boyun-duzlesmesi-nedir-neden-olusur
boyun-duzlesmesi-nedir-neden-olusur

Boyun Düzleşmesi Nedir

SON GÜNCELLEME: Ocak 3, 2018

Boyun düzleşmesi bakteri veya virüslere bağlı gerçekleşen yani tıp dilinde patolojik bir rahatsızlık değildir. Boyun düzleşmesi, gerçekten boyun kemiklerinizin arasında olması gereken açıyı kaybederek düz şekilde dizilmesi rahatsızlığıdır.

Boyun kemikleriniz normalde C harfi şeklinde dizilir. Bu dizilime ise servikal aks adı verilir. Bu C harfi şeklinde dizilime toplamda 6 adet boyun kemiğimiz katılmaktadır. Bu kemiklerimizin arasında ise birçok kas lifi ve sinir lifi yer almaktadır. Zamanla bu kasların sürekli olarak gerilmesi C harfi şeklinde dizilmiş kemiklerimizi düzleştirir ve I harfi şeklini almasına neden olur. Bu düzleşme ise boyun kemiklerimizin arasında yer alan sinir liflerini sıkıştırarak üzerine baskı yapmaya başlar. Aynı zamanda beynimize kan taşıyan damarları da sıkıştırarak, beynimize giden kan miktarının azalmasına sebep olur. Sinirlerin sıkışması sonucunda boyun ağrısı ve kollarda uyuşma güç kaybı hissedilir. Kan damarının sıkışması ile de baş dönmesi ve baş ağrısı belirtileri gözlenir.

boyun-duzlesmesi-nedir-neden-olusur

Boynunuzun düzleşmesi genellikle boyun ağrısından kaynaklanır. Vücudunuz siz hissetmeden boyun ağrınız olmasın diye boyun kaslarınızı kasar. Kasların uzun süreli kasılı kalması ile de ne yazık ki boynunuz düzleşmeye başlar ve bir süre sonra daha güçlü bir ağrı ile ortaya çıkar. Kısacası boyun düzleşmesi vücudunuzun bir adaptasyon mekanizmasıdır diyebiliriz. Eğer bu düzleşmenin nedenini ortadan kaldırırsanız kısa zamanda düzleşme de iyileşecektir. 

Boyun düzleşmesi nedir kısaca anlattık. Şimdi boyun düzleşmesi neden ve nasıl oluşur bunlardan bahsedelim.

Boyun Düzleşmesi Neden Oluşur

Boyun düzleşmesi genelde günlük hayatımız ve yaşam tarzımızdan dolayı karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Birçok farklı nedenden kaynaklanabilir fakat aslında tek temel sebebi vardır. Bu temel sebep ise duruş bozukluğudur. Gün içerisinde özellikle masa başı işi yapan veya boynu sürekli öne eğik olarak çalışmak zorunda olan kişilerde oluşma ihtimali daha fazladır. Çünkü boyun kaslarının uzun süre boyunca gerilmiş halde kalması boyun düzleşmesi rahatsızlığı nedenidir. Boyun düzleşmesi nedenlerine aşağıda yer alan listeyi de ekleyebiliriz.

  • Boyun kaslarınızın uzun süre boyunca gergin kalması
  • Bilgisayar başında uzun süreli ve aralıksız olarak vakit geçirilmesi
  • Travmalar sonucu. Örnek vermek gerekirse trafik kazası, spor kazası şeklinde ani ve sert travmalar.
  • Örgü, nakış gibi sürekli boyun önde çalışılan işlerin sürekli olarak devam etmesi.

 

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur

Boyun Düzleşmesi tedavi edilmesi önemli rahatsızlıklardan bir tanesi. Çünkü rahatsızlık tedavi edilmediği zaman hızlı bir şekilde ilerleyerek daha ağır rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu yol açtığı rahatsızlıkların başında ise boyun fıtığı geliyor. Boyun fıtığı dışında ise sırt, omuz ve boyun bölgesinde yoğun ağrılar, baş dönmesi, mide bulantısı, kulak çınlaması, kollarda karıncalanma, his ve güç kaybı olarak devam ediyor. Yani boyun düzleşmesi rahatsızlığı tedavi edilmediği zaman günlük hayatınızı boydan boya olumsuz olarak etkileyecek ve yaşam kalitenizi kesinlikle aşağılara çekecektir. Ayrıca ilerleyen süreçte birçok psikolojik probleme de neden olabilmektedir. Boyun düzleşmesinden şüpheleniyorsanız veya rahatsızlığın tanısı koyulduysa kesinlikle doktorunuz ile görüşerek boyun düzleşmesi tedavisine başlamalısınız.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

1 Yorum

  1. boyun düzleşmesi nedir boyun düzleşmesi nasıl bir hastalıktır çok güzel anlatmıssınız sagoluın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir