Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri

SON GÜNCELLEME: Ocak 1, 2018

Boyun bölgesinde günümüzde sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi Boyun Düzleşmesi. Boyun kaslarının aşırı ve sürekli olarak gerilmesinden kaynaklanır. Boyun kemikleri normalde C harfi şeklinde sıralanmıştır. Bu kemiklerin boyun kaslarının aşırı gerilmesine bağlı olarak zamanla I harfi şekline gelmesine Boyun Düzleşmesi denir. Bizde sizlere bu yazımızda Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir açıklayacağız.

Boyun kemiklerinin I şeklinde dizilmesi sonucu hastanın beynine giden en önemli 4 kan damarının iki tanesi gerilir ve beyne giden kan akımı zamanla azalır. Beyne giden kanın azalması da zamanla hastada baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, konsantrasyon bozukluğu ve psikolojik birçok probleme neden olur.

Boyun Düzleşmesi erken teşhis ve boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınarak hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Boyun düzleşmesi tek başına bir rahatsızlık olarak görülmemelidir. Çünkü boyun düzleşmesi tedavi edilmediği takdirde çok daha büyük problemlere yol açabilir. Bu problemlerin arasında boyun fıtığından, uzuvlarda duyu ve güç kaybına kadar birçok farklı sağlık sorunu yer almaktadır.

 

Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boyun bölgesindeki kasların gerilmesine bağlı oluşan Boyun Düzleşmesi eğer fazla ilerlemediyse kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Kas gevşetici kremler, eczanelerden temin edebileceğiniz yakı bantları, dinlenme, sıcak su ile masaj ve boyun düzleşmesi egzersizleri ile boyun düzleşmesi tedavi edilebilir.  

Rahatsızlığın ilerlediği durumlarda ise tedavi biraz daha zorlaşır. Özellikle boyun ağrısının kollara indiği dönemlerde boyun düzleşmesi fizik tedavisine başvurmak gerekir. Fizik tedaviler aletli veya manipülasyon adı verilen elle tedavi olarak farklı yöntemlerde olabilir. Alet kullanılarak yapılan fizik tedaviler hastalığın durumuna göre 10 ile 20 seans arasında sürmekte. Manipülasyon tekniği ile yapılan boyun düzleşmesi fizik tedavileri ise 5 ile 10 seans arasında değişiklik göstermektedir. Fizik tedavi boyun düzleşmesi rahatsızlığında büyük başarı oranlarını yakalamayı başarmış bir tedavi yöntemidir.

Boyun Düzleşmesi tedavisinde hastaların rahatsızlık hakkında kesin olarak bilgilendirilmesi şarttır. Manipülasyon ile yapılan özel tedavi yöntemleri, akupunktur adı verilen iğneli tedavi yöntemi, manyetik alan tedavisi, elektro tedavi ve medikal ilaçlı masaj teknikleri ile boyun düzleşmesi fizik tedavisine destek verilebilir.

Fizik tedaviye eşlik eden boyun düzleşmesi egzersizleri boyun kaslarının güçlenmesi ve tedavinin etkisini arttırıcı etki gösterir. Boyun düzleşmesi rahatsızlığına yakalanan kişiye doktor gözetiminde gerekirse antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar verilebilir. İlerleyen süreçte hastalığın tedavisinden sonra ergonomi eğitimi ile beraber günlük yaşam düzeltilerek ilaç kullanımı da yavaş yavaş sonlandırılır.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri arasında dorsal mezoterapi, kayroprakti tedavisi ve antalgic trac tedavisi yer almaktadır. Eğer boyun düzleşmesi artık son seviyeye gelmiş ve boyun fıtığına neden olmak üzere ise cerrahi operasyon gerekir. Fakat vücudumuzda yer alan sinirlerin çoğunun geçtiği noktada oluşan hasardan dolayı cerrahi operasyon son tercih olarak kullanılmaktadır.

Kayroprakti Tedavisi

Kayroprakti Tedavisinin amacı omur kemiklerinde oluşan duruş ve hareket bozukluklarının manipülasyon adı verilen el ile tedavi yöntemidir. Boyun kemikleri el ile düzeltilerek merkezi sinir sistemine giden sinirlerin üzerinde oluşan baskıların azaltılmasını sağlanır. Boyun düzleşmesine yakalanmış her yaştan hastaya rahatlıkla uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Rahatsızlığı bulunan kişilerin tamamında ekstra bir ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon ihtiyacına yol açmadan boyun düzleşmesi tedavi yöntemidir. 

Antalgic Trak Tedavisi

Antalgic Trak Tedavisi her hastaya aynı şekilde uygulanmaz. Yani Antagic Trak Tedavisi tamamen hastaya özel uygulanmalıdır. Hastanın durumuna göre yatay veya dikey olarak yapılacak tedavi belirlenir. Antalgic Trak cihazı kullanılarak omur kemikleri arasında yer alan diskler yavaş bir şekilde açılır. Disklerin arasının açılmasının asıl amacı sinirlerin üzerinde hastalığa bağlı oluşan baskının azaltılmasıdır.

Hastanın yaş ve esneklik durumuna bağlı olarak Antalgic Trak Tedavisi uygulama süresi ve seans sayısı değişiklik gösterebilir. Boyunda sorunlu olan bölgenin düzenlenmesi sağlanarak kan akım hızı arttırılır. Böylece boyun ve başınızda oluşan ağrılar tedavi edilmiş olur ve yaşam kaliteniz artar.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri arasında en etkili tedavi tekniklerinden bir tanesidir.

Manuel (Manipülasyon) Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Tedavi yöntemlerinden bir tanesi de Manuel Manipülasyon Tedavisidir. Manuel Tedavi de hastanın boyun kasları sadece el yardımı ile yapılan masaj sayesinde gevşetilir. Kas içerisinde oluşan ve halk arasında kulunç adı verilen sertleşmeler yumuşatılır. Kasların rahatlaması ve gevşemesi sağlanır.

Manipülasyon tedavisinin birçok dikkat edilmesi gereken özel teknikleri vardır ve uzman bir fizyoterapist tarafından yapılması gerekmektedir. Manuel Manipülasyon Tedavisinde herhangi bir cihaz kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Tedbirler

Boyun düzleşmesi tedavisi olurken sizinde dikkat etmeniz gereken birçok farklı husus bulunmaktadır. Bazı hareketlerden kaçınmalı ve boyun sağlığınız için tedavinize destek olmanız gerekir.

 1. Boyun Düzleşmesi kaynaklı boyun ve kol ağrıları için en iyi tedavi yöntemi kesinlikle boyun egzersizleridir. Boyun egzersizlerine başlamadan önce ısınma hareketi, egzersizleri tamamladıktan sonra ise soğuma hareketlerini eksiksiz bir şekilde yapmak gerekmektedir. Egzersizleri yaparken uzman bir fizyoterapistten yardım almanız önerilir.
 2. Günlük hayatta ayakta duruşunuz büyük önem taşır. Baş ve göğüs bölgenizi dik tutmalı, karın ve kalça bölgenizi olabildiğince içeride tutmalısınız. Boynunuz hafif öne eğik şekilde olmalı ve sırt bölgeniz doğal kamburluğunu korumaya özen göstermelisiniz.
 3. Sandalyeden kalkarken öne doğru hamle yaparak kalkmalı, mümkünse sandalyenizi geriye itip siz öne doğru kayacak şekilde kalmalısınız. Sandalye de otururken ayaklarınızın yere değmemesi gerekmekte ve özellikle kol ve bel desteği olan sandalyeler tercih edilmesine dikkat edilmeli.
 4. Alafranga tuvaletlerin ortalama yüksekliği yarım metre civarında olması gerekir. Kenar bölgelerinde tutanaklarının olması sizin için daha sağlıklı olacaktır.
 5. Araç kullanırken veya araç içerisinde seyahat ederken koltuğunuzun boyunluğuna yaslanmaya özen gösterin. Emniyet kemerinizi bağlamayı ve koltuğunuzu kendinize göre ayarlamayı kesinlikle unutmayın. Aracın koltuğunda rahat edecek şekilde oturmanız büyük önem taşır. Baş ve boyun bölgenizi kesinlikle desteksiz bırakmamanız gerekiyor.
 6. Ani ve hızlı hareketlere karşı dikkat etmelisiniz. Özellikle boyun bölgenize titreşim olarak dönen hareketlerden olabildiğince kaçınmalı ve yavaş bir şekilde yapmalısınız.
 7. Sigara kullanımından olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü boyun düzleşmesi beyine giden damarlarınızı daraltır ve beyine giden kan akımı azalır. Beyine giden az kanın oksijen miktarını düşürmek kötü sonuçlara sebebiyet verebilir.
 8. Olabildiğince ağır iş yapmaktan kaçının. Ellerinizi omuz hizasının yukarısına kaldırmamaya özen gösterin.
 9. Kilonuza kesinlikle dikkat edin. Beslenmenizde yağ miktarını az tutmaya özen gösterin. Uygulayacağınız düzenli diyetler tedavinize ekstra fayda sağlayacak ve tedavi sürecini kesinlikle hızlandıracaktır.
 10. Giysilerinize büyük bir özen göstermeniz gerekmekte. Giyinirken anı ve sert hareketler yapmamanız gerekiyor. Soğuk havalarda boynunuzu saran kıyafetler önerilir.
 11. Duş aldıktan sonra boynunuzu üşütmemeye dikkat edin. Saçınızı tararken boynunuzu dik tutmaya özen gösterin.
 12. Hapşırma, öksürme gibi refleks hareketlerde boynunuzu desteklemeye özen gösterin.
 13. Ani ve hızlı sıcaklık değişimlerine büyük özen göstermeniz gerekiyor. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığını belli bir seviyede tutmaya özen gösterin.
 14. Boynunuzda yer alan ağrıya baş dönmesi ve kulak çınlaması da ekleniyor ise baston kullanarak yürümeye özen gösterin.
 15. Belli bir pozisyonda uzun süre kalmayın. Egzersizlerinizi aksatmamaya özen gösterin.
 16. Gece yatarken yüz üstü yatmaktan kaçınılmalıdır. Ortopedik yastıklar boyun düzleşmesi için yastık önerilerimizdir. Elinizden geldiği kadar yan yatmaya özen gösterin.
 17. Yüzme sporu boyun düzleşmenize çok iyi gelecek bir spordur. Mümkün olduğu kadar yüzme antremanı yapabilirsiniz.
 18. Duştan çıktıktan sonra kesinlikle ıslak saçla gezmemelisiniz. Özellikle boyun bölgenizi hemen kurulayarak ısıtmalısınız.
 19. Stresten ve psikolojik sıkıntılardan uzak durmanız şart. Eğer rahatlayamıyorsanız doktorunuzdan antidepresan talep edebilirsiniz.
 20. Hava akımı olan yerlerde, klima ve vantilatör önlerinde oturmamalısınız. Kendinizi soğuktan korumalısınız.

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

13 Yorumlar

 1. Berkay Adıgüzel

  Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri arasında gerçekten birçok kolay ve hızlı tedavi yöntemi varmış

 2. Hapşırırken şiddetli ise engellemeden hapşırmak lazım yoksa boyun ağrısı olur dikkatli olunması gerekiyor.

 3. Sıkıntısı olan varsa hemen bir doktora görünmesi gerek bende var boyun düzleşmesi çok sıkıntılı bir şey.

 4. Site ilgimi çekti ve içeriklerde gördüğüm kadar ile boyun düzleşmesi talep gören ve şikayeti olan bir tedavi.

 5. Boyun ağrılarımdan kurtulmak için bir kaç yöntemi denedim tam olarak geçti diyemem ama yarar var.

 6. Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri için teşekkürler deneyeceğim.

 7. Boyun ağrılarım var bu boyun düzleşmesi tedavilerini uygulayacağım.

 8. Boyun duzlesmesi tedavileri icin cok tesekkur ederim. Agrilarima cok iyi geldi

 9. boyun düzleşmesi tedavisi çok işime yaradı. özellikle fizik tedavi ve boyun egzersizleri tüm ağrımi dindirdi

 10. bende boyun düzleşmesi rahatsızlığı vardı. Öneriniz üzerine Boyun düzleşmesi fizik tedavisine başladım. Ayrıca boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi destekliyorum.

 11. Boyun düzleşmesi fizik tedavisine başladım bugün. Bunun yanında boyun düzleşmesi için yapabileceğimiz egzersizleri de sitenizden bularak başladım. Acaba boyun düzleşmesi bitkisel tedavileri de var mı? Varsa bunları da paylaşabilir misiniz rica etsem

 12. Boyun duzlesmesi tedavileri hakkinda aciklayici bilgiler olmus. Uzun zamandır boyun ağrısı çekiyordum boyun düzleşmesi fizik tedavisi ve boyun düzleşmesi bitkisel tedavi için teşekkür ederim

 13. sami kayhan ülkümen

  çalışma hayatımızın en büyük problemlerinden biri bana göre. Boyun düzleşmesi sorunu yüzünden çalışmaz olduğum zamanlar oluyor. Ama tedavi yöntemlerinden önerilerini kesinlikle uygulayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir