Boyun Düzleşmesi Belirtileri : 5 Önemli Belirti

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Omurilik ortalama 40-45 santimetre uzunluğa sahip ve 35-40 gram ağırlıktadır. Omurilik tüm vücudumuzun iletişim ağı olarak kullandığı sinir yoludur ve omurga adı verilen kemiklerin içerisinden geçer. Omurganın birbirinden önemli 3 görevi vardır. Birincisi içerisinden geçen sinirleri dışarıdan gelecek darbelere karşı korumak. İkincisi bedenin dik durmasını sağlamak. Üçüncü görevi ise baş ile boyun arasında yer alan dengeyi sağlamaktır. Boyun düzleşmesi ise boyunda yer alan omurganın servikal bölgesinin düzleşmesi olarak bilinmekte.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesi yapısı dolayısıyla rahatsızlığa yakalanan insanların birçoğunda benzer belirtiler gösteriyor. Bizde Boyun Düzleşme Belirtileri yazımız ile sizlere bu belirtileri tek bir yazı altına toplamak istedik.

Boyun Düzleşmesinde Ağrı Belirtisi

 

Boyun Düzleşmesi rahatsızlığının en belirgin ve en bilindik belirtisi boyun bölgesinde yaşanan ağrıdır. Boyun düzleşmesinden kaynaklı olarak oluşan boyun ağrısı sürekli olarak devam eder. Düzleşmenin durumuna bağlı olarak ise hafif sancı ile ağır sancı arasında değişiklik gösterebilir.

Boyun bölgesinde yoğunlaşan ağrılar özellikle sabah saatlerinde en üst seviyeye çıkar. Yaşanan boyun ağrıları boyun düzleşme belirtilerinde ilk fark edilen belirtidir.

Boyun Duruşunun Yapısı

Bu belirti daha çok bilgisayar başında çalışan ve uzun süreli olarak aynı pozisyonda kalan kişilerde rastlanmaktadır. Kişi uzun süre boyunca oturma şeklinde bulunduğu için boyunda düzleşme meydana geliyor. Oturuşta bozulan şekil ile beraber boyun bölgesinde yer alan boyun kemiklerinin de şekli değişiyor. İlerleyen süreçte ise tamamen bozulmuş bir duruş yapısı boyun bölgesine hakim oluyor ve düzeltilmeye çalışıldığında ağrı ile karşılaşıyorsunuz.

Boyun Düzleşmesinde Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi

Boyun düzleşmesi belirtileri arasında en bilinen ve ilk belirtileri arasında yer alan belirtiler  baş ağrısı ve boyun düzleşmesi baş dönmesidir. Kişiler bu belirtiler ile farklı rahatsızlıkları olduğunu düşünse de sürekli olarak tekrarlayan baş dönmesi şikayetleri boyun düzleşmesinin habercisi olabilir. Bundan dolayı eğer sürekli tekrarlayan baş ağrınız ve baş dönmeniz var ise ortopedi uzmanına tedavi olmanız büyük önem taşır.

Boyun Hareket Kabiliyetinde Azalma

Hastalığın bir diğer önemli belirtisi ise boynu hareket ettirmek istediğiniz zaman boyun hareket kabiliyetinizin azaldığını görmüş olmanızdır. Eğer boynunuzu hareket ettirmeye çalışırken normalden daha fazla zorluk çekiyorsanız veya boyun bölgenize kramp tarzı ağrılar giriyor ise boyun düzleşmesinin habercisi olabilir.

Boyun Düzleşmesinde Diğer Nedenler

Boyun düzleşmesi nedenlerine bağlı olarak gelişen boyun düzleşmesi hastalığı bu ana belirtiler dışında birçok farklı belirti de gösterebilir. Boyun bölgesinde düzleşmenin ilerlemesi ile beraber sinirlerde sıkışmalar yaşanmaya başlayabiliyor. Bu sıkışmalar ile de ilerleyen zamanlarda el, kol, bacak gibi uzuvlarda güç ve hareket kaybı da gözlenmekte.

Yani boyun düzleşmesi belirtilerine dikkat ederek en ufak belirtide doktorunuzdan yardım almanız büyük önem teşkil etmekte.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

20 Yorumlar

 1. boyun düzleşmesi belirtileri tam benim yaşadığım şeylermiş

 2. Boyun düzleşmesi ben de var demekki dedikerinize göre sağolun yaszı için

 3. Belirtileri çok belirgin aslında boyun düzleşmesinin. güzel bir yazı sağolun emekleriniz için teşekkürler

 4. Boyun düzleşmesinden şüpheleniyordum. Sonra belirtilerini okudum ve emin oldum. hatta nedenlerine de baktım sanırım gün boyunca bilgisayar başında olmaktan boyun düzleşmesi olmusum.

 5. Boyun düzleşmesi belirtileri ve boyun düzleşmesi bitkisel tedavi yazınızı okudum sağolun

 6. Boyun düzleşmeisnin bir çok belirtisi var ama boyun ağrısı en önemli boyun düzleşmesi belirtisi sanırım

 7. Boyun düzleşmesi belirtileri için büyük bir yazı olmuş teşekkürler yarın doktoruma görüneceğm

 8. bu çektiğim baş ağrısı ve boyun ağrııs demekki boyun düzleşmesi belirtisiymiş

 9. Boyun Düzleşmesi, Belirtileri ve Tedavisi için çok sağılun

 10. boyun düzleşmesi belirtileri neler neden olur tedavisi nasıl yaplır teşekkürler

 11. Boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavisi için teşekkürler

 12. boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir için güzel bir yazı

 13. Boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavisi konusunda yardımınız için teşekkür ederim.

 14. boyun düzleşmesi belirtileri konusunda yardımcı oldugunuz için dteşekkür ederim. Yarın doktoruma görüneceğim.

 15. boyun düzleşmesi belirtilerini okudum. boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir ödevim için güzel bir paylaşın olmuş tesekkurler

 16. Boyun düzleşmesi belirtileri en önemli 5 belirti tam nokta atışı olmuş. Özellikle boyun düzleşmesinden kaynaklanan baş ağrısı ve bas dönmesi çok uzun zaman boyunca benim ızdırabım olmuştu. Simdi boyun düzleşmesi fizik tedavisine başlayarak kendine gelebildim.

 17. Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir açıklayıcı olmuş. Uzun zamandır baş ağrısı boyun ağrısı ve mide bulantısı hissediyordum. Boyun düzleşmesi belirtileriymiş bunlar

 18. Benim de sürekli boynum ağrıyor, masa başı çalışıyorum. Bende de olabilir mi acaba boyun düzleşmesi

  • Eğer boynunuzun ağrıması yanında diğer belirtilerde mevcut ise boyun düzleşmesi olma ihtimaliniz var ne yazık ki. Doktorunuzla görüşmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir