Boyun Düzleşmesi Bitkisel Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ocak 9, 2018

Omurga boyun bölgesinden başlayarak kuyruk sokumuna kadar ilerleyen ve birçok kemikten oluşan bir yapıdır. Omurga normal anatomik duruş içerisinde bazı eğrilikler içerir. Bu eğrilikler kişinin boyun, sırt ve bel bölgesinde olmak üzere toplamda 3 adettir. Bu eğriliklerin amacı ağırlık taşımayı kolaylaştırmaktır. Boyun bölgemizde var olan doğal eğriliğin sebebi başın ağırlığını taşımaktır. Boyun omurlarında var olan bu eğrilik sayesinde, omurganın sırt tarafına binen ağırlık azalmış olmaktadır. Boyundaki bu eğriliğin azalması halinde, boyun düzleşmesi adı verilen rahatsızlık meydana geliyor.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı, boyun kemiklerine aşırı yük bindirerek boyun ağrısından akciğer sorunlarına kadar birçok ağır hastalığa neden olabiliyor. Özellikle boyun düzleşmesi nedeniyle beyni besleyen dört ana temiz kan damarının iki tanesi gerilerek giden kan akımının azalmasına neden oluyor. Beyine giden kan akımının azalması sonucunda baş dönmesi, baş ağrısı, unutkanlık, kulak çınlaması, mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Bu gibi belirtiler ortaya çıktığı zaman doktorunuz ile görüşerek bazı testleri yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında ise rahatsızlığın kesin olarak tanısı koyulmalı ve hastalığın tedavisine zaman kaybetmeden başlanılmalıdır. Boyun düzleşmesi noktasında erken tanı büyük önem taşımaktadır. Çünkü erken dönemde fark edilen boyun düzleşmesi; kas gevşetici, ağrı kesici ve bitkisel tedaviler ile hızlı ve kolay olarak tedavi edilebilmektedir.

Rahatsızlığın ilerleyen dönemlerinde ise boyun düzleşmesi fizik tedavisi ile beraber boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi beraber uygulanmalıdır. Bu tedavi yöntemleri uygunırken hastanın boyun düzleşmesi egzersizlerini düzenli ve doğru bir şekilde yapması gerekmektedir. Uyku düzenlerine ve boyun düzleşmesi yastık seçimi konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca uyurken yüz üstü yatmaktan kaçınmalı ve boynunu destekleyecek şekilde uyumalıdır.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği zaman baş ve boyun ağrıları giderek artar. Ağrı kesicilere cevap vermeyecek hale gelir. Ayrıca boyun kaslarının sürekli olarak gergin olması ise boyun fıtığına neden oluşturur. İlerleyen süreçte kollarda güç kaybı ve uyuşukluk oluşur. Hasta kişi psikolojik olarak da belirtiler göstererek depresyona girebilir. Denge kaybı, ayakta durma ve yürüme güçlüğü gibi ince beceri gerektiren işleri yapamaz hale gelir. 

boyun-duzlesmesi-bitkisel-tedavisi

Boyun Düzleşmesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 • Kekik yağı, zeytin yağı, badem yağı, ceviz yağı ve bulabilirseniz hardal yağı eş miktarlarda olacak şekilde karıştırılmalı. Sonrasında boynunuzda ağrı olan bölgeye yavaş yavaş masaj eşliğinde iyice terapi uygulanmalı. Masajı tamamladıktan sonra bir tülbent yardımı ile kapatılmalı. Mümkünse tülbentin üzerine sıcak su torbası koyularak bölgenin ısıtılması sağlanmalı. Bu işlemler sonucunda kan dolaşımınız hızlanacak ve boyun kaslarınız gevşeyecektir. Bu bitkisel tedaviyi uygularken dinlenmeye dikkat edin.
 • Bir su bardağı kadar yeşil mercimeği iyice haşlayın. Sonrasında bu yeşil mercimekleri lapa haline gelene kadar iyice ezin. Sonrasında bir çay kaşığı toz karabiber bir çay kaşığı çörek otu ve bir tatlı kaşığı ozon yağı veya zeytin yağı ekleyin. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra boynunuzun ağrıyan bölgelerine iyice yedirin. Uygulamayı acı eşiğinizin el verdiği en yüksek sıcaklıkta yapmanız size fayda sağlayacaktır. Sıcağa yeteri kadar dayanıklı değilseniz yukarıda anlattığım gibi etrafına tülbent sardıktan sonra sıcak su torbasıyla da bölgeyi ısıtabilirsiniz. Karışım tam olarak soğuyana kadar o bölgede kalması gerekiyor. Yaklaşık yarım saat sonrasında lapayı çıkararak zeytin yağı ile boynunuza masaj yapın.
 • Servi kozalağını iyice ezerek ve döverek toz halini almasını sağlayın. Sonrasında elek yardımı ile büyük parçalarını ayırın. Elde ettiğiniz servi kozalağı tozu ile zeytin yağını iyice karıştırarak krem kıvamına getirin. Bu kremi boyun bölgenizde ağrıların olduğu noktalara sürün.
 • Kuru soğanı iyice rendeleyin. Sonrasında bir tülbent yardımı ile soğanları güzelce ezerek suyunu çıkartın. Sonrasında kalan posayı tülbent ile beraber boynunuza bağlayın. Bu işlem boyun düzleşmesi ağrıları bitkisel tedavisinde etkili bir yöntemdir.
 • Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri arasında yer alan bu yöntemi tüm eklem ağrılarınızda da kullanabilirsiniz. Gerçekten çok etkili ve ağrıları alan bir yöntemdir. Mayasız hamuru boyun veya eklem bölgenize sararak üzerini buzdolabı poşeti ile kapatın. Hamur ağrılarınızı ve sızlamalarınızı alacaktır.
 • Zeytin yağı ile salkım söğüt ve kedi otunu karıştırın. Sonrasında boynunuza sürün. Ağrılarınızı azaltacaktır.
 • Üzüm, zeytin yağı ve sirkeyi karıştırın. Sonrasında tülbent yardımı ile boynunuza sarın.
 • Badem yağı ve bal, şeker ile karıştırılarak boyna sürülür. Sonrasında tülbent ile sarılır. Yarım saat sonra ılık suyla durulanır. Ağrılarızı azaltacak bir başka yöntemdir.
 • Eczanelerden yakı alarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz bas derbendi yaprakları da yakı görevi görebilir.
 • Zambak yapraklarını zeytin yağı ile karıştırarak iyice ezin. Elde ettiğiniz merhemi boyun bölgenize sürerek tülbent ile sarın.
 • Yen tün kökü ile yağı karıştırın. Sonrasında boyun bölgenize güzelce uygulayın.

Boyun Düzleşmesine Yakalanmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Boyun düzleşmesi rahatsızlığına yakalanmamak adına ilk dikkat etmeniz gereken nokta stres ve gerginlikten kaçınmak olmalıdır. Özellikle aile ve iş hayatınızda yaşayacağınız gerginlikler ve üzüntülerinizin ilk fiziki zarar noktası boyun bölgemizdir. Bundan dolayı yapmaktan keyif aldığınız mesleklere yönlenmeli ve mutsuz birlikteliklerden kaçınmalısınız.
 • Yoğun iş temposundan elinizden geldiği kadar uzak durun. Boş vakitlerinizi hobi ve spor ile değerlendirerek stres atın, kendinize ruhsal anlamda dinlenmek için vakit ayırın.
 • Ağır yük kaldırmaktan kaçının. Tek kol veya omuza binen ağırlıklardan kaçının. Uzun zaman boyunca hareketsiz kalmayın veya aynı pozisyonda uzun zaman geçirmeyin.
 • Duştan sonra saçlarınızı kesinlikle kurutun. Islak saçlar boyun bölgenizin sıcaklığını düşürdüğü için boyun düzleşmesine neden olabilir. Özellikle saçlarınızı kurutmadan kesinlikle evden çıkmayın.
 • Boyun kaslarınızı güçlendirecek ve esneklik sağlayacak egzersizleri yapın. Boynunuzun gergin kalmasını önleyin.
 • Ani hareketlerden olabildiğince kaçınmaya özen gösterin.
 • Uyku pozisyonunuza dikkat edin. Mümkün olduğu kadar yüz üstü uyumaktan kaçının ve yan yatmaya özen gösterin. Yastık seçiminizi dikkatli yapın.
 • Kilonuz fazla ise diyet yapın ve aşırı kilolardan kurtulmaya çalışın. Eklem çevresinde yer alan kıkırdak doku hasar gördüğü zaman duruş bozukluğu oluşur. Duruş bozukluğu da boyun düzleşmesi ve birçok rahatsızlığı beraberinde getirir.

Boyun düzleşmesi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir elimizden geldiğince detaylı bilgi vermeye çalıştık. Konu hakkında bildiğiniz başka tedavi yöntemlerini bizimle yorumlar bölümünden paylaşarak başka kişilere ulaştırabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

15 Yorumlar

 1. sadece boyun değil ama genel olarak çermik ilçesindeki kaplıcalar çok faydalı, kükürtlü su dağdan geliyor.

 2. Eşimde var boyun düzleşmesi ne yaptıysak geçmedi bir türlü. Bir de sizin yönteminizi deniyim. Teşekkürler.

 3. Boyun Düzleşmesi İçin Tedavi Şart Boyun Düzleşmesi çok kötü bir hastalık.

 4. Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri arasında en iyisi bana göre boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi. Fizik tedavi ye ek olarak yapıyoruz genelde ama alanında uzman bir masör ile beraber bu bitkisel tedaviler bence hastalığa tek başına iyi geliyor. Ayrıca sauna hamam gibi yerleri kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm bire bir.

 5. Boyun düzleşmesine karşı bitkisel tedavi yöntemlerinin bir etkisi olur mu acaba? Bir de kaç güne bir nasıl bir sıklık ile yapacağız.

  • Merhaba Seda Hanım. Geçmiş olsun öncelikle. Boyun düzleşmesine karşı bitkisel tedavi kesinlikle ağrılarınızı azaltacak ve normal tedavinize yardımcı olacaktır. Bu tedavileri günde 1 defa uygulayabilirsiniz. Ağrılarınız artarsa ağrılarınızı geçirmek adına sayıyı arttırabilirsiniz.

 6. Aleyna Yeniçun

  Ben daha 15 yaşında bir gencim. 1 sene öncesinde doktorlar tarafından boyun düzleşmesi hastalığı tanısı koyuldu. Fakat ogünden beri aldığım ilaçlar da egzersizlerde fizik tedavileri de etkili olmadı. Hem ağrılarımdan kurtulmak istiyorum hem de okulum da artık ağrı çekmeden ders dinleyebilmek istiyorum ne yapmam lazım.

  • Merhaba Aleyna. Geçmiş olsun. Boyun düzleşmesi rahatsızlığı doğru tedavi ile 1 yıl içerisinde çoktan geçmiş olması gereken bir rahatsızlıktı. Sana önerim tekrar bir doktor görüşü alman ve tekrar muayene olman. Ondan sonrasında tedavine yardımcı olarak da yazımızda yer verilen boyun düzleşmesi bitkisel tedavileri ile tedavini desteklemen.

 7. Arkadaşlar boyun düzleşmesi hastalığı tedavisi boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi ile mümkün bana göre. Bende ilk bu hastalığa yakalandığım zaman ölüyorum diye düşünmüştüm. Sonrasında internetten bir krem aldım. Bitkisel kaynaklı bu krem sayesinde boynum suan çok iyi ve tüm ağrılarım son buldu

 8. 2 aydan fazla bir süredir çok ciddi boyun ağrısı yaşıyorum. Doktora gittim ve boynumda düzleşme varmış. Fizik tedavi önerdi ve 15 gündür boyun düzleşmesi fizik tedavisi alıyorum ama neredeyse hiç bir fayda göremedim. Birçok farklı ilaç kullandım ve faydası olmadı ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

 9. Benim boynumda düzleşme ve tersleşme varmış. Tanısı koyuldu doktor tarafından çekilen MR ile. Boyun ağrılarım çok ileri seviye de şuan. Hareket ettiremez hale geldim. Eşimin yardımı ile yataktan zar zor kalkıyorum. Hangi yastığı önerirsiniz. Aldığım yastıklar boynum için bir fayda sağlamadı çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir