Boyun Düzleşmesi Nedeni : Akıllı Telefonlar

SON GÜNCELLEME: Mart 24, 2018

Denizli Devlet Hastanesinde görev yapan, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Özgür Doğan, akıllı telefonların boyun düzleşmesini tetiklediğini söyledi.

Gün geçtikçe ilerlemeye devam eden teknoloji ile beraber telefonlar hayatımızın iyice merkezine oturdu. Gerek sosyal medya kullanımı gerek bilgiye hızlı ulaşmak amacıyla artan mobil cihaz kullanımı boynun öne eğilme sıklığını arttırdı. Ve uzun süreli olarak aynı pozisyonlarda durmaya itiyor.

Bu noktalara dikkat çeken Uzman Doktor, boyun düzleşmesi ve fıtıkların nedenleri arasında göstermeye başladı.

Uzman Doktor Doğan: “Toplumumuzun yüzde yetmiş kadarı aktif olarak akıllı mobil cihazları kullanmakta. Bu mobil cihaz kullanımının artışı ile beraber öne eğilme ve boynun anatomik duruşu dışında uzun süre durması arttı. Demek istediğim teknolojinin ilerlemesi ve akıllı telefonlar boynumuzu öne doğru eğiyor. Bu eğilme de boynumuzda düzleşme nedeni olarak karşımıza çıkıyor.” diye konuştu.

 

Boyun Düzleşmesi Erken Teşhis Önemi

Op. Dr. Doğan, “Boyun Düzleşmesinin en önemli belirtilerinden biri kronik ağrılar ve boynunuzu hareket ettirirken yaşadığınız zorluklardır. Boyun Düzleşmesi rahatsızlığı özelikle bölümümüz olan Beyin Cerrahisi Polikliniğine boyun ağrısı şikayetleri ile gelen hastaların yüzde yetmişinde bulunan bir rahatsızlık. Hatta bu hastaların bazılarında boyun düzleşmesi maalesef ilerleyerek boyun fıtığına neden olmuş. Boyun fıtığı oluşumundan itibaren ise sinirlerin üzerine oluşan baskıdan dolayı kollarda his kaybı ve güç kaybı görülmeye başlanıyor. Boyun düzleşmesi aşamasında hastalığın yakalanması hasta için büyük bir fırsat. Çünkü boyun düzleşmesi tedavi edilmez ise hastalık hızlı bir şekilde ilerleyerek boyun fıtığına dönebiliyor. Boyun düzleşmesi ağrı kesici, kas gevşetici ve fizik tedavi ile beraber düzeltilebilirken boyun fıtığı olduğu zaman cerrahi gerekiyor. ” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

4 Yorumlar

  1. özellikle yatakta yatarken telefonla meşgul olduğum için bu sorundan muzdaribim.

  2. Bence de en büyük sebebi gelişen teknoloji ile birlikte insanların telefona bilgisayara olan tutkusu.

  3. İşim gereği sürekli olarak telefon ve bilgisayar kullanıyorum. Günlük hayatımın 15 saati bu cihazlar basında geçiyor. Geçtiğimiz günlerde boyun düzleşmesi tanısı koyuldu. Boyun düzleşmesi nedir hala tam ögrenebilmiş değildim ki siteniz de yer alan açıklamalar anlamlı oldu. Boyun düzleşmemin telefonu demekki işim mis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir