Boyun Düzleşmesi Hangi Sorunlara Yol Açar

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Boyun düzleşmesi hangi sorunlara yol açar? Boyun düzleşmesi günlük rutin hayatınızı olumsuz etkileyerek birçok problemi de beraberinde getirebilen bir rahatsızlıktır. Boyun düzleşmesine bağlı olarak baş bölgesi biraz daha ön tarafa eğilir ve bu nedenle başı taşımakta olan kemiklerin yapısı ve duruşu tamamen değişir. Baş bölgesini taşıyan kemiklerin değişimine bağlı olarak kasların ve dokuların yorulması ve kas spazmları gibi ağrılı durumlar ortaya çıkabilir.

Boyun Düzleşmesi Hangi Sorunlara Yol Açar

Boyun bölgesinde bulunan ve boyun çukuru adı verilen bir yapı vardır. Bu boyun çukuru özellikle atlama ve zıplama gibi aktiviteler sırasında başın ağırlığına bağlı olarak ortaya çıkan ivmelenmeyi ve kuvveti absorbe eder. Böylece sırt omurgasına baş kaynaklı ağırlığın daha az yansımasını sağlar. Omurilik içerisinde yer alan sinirlerin korunmasına da yardımcı olmuş olur. Boyun çukuru adı verilen bu bölge boyun düzleşmesine bağlı olarak kaybolmaya başlar. Başın öne doğru eğrilmesi ve vücut içerisinde denge merkezinin değişmesine bağlı olarak da birçok probleme sebebiyet verir.

  • Baş bölgesi öne doğru yer değiştireceği için başı taşıyan kemikler ve kaslara binen yük artacaktır. Bu yükün artmasına bağlı olarak kaslarda yorgunluk ve spazm oluşacak dolayısıyla boyun ağrısı başlayacaktır.
  • Baş bölgesi öne doğru eğimleneceği için omurga bölgesi uzar ve gerilir. Bu durumda omurga içerisinde yer alan sinirlerinde gerilmesine neden olmaktadır. Vücudumuzu kontrol eden tüm sinirler boyun bölgesinden geçmektedir. Buna bağlı olarak boyun düzleşmesi sonucunda tüm organlarımızda bazı problemler baş gösterebilir. Yapılan detaylı bilimsel araştırmalar sonucunda boyun düzleşmesi akciğer fonksiyonlarının azalmasına neden olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde boyun düzleşmesi sayısız rahatsızlığa neden olmaktadır.
  • Boyun düzleşmesi yıllar içerisinde servikal omurların aşırı yüklenmesi ile osteofilit adı verilen hastalığa neden olur. Osteofilit adı verilen bu rahatsızlık kemik çıkıntılarının oluşmasıdır. İlerleyen süreçlerde bu kemik çıkıntıları boyun içerisinde yer alan sinirlere baskı uygular ve his, duyu kaybı ve hatta güç kaybına neden olabilir.
  • Boyun düzleşmesi olan hastalarda omurganın eğriliği ve esnekliği ortadan kalkar. Bu duruma bağlı olarak boyun travması geçirme riski artmaktadır. Boyun çukuru ve boyun eğimi boyun bölgesine gelen fiziksel travmaların ivmesini emdiği için normalde travmanın etkisini minimuma indirmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir