Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Mart 22, 2018

Boyun bölgenizde sürekli olarak dayanılmaz bir ağrı var ve bu ağrı artık baş ağrısına da yol açıyor ise boyun düzleşmesi rahatsızlığına yakalanmış olma ihtimaliniz baya yüksek. Fakat boyun bölgesinde yaşadığınız her ağrıda boyun düzleşmesi belirtileri arasında yer alıyor demek değildir. Yazının devamında boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir tek tek açıkladık.

Boynunuzda sürekli olarak bir ağrı varsa bu boyun düzleşmesinin en büyük ve en bilinen belirtisidir. Fakat bu belirti dışında birçok farklı belirtisi daha bulunmaktadır.

Boyun bölgenizde oluşan ağrı kollarınıza kadar yayılıyor ve kollarınızda uyuşukluk, his kaybı, güç kaybı yapıyor ise boyun kemiklerinizin yavaş yavaş I harfını alarak boynunuzun düzleştiğini kabul edebilirsiniz. Çünkü boyun kemikleriniz, omurganızın içerisinde yer alan sinirlere baskı uygulayarak sinirsel iletime zarar vermeye başlamış demektir.

Tüm boyun ağrılarının boyun düzleşmesi veya fıtık olmadığını az öncede söyledik.Bundan dolayı belli bir süreyi geçen boyun ağrılarında Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanları ile görüşmek ve muayene olmak gerekiyor. Tetkikler ve çekilen MR filmleri ile rahatsızlığınızın Boyun Düzleşmesi mi kesin olarak anlaşılacaktır.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir
Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir

Boyun Düzleşmesine Ne Neden Olur

Omurganızın başlangıcı olan boynunuzda toplamda 7 tane boyun kemiği bulunur. Bu boyun kemiklerinin dizilimi yandan bakıldığı zaman “C” harfi şeklindedir. Fakat günlük hayatımız ve çeşitli sebeplerden dolayı bazen bu boyun kemikleri I harfi veya ters C harfine dönebilir. Halk arasında boyun düzleşmesi, tıp dilinde servikal aks adı verilen bu rahatsızlığın en büyük nedenlerini sizler için aşağıda toparladık.

 • Öne doğru eğilerek uzun süre bu pozisyonda kalacağınız işler yapmak. Bu duruma örnek olarak masa başı iş yapmak, sürekli bilgisayar başında oturmak, örgü yapmak, piyano çalmak, akıllı cep telefonu ile uğraşmak.
 • Boyun düzleşmesi bazı durumlarda travmalara bağlı da ortaya çıkabilir. Trafik kazası geçirmek, kafa üstü bir yerden düşmek, başınızı sert bir şekilde bir yere çarpmak, spor aktivitelerinde yaşanan şiddetli çarpışmalar, kavgalar sonucunda yaşanan travma ile boyun düzleşmesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Boyun düzleşmesi genetik olarak aktarılan bir rahatsızlık değildir. Fakat bazı durumlarda genetik boyun düzleşmesini tetikleyebilir. Örneğin sinirsel bir hastalığa sahip olarak doğan kişilerin sürekli gergin boyun kaslarına sahip olması boyun düzleşmesi riskini arttırıyor.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir

Boyun Düzleşmesi Belirtileri arasında birçok belirti gösterilebilir. Fakat bu bu belirtileri taşıyan bir kişi kesinlikle boyun düzleşmesi hastasıdır demek yanlış olur. Boyun Düzleşmesi tanısı, rahatsızlığın belirtilerine göre değil çekilen MR veya Röntgen sonucuna göre konulur. Fakat biz yine de boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir sizlere hızlı bir şekilde sayalım.

 • Boyun Ağrıları : Uzun süre boyunca kesintisiz olarak devam eden boyun ağrıları rahatsızlığın en büyük belirtisidir.
 • Baş Dönmesi : Boyun ağrılarınıza ek olarak sık sık başınızın döndüğünü hissediyorsanız boyun düzleşmesinin başka bir belirtisini de gösteriyorsunuz.
 • Boynunuzda Batma Hissi : Boynunuzun çevresinde sürekli olarak yanma ve batma hissi de rahatsızlığın bir diğer belirtisidir.
 • Boynunuzu Çıtlatma İsteği : Boynunuzu sürekli olarak Çıtlatmaya ihtiyaç duyuyorsanız boyun düzleşmesi rahatsızlığına yakalanmış olabilirsiniz.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri : 5 Önemli Belirti  yazımızı okumadıysanız kesinlikle okumanızı öneririz. Boyun düzleşmesi belirtileri tek tek açıklanarak anlatılmıştır.

boyun-duzlesmesi-nedir

Boyun Düzleşmesini Engellemek İçin Yapılacaklar

Boyun Düzleşmesi rahatsızlığını engellemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Özellikle risk grubu olarak gösterilen meslek grupları arasında yer alıyorsanız (öğretmen, memur, bankacı, bilgisayar başında vakit geçiren meslek grupları..) boyun düzleşmesini engellemek için yapılacaklara önem vermeniz gerekiyor.

Boyun Düzleşmesini Engellemek adına yapacağınız en güzel şey gün içerisinde belli aralıklar ile Boyun Düzleşmesi Egzersizleri  yapmak olacaktır. Bu egzersizler dışında alabileceğiniz diğer tedbirler ise aşağıdaki listede yer alanlar gibidir.

 • Uzun zaman boyunca boynunuzun aynı pozisyonda kalmasına izin vermeyin. Örneğin bilgisayar başında çalışıyorsanız ara sıra ayağa kalkarak hareket edin. Boynunuza ufak egzersizler yaptırın.
 • Duş aldıktan sonra saçlarınızı kurutmaya özen gösterin. Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda saçlarınızı tam olarak kurutmadan kesinlikle dışarıya çıkmayın.
 • Vantilatör, klima gibi cihazların önünde durmayın, hava akımının olduğu yerlerden kesinlikle kaçının. Eğer seçeneğiniz yok ise boynunuzu rüzgara karşı korumaya dikkat edin.
 • Uyurken yüksek yastık veya engin yastıkta yatmayın. Mümkün olduğu kadar ortopedik yastıkları tercih edin.
 • Uyurken yüz üstü yatmak yerine yan yatmaya özen gösterin.
 • Spor yapmaya dikkat edin. Sauna, kaplıca ve termal otelleri ziyaret etmeniz boyun düzleşmesine karşı sizi koruyacaktır.
 • İmkanınız var ise en az haftanın bir günü yüzme sporu ile uğraşın. Spor hem boynunuzun düzleşmesini engelleyecek hem de haftalık spor ihtiyacınızı fazlasıyla giderecektir.

Yukarıda yer alan her şeyi yapsanız bile boyun düzleşmesi ile karşılaşma ihtimaliniz hala devam etmekte. Boyun ağrıları kesinlikle dikkate almanız gereken ağrılar ne kadar dikkat etseniz de boyun ağrılarınızın devam etmesi durumunda bir doktor ile görüşün. Hatta boyun düzleşmesinden şüpheleniyorsanız bir Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı ile görüşün.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

9 Yorumlar

 1. mert emre bilgin

  Bende de bu belirtiler var ama açıkçası MR dan çok korktuğum için doktora gidemityorum

 2. boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir açıklayıcı bir paylaşın. başka belirtisi var mı acaba

 3. Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir yazınızı okuduktan sonra bende boyun düzleşmesinin olduğunu anladım.

 4. Aiet agrilarim siddetlenince doktora gittim. Kiyofasial kas sendromu olmusum. Ayrica boyun duzlesmeside varmis

 5. Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir çok güzel açıklamıssınız. Tamamını yaşıyordum doktorumdan tavsiye aldım ve tanı koyuldu. Keşke siteniz ile önce karşılaşsaydım boyun düzleşmesi rahatsızlıgım olduğunu daha öncesinden anlayabilirdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir