirtisidir.

Boyun düzleşmesi olduğumu nasıl anlarım sorusu için bu yazımızı okumanızı öneririz.

Boyun fıtığı olduğumu nasıl anlarım sorusu için bu yazımızı okumanızı öneririz.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilir?

 

Boyun Düzleşmesi belirtileri olan boyun ağrısı ve boyun hareket ettirmeme durumunda sağlık merkezine başvurduğunuz zaman uzmanlar tarafından sizlere fiziksel bir muayene yapılacaktır. Bu muayeneye ek olarak da bir takım tahliller istenecektir. Fiziki muayene aslında boyun düzleşmesi rahatsızlığı adına yeterli bilgiyi sağlamakta fakat hastalığın kesin tanısı için röntgen veya MR çekimi kesinlikle yapılmalıdır.

MR veya Röntgen görüntüleme ile hastalığın net bir şekilde teşhisi yapılabilmektedir. Boyun Düzleşmesi fizik muayene içerisinde ise doktor tarafından yapılan işlemler adım adım aşağıda yer alan gibidir.

  • Boynu sırayla sağ, sol ön ve arka yönlere yaslayarak hareket kabiliyetini kontrol ediyorlar.
  • Boynun çevresine yapılan dokunuşlar ile hastanın verdiği tepkiler ve rahatsızlığın hassasiyeti ile ilgili bilgi edinilir.
  • El, kol ve bacaklar üzerinde oluşmuş olabilecek güç kayıplarını gözlemlemek adına tepkilerin ölçümü yapılır.

Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesine hangi bölüm bakar ve tedavisi nasıldır sorunuza cevap için bu yazımızı okumalısınız.

Boyun Düzleşmesi Tedavi

Boyun düzleşmesi tedavisinde ilk olarak omuriliğe ve içerisinde yer alan sinirlere bir baskının olup olmadığı kontrol edilir. Eğer ki burada yer alan sinirlere karşı herhangi bir baskı söz konusu ise tedavi içerisinde kas güçlendirici ve egzersizler ile desteklenmesi gerekmektedir. Boyun düzleşmesi tedavisi için önerilen bir diğer aşma ise boyunluk kullanımıdır. Boyun kemikleri içerisinde yer alan disklerde kayma mevcut ise fizik tedavi seansları da önerilmekte.

Boyun Düzleşmesi Fizik Tedavi

Bu rahatsızlıktan muzdarip hastaların tedavisinde aletli fizik tedavi ve ele fizik tedavi şeklinde iki farklı çeşit uygulanmaktadır. Hastalığın mevcut durumu ve ilerleme hızına bağlı olarak aletli olarak yapılan fizik tedavi 10 ila 20 seans arasında değişmektedir. El ile yapılan boyun düzleşmesi fizik tedavi uygulamaları ise toplamda 5 ile 10 seans arasında sürmektedir.

El ile yapılan fizik tedavi sırasında rahatsızlığın bulunduğu bölgeye birçok farklı teknik kullanılır. Boyun düzleşmesi fizik tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Fizik tedavi ile hastanın boyun kasları güçlendirilerek hastanın rahat etmesi hedeflenir.

Boyun Düzleşmesi Bitkisel Tedavi

Boyun düzleşmesi bitkisel tedavi edilememektedir. Fiziksel bir rahatsızlık olduğu için fiziksel bir muayene kesinlikle ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat boyun düzleşmesi bitkisel tedavi yardımı ile ağrısını dindirebilir ve belli bir ölçüde rahatlama yaşayabilirsiniz.

Boyun düzleşmesine ne iyi gelir sorunuza bitkisel tedavilerden bir tanesi ile cevap verebiliriz. Badem yağını bal ve şeker ile karıştırarak boyun bölgenize yavaş bir masaj eşliğinde sürmek olacaktır. Sonrasında ise bir bez yardımı ile sarın. Yarım saat sonra ılık su ile güzelce yıkayın.

Diğer bir boyun düzleşmesine ne iyi gelir önerimiz ise tüm eklem ağrılarınızda kullanabileceğiniz bir yöntem. Mayasız hamuru boynunuza veya ağrımakta olan eklem bölgelerinize sarın. Üzerine de bez yardımı ile kapatın. 10-12 saatlik bir sürenin ardından eklem ağrılarınızda azalma göreceksiniz.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Sürecinde Nelerden Kaçınılmalı

Bu rahatsızlığa karşı tedavi gören hastaların dikkat etmesi gereken birçok davranış bulunmaktadır. Özellikle ağır kaldırmak bu hastaların uzak durması gereken davranışların arasında ilk sırada yer almaktadır. Hastaya hiç bir şekilde yük bindirilmemelidir. Aynı zamanda boyun düzleşmesi hastası tedavi süreci boyunca atlama, zıplama ve koşma gibi hareketlerden kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Bu rahatsızlık ile mücadele eden kişi kesinlikle boyun düzleşmesi için ortopedik yastık kullanmalıdır. Yatağın yumuşak olmaması, orta seviye bir yumuşaklığa sahip olması büyük önem taşır. Hasta tedavi süresi boyunca uzun süre aynı hareketi yapmaktan ve aynı pozisyonda kalmaktan kendini koruması gerekmekte.

Tedavi sonlandıktan sonra da sık sık egzersizlerin yapılması boyun sağlığınız için büyük önem taşımakta.

Boyun düzleşmesine karşı iyi gelen ve boyun düzleşmesini önleyen egzersizleri “Boyun Düzleşmesi Egzersizleri” yazımızda bulabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesinden Korunma Yolları

Bu sinsi rahatsızlıktan kendinizi korumak adına ilk olarak kendinize sağlıklı bir rutin oluşturmanız şart. Çünkü fizik tedavi boyun düzleşmesi için şart ise hastalığın engellenmesi içinde fiziksel hareket ve egzersizler şarttır. Boyun düzleşmesine iyi gelen hareketler eksiksiz olarak yapılmalı. Boyun düzleşme egzersizleri ile de tüm iş bitmiyor. Ortopedik ve ergonomik çalışma sandalyesi ve yüksek ruh hali de bu hastalığa karşı ihtiyacınız olan diğer detaylar.

Boyun Düzleşmesi Geçer Mi?

Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği takdirde gittikçe kötüye ilerleme gösterecek bir hastalıktır. Kendi kendine iyileşme göstermesi gibi bir durum olmamakla beraber tedavi edilmelidir. Çünkü hastalık durağan değildir ve sürekli bir ilerleme kaydetmektedir. Boyun fıtığına ilerleyen sürecin devamında kollar, eller ve bacaklarda uyuşma güç kaybı devam eder. İlerleyen vakalar da ise tamamen hareket kayıpları ve his kayıpları seviyesine ulaşması mümkündür. Bundan dolayı boyun düzleşmesi kesinlikle tedavi edilmelidir.

Boyun Düzleşmesi Hangi Doktora Gidilmeli?

Bu hastalık için ziyaret etmeniz gereken uzman Fizik Tedavi Uzmanı olmalıdır. Size boyun düzleşmesi egzersizleri verecek olan ve gerekiyor ise kas gevşetici, ağrı kesici ve anti depresan gibi ilaçları yazacak kişide Fizik Tedavi uzmanıdır. Bundan dolayı boyun düzleşmesi için hangi doktora gidilmeli sorunuzun cevabı Fizik Tedavi Uzmanı olmalıdır.

Boyun Düzleşmesi Ameliyatı

Tedavi edilmeyen hastalık etki alanını büyüterek birçok nörolojik problem yaratabilir. Hastalığın durumuna ve ilerleyişine göre doktor gerekli görür ise cerrahi müdahale yapabilir. His kaybı ve güç kaybı olan boyun düzleşmesi hastalarında kaslar yavaş yavaş erimeye başlayacağı ve güç kaybının artacağından dolayı cerrahi işlem yapılmaktadır. Fakat boyun düzleşmesi ameliyatı noktası binlerce sinirin kavşak noktası olduğundan dolayı cerrahi büyük risk taşımaktadır.

Bu sebepten dolayı uzmanlar tarafından tedavi de en son seçilecek yol cerrahi yöntemdir. Fakat hastalığın ilerleyişi çok hızlı ve hastalık çok ileri seviyelere gelmiş ve hastanın bekleyecek zamanı kalamamış ise hasta onayı ile beraber cerrahi müdahale yapılabilir. Boyun düzleşmesi Ameliyatı tedavi için son seçenek olarak görülmektedir. 

Boyun düzleşemesi ve boyun fıtığı ameliyatı riskleri  yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Boyun fıtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri” yazımıza ve “Boyun ameliyatı sonrasında devam eden ağrı nedenleri” yazımıza bakmanızı da tavsiye ederiz.

 

Ayrıca kontrol et:

diş bakımı

Diş Bakımı

İÇİNDEKİLER Diş Çürüklerinin ÖnemiDiş Bakımı için Hangi Malzemeler Kullanılmalı?Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? Diş bakımı, vücut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir