Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Zamanında boyun düzleşmesinden çok çekmiş birisi olarak, bu rahatsızlığı atlattıktan sonra sizlere yardımcı olabilmek adına bu yazıyı yazıyorum. Boyun Düzleşmesi Egzersizleri ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Bu Boyun Düzleşmesi Egzersizlerini eksiksiz bir şekilde hayatınızın bir parçası gibi sürekli olarak uygulamanız gerekiyor. Boyun Düzleşmesi Egzersizlerini doğru ve düzenli yaptığınız takdir de boyun ağrılarınızdan tamamen kurtulacaksınız.

Boyun bölgenizde yoğunlaşan ve uzun süreli ağrılar hissediyorsanız. Aralıklı ama sık sık başınız dönüyor ve hatta bazen kulaklarınız çınlıyor. Büyük ihtimalle doktorunuzun size koyacağı tanı Boyun Düzleşmesi olacaktır.

Fizik Muayeneden sonra Röntgen veya MR çekimi ile rahatsızlığınızın Boyun Düzleşmesi olduğu ispatlandı ve teşhis koyuldu. Sizlere ilk olarak önerecekleri Boyun Düzleşmesi Fizik Tedavisi olacak. Fakat siz bu yazıyı okuduğunuza göre Boyun Düzleşmesi İçin Fizik Tedavisi işe yaramamış olacak ki bu araştırmayı yapıyorsunuz.

Sizlere hazırladığımız bilgiler ve Boyun Düzleşmesi Egzersizleri sallama bilgiler değil. Tamamı alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanmış kitaplar ve yazılardan toplanarak hazırlanmıştır. Gönül rahatlığı ile aşağıda verdiğim egzersizleri yaparak boyun ağrınızı dindirebilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Bu egzersizler boyun fıtığına ve boyun düzleşmesine karşı uygulanması gereken egzersizlerdir. 6 farklı hareketten oluşan Boyun Düzleşmesi Egzersizleri, 6. hareket dışında tamamı ilk harekette yapıldığı gibi boynunuz gergin olacak şekilde yapılmalı. Diğer durumda yaptığınız hareketler sizin için sadece zaman kaybı olacaktır.

1. Boynu Geriye Çekme

 

Sabit bir yere oturun. Sandalye veya hareket kabiliyetinizin olduğu bir koltuğa oturabilirsiniz. İlk harekette yapmanız gereken dik bir şekilde tam karşıya bakmanız gerekiyor. Sonrasında ise yavaş yavaş boynunuzu geriye doğru esnetmeye çalışın. Elinizden geldiği kadar boynunuzu geriye götürmeye gayret edin. Tam gerginliğe ulaştığını hissettikten sonra 3 saniye kadar o durumda bekleyin. Sonrasında yavaş yavaş boynunuzu normal duruşuna getirin. Bu hareketi arka arkaya en az 10 en fazla 15 defa olacak şekilde tekrarlayın.

2. Boyun Gergin Durumdayken Yukarı Bakma

 

İlk hareket olan Boyun Geri Çekme hareketinde gösterilen pozisyona geçin. Boynunuzu iyice arkaya yatırarak gergin konuma getirdiğinizden emin olun. Sonrasında kafanızı yukarıya doğru kaldırın yavaşça. Tam olarak gökyüzünü görecek şekilde konum aldıktan sonra içinizden 3’e kadar yavaş yavaş sayın. Sonrasında yavaş bir şekilde boynunuzu normal konumuna getirin. Bu hareketi arka arkaya en az 10 en fazla 15 defa olacak şekilde tekrarlayın.

3. Boynu Sağa ve Sola Germe Hareketi

 

İlk hareket olan Boynu Geriye Çekme Hareketini yapın. Boynunuzun tam olarak gergin olduğunu hissettiğiniz zaman elinizi başınızın üzerine koyarak yavaşça sola doğru başınızı çekin. Boynunuzu tam olarak sol yatırdıktan sonra içinizden 3’e kadar yavaş yavaş sayın. Sonrasında ise boynunuzu normal konuma getirin. Ve aynı hareketi bu sefer sağ taraf için yapın. Toplamda en az 5 er defa en fazla 10 ar defa olacak şekilde hareketleri tekrarlayın.

4. Boynu Sağa ve Sola Germe Hareketi

 

Boynunuzu yine 1. harekette gösterildiği gibi gergin duruma getirmeniz gerekiyor. Sonrasında burnunuz ile omzunuz birbirine paralel olacak şekilde başınızı sağa çevirin. Bu durumda içinizden yavaş yavaş 3’e kadar sayın. Sonrasında yine yavaş bir şekilde boynunuzu normal konumuna getirerek aynı şekilde sol tarafa dönün. En az 5’er en fazla ise 10’ar defa olacak şekilde bu hareketi iki yön içinde tekrarlayın.

5. El Yardımı İle Başı Öne Eğme Hareketi

 

El yardımı ile başı öne eğme hareketini yapabilmek için yine boynunuzu birinci harekette olduğu gibi geriye yaslamanız gerekiyor. Sonrasında ise ellerinizi başınızın üzerinde birleştirerek aşağıya doğru başınızı yavaşça itin. Çeneniz, göğüs kafesinize gelecek şekilde itmeye devam edin. Bu şekilde 3 saniye kadar bekleyin. Sonrasında yavaş bir şekilde boynunuzu normal konumuna getirin. Bu harekette dikkat etmeniz gereken en önemli nokta her adımı yavaş bir şekilde yapmanızdır. Hızlı ve sert hakaretler canınızın yanmasına neden olabilir. Bu hareketi arka arkaya 5 defa tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

5. Omuzları Geriye Çekerek Sırtı Sıkıştırma

 

Kollarınızı tam 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde açın. Sonrasında sırtınızda yer alan kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın. Yani omuzlarınızı geriye doğru itmeye çalışın. Tam gerginliğe ulaştığınızı hissettiğiniz zaman bu konumda içinizden 5’e kadar sayın. Sonrasında ise yavaş bir şekilde normal anatomik duruşa geçebilirsiniz. Küçük bir dinlenme zamanından sonra hareketi aynı şekilde tekrarlayın. Bu hareketi arka arkaya en az 5 en fazla 10 defa yapmaya özen gösterin.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Günde Kaç Defa Yapılmalı?

Kişiden kişiye, hastalığın durumuna göre ve hastalığın ilerleme hızına göre tekrar sayıları değişkenlik göstermektedir. Fakat ortalama olarak gün içerisinde bu egzersizleri 3 defa tekrarlamanız boyun ağrılarınıza baya iyi gelecektir. Günlük hayatın temposundan egzersizleri yapmaya vakit ayıramıyorsanız bile en azından sabah uyandığınız zaman ve gece yatmadan hemen önce bu hareketleri yapmalısınız. Fakat bize sorarsanız gün içerisinde bu hareketleri en az 3 defa yapmanız şarttır.

Tabi ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi gelir ve o kadar hızlı rahatlarsınız gibi bir düşünce mantıklı değildir. Gün içerisinde 5 defadan fazla bu hareketleri yaparsanız boynunuzu fazla zorladığınız için ağrılarınızı arttırabilir ve hatta omurlarınızın zedelenmesine neden olabilir.

Eğer boyun düzleşmesi egzersizleri yaparken ağrılarınız arttıysa bu egzersizleri uygulamayı hemen bırakın. Ağrılarınızın devam etmesi durumunda ise vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bu boyun düzleşmesi egzersizleri yapmak ile herkes kendinden sorumludur. Sitemiz olumsuz bir durumda hiç bir yükümlülüğü kabul etmeyecektir. 

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyun düzleşmesi rahatsızlığınızdan kurtulmak ve boyun ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız bu hareketleri tekrar tekrar okumanız gerekiyor. Sonrasında ise hareketleri tamamen doğru olacak şekilde uygulamalısınız. Hareketleri yaparken ağrılarınız artarsa veya beklenmedik bir durum ile karşılaşırsanız egzersizlere hemen ara verin. Ağrının devam etmesi durumunda doktorunuzdan yardım alın.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Video

 

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Konu ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

44 Yorumlar

 1. Boyun fıtığı egzersizleri nasıl yapılır konusunda yardımcı olduğunuz için teşekkürler

 2. Boyun fıtığı olarak uygulanabilecek yöntemler. Kesinlikle boyun fıtığı egzersizleri olarak yapmanızı öneririm.

 3. hem boyun fıtığım hem boyun düzleşmem var. Boyun fıtığı egzersizleri olarak uyguluyorum bir problem olmadı

 4. Boyun fıtığı egzersizleri olarak da bu egzersizleri yapabilir miyim yardım eder misiniz

 5. acaba bu boyun düzleşmesi egzersizlerini boyun fıtığı egzersizleri olarak kullanabilir miyim

 6. boyun ğarıları için boyun egzersizleri çok iyi oldu

 7. egzersizler sayesinde baş ve boyun ağrılarım bitti sağolun.

 8. boyun düzleşmesi hakkında bilgi verdiğiniz için sağolun.

 9. Boyun düzleşmesi tedavisi konusunda yardımcı oldugunuz teşekkürler

 10. yazı için teşekkürler

 11. Boyun düzleşmesi egzersizleir adına gerçekten muhteşem bir anlatım ellerinize sağlık.

 12. Muhasebeci olarak bir şirkete çalışıyorum. Sanırım boyun düzleşmesi başladı. Egzersizleri uygulamaya başladım umarım yararı olur

 13. boyun düzleşemsi hakkında kafamda kalan soruları cevapladığınız için teşekkürler.

 14. boyun düzleşmesi egzersizleri resimli anlatım ile muhteşem olmuş sağolun

 15. boyun düzleşmesi egzersizleri pdf olarak sunsanız ve telefonumuza kaydetsek daha güzel olabilirdi

 16. Boyun düzleşmesi egzersizleri video çok iyi olmuş

 17. boyun ağrılarım artık dayanılmaz bir hal aldı bu egzersizleri yaptıkca daha cok agrıyor.

 18. boyun ağrılarım var masa başı işi yapıyorum acaba boyun düzleşmesi mi oldum

 19. videoyu izleyin yaparsınız kolaylıkla izledim ben videoyu çok yararlı bir video tavsiye ederim teşekkürler.

 20. Evde çok rahat uygulanacak boyun düzleşmesi Fizik Tedavisi egzersizleri bunlar. Sabah kalkınca uygulanailir. Bir deneyeyim bakalım 🙂

 21. Boyun agrim icin bu boyun duzlesmesi egzersizleri cok yararli oldu tesekkurler

 22. boyun duzlesmesi egzersizleri nasıl yapılır hakkında detaylı bir paylaşın olmuş. özellikle boyun düzleşmesi egzersizleri youtube videoları çok iyi.

 23. boyun düzleşmesi hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

 24. Vallahi herşeyi es geçsemde her gün boyun egzersizi yaparım oldukçada rahatlarım

 25. en faydalı boyun düzleşmesi egrersizi 3 numara ben sürekli tekrarlıyorum.

 26. Boyun düzleşmesi kesinlikle fizik tedavi gerektiren bir rahatsızlık. Boyun düzleşmesi egzersizleri baya faydalı oldu boyun ağrısı nasıl geçer konusunda. Boyun düzleşmesi egzersizleri yaparak tek basına geçer mi acaba

 27. boyun duzlesmesi benimde basıma gelmisti. ama oğrendiğim akdarıyla bu bir hastalık değilde bir baska rahatsızlığın sonucu

 28. Doğukan Cengiz

  Boyun düzleşmesi egzersizleri gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Özellikle egzersizler resimli ve videolu olması muhteşem olmuş. Boyun egzersizleri nasıl yapılır ve boyun düzleşmesi egzersizleri acısından güzel bilgiler

 29. Ben de telefonuma bir uygulama indirdim. Oradan seçebiliyorum neremi çalıştıracaksam ona göre egzersizler çıkarıyor bana.

 30. Cem Altıntaş

  Çok ciddi bir rahatsızlık bir yakınım boyun düzleşmesi rahatsızlığından baya şikayetçiydi direk linkini gönderdim ona. Vermiş olduğunuz bilgiler ve boyun düzleşmesi egzersizleri için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir