boyun-duzlesmesi-yastik-yuksekligi

Boyun Düzleşmesi Yastık Seçimi

SON GÜNCELLEME: Şubat 18, 2019

Rahat ve güzel bir uyku çekememek gün geçtikçe daha fazla karşılaşılan bir rahatsızlık halini aldı. Bu yaşanan uyku sıkıntıları ile ilgili Boyun Düzleşmesi Yastık Seçimi yazımızda sizlere en güzel şekilde çözümleri anlatacağız. Boyun Düzleşmesi İçin Yastık Seçimi yazımız içerisinde doğru ortopedik boyun yastığı boyun düzleşmesi ve boyun fıtığını önler mi, visco yastık nasıl kullanılır gibi konuları A’dan Z’ye anlatacağız.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığının önüne geçebilmek, boyun ve baş ağrılarını olabildiğince azaltmak adına yastık seçimi dikkatli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır. Boyun düzleşmesi neden olur sorusunun cevapları arasında en önemli cevap bilindiği üzere duruş bozukluğudur.

Yani boyun bölgeniz uzun süre boyunca aynı pozisyonda kaldığında ve bu duruş normal anatomik duruş dışında ise boyun kemikleri bu duruşa yavaş yavaş uyum sağlamaya çalışır. Aslında boyun düzleşmesi bir adaptasyondur diyebiliriz. Boyun düzleşmesi ve bu rahatsızlığa bağlı olarak ilerleyen süreçte gün yüzüne çıkacak rahatsızlıkların önüne geçebilmek adına birçok önlem alabiliriz. Bu önlemler arasında boyun düzleşmesi için yastık seçimi  ilk sırada geliyor. Eğer insanın anatomik duruşuna ve anatomik yapısına uygun olarak davranırsanız, vücut bu davranışa göre sizlere karşılık verecektir.

 

Boyun Rahatsızlıkları İçin Yastık Seçimi

Hayatımızın ortalama olarak 4’te 1’ini uyuyarak geçirmekteyiz. Uyurken daha rahat ve güzel bir uyku için birçoğumuz yastık kullanmaktayız. Sabah uyanıp güne başladığımız zaman boyun ağrıları ile karşılaşıyorsak veya boynumuz tutulmuş şekilde uyanıyorsak ilk olarak aklımıza yastık geliyor. Boyun tutulmalarının önüne geçebilmek adına birbirinden farklı ortopedik yastık bulunmakta. Peki boyun rahatsızlıkları için uygun yastık seçimi nasıl olmalıdır?

Uzman doktorlar tarafından yapılan yorumlar sonucunda boynu destekleyen yastıklar, boyun rahatsızlıklarını büyük oranda önlemektedir. Boyun bölgesini destekleyen yastıklar, sırt üstü yattığınız zaman boynunuzu aşağıya veya öne gitmeyecek şekilde tutabilen yani tam olarak düz şekilde olmasını sağlayan buna göre destekleyen yastıklardır. Yan olarak yatmayı tercih ettiğiniz zaman ise boyun bölgesini destekleyen ortopedik yastıklar boynunuzu ne sağ tarafa ne de sol tarafa gitmesini engellemeli. Yani düzgün bir yastık yan boşlukların dolmasını sağlamalıdır.

Boyun Düzleşmesi Yastık Seçimi

Boyun Düzleşmesi İçin Yastık Seçimi en iyi hangisi derseniz cevabı çok öznel bir cevap olacaktır. Çünkü bu sorunun cevabı hemen hemen herkes tarafından farklı verilmektedir. Fakat en güzel ve genel cevabı sizlere şu şekilde verebiliriz.

Boyun Düzleşmesi İçin En İyi Yastık kesinlikle ortopedik olan yastıklar olacaktır. Ortopedik yastık fiyatları değişkenlik göstermektedir. Fakat boyun düzleşmesi yastık seçimi en önemli noktası sizin nasıl yattığınız ve hangi tür yastık ile daha rahat bir uyku çekebileceğinizi belirlemenizdir.

Bazı kişiler yattığı pozisyonda neredeyse hiç hareket etmeden uyanırken bazı kişiler uykusunda sürekli olarak dönmekte ve hareket etmektedir. Bu gibi uyku düzeninize bağlı olarak ve uyuma şeklinize uygun şekilde ortopedik yastık almanız büyük önem taşır. Hatta imkan dahilinizde ise medikal boyun yastığı seçerek satın almanız boyun ağrılarınıza baya azalacaktır.

Boyun Düzleşmesi ve Boyun Fıtığı İçin Doğru Yastık Seçimi

 

Üst görselde verilen yastıkların ikisi de boyun ağrılarınızı ve boyun rahatsızlıklarınızı büyük ölçüde azaltacaktır. Yastık seçimi kişiden kişiye göre farklılık gösterse de belli bir yaygın kullanım vardır. S harfi şeklinde olan yastıkların kullanımı diğer yastıklara göre daha fazla önerilmekte ve kullanılmakta. Boyun Düzleşmesi ve Boyun Fıtığı İçin Doğru Yastık Seçimi S harfi şeklinde olan ve görselde yer alan yastıklar gibidir.

Boyun Düzleşmesi Hastaları Nasıl Yatmalı

boyun-duzlesmesi-nasil-yatmali-1

 

 

Boyun Düzleşmesi hastalığı olan kişiler nasıl yatmalı? Görselde de gördüğünüz üzere boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan kişilerin özellikle yan veya sırt üstü yatması önerilmektedir. Boyun düzleşmesi tanısı koyulmuş kişi kesinlikle ve kesinlikle yüz üstü yatmamalıdır. Boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı hastalığı olan kişiler için doğru yastık seçimi kadar yastığı doğru kullanmakta önemlidir. Yatarken görselde gösterildiği gibi yatmaya özen gösterin.

 

 

 

Boyun Düzleşmesi Hastaları Yastık Yüksekliği Nasıl Olmalı

boyun-duzlesmesi-yastik-yuksekligi

Boyun Düzleşmesi rahatsızlığı olan kişilerin uyurken dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise yastık yüksekliği olmalıdır. Doğru yastık yüksekliği boynunuzun anatomik yapısına uygun şekilde olmalıdır. Görselde görüldüğü gibi ne yüksek ne de alçak olan yastıklar doğru yastık yüksekliği değildir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

4 Yorumlar

  1. boyun düzleşmesi için hafif ince uzun bir yastığa ihtiyaç vardır yastık rahat ise boynunuz ağrıması imkansızdır.

  2. Yanlış yastık seçiminden dolayı oluşan boyun ağrısı bende var malesef. “medikal boyun yastığı” imiş ismi anladığım kadarıyla. Medikalcilere gidip fiyat soracağım. Aşırı yüksek değilse alabilirim.
    Teşekkürler yazı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir