Boyun Damar Tıkanıklığı

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2018

Boyun damar tıkanıklığı diğer bir adı ile şah damarı tıkanıklığı asıl olarak boynumuz üzerinden geçen Karotis damarının tıkanması kaynaklı görülen rahatsızlığa verilen isimdir. Beynimizin beslenmesini önleyen boyun damar tıkanıklığı genelde 40 yaşını geçen kişiler üzerinde görülmektedir. Boyun damar tıkanıklığına neden olan asıl olay ise Karotis damarının sertleşmesidir. Ayrıca bazı durumlara bağlı olarak boyun bölgesine gelen darbe ve yaşanan fiziki travmalar nedeniyle de hasar oluşabilir ve şah damar tıkanıklığı meydana gelebilir. Şah damarındaki tıkanıklık genel olarak başka damar problemleri yaşayan kişilerde yani daha açmak gerekirse şeker hastalığı, hipertansiyon hastaları, kan yağı yüksek olan hastalar ve böbrek problemleri yaşayan hastalarda daha sık rastlanmaktadır. Boyun damarı tıkanıklığı cinsiyete bağlı olarak da görülme sıklığı değişebiliyor. Erkek cinsiyetinde kadınlara oranla çok daha sık darlık görülebiliyor.

 

Boyun Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Karotis damarında tıkanıklık olması durumunda birçok belirtide ortaya çıkıyor. Boyun damar tıkanıklığı belirtileri arasında görme bozukluğu oluşması, konuşulanı ve işitileni anlamakta güçlük, konuşma da bozukluk, kan akımında azalmaya bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi ve bayılma, kolların ve bacakların hareket ve güç kaybı yani kısacası kısmi ve geçici felç görülebilir. Bazı tıkanıklık yaşanan hastalarda yüz felci ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin yanında mide bulantısı ve kusma gibi problemlerinde gözlemlendiği olmuştur.

Diğer boyun damarlarında daralma görülen hastalarda ise iki farklı boyun damarlarında daralma belirtisi gözlemlenir. Bu belirtilerden ilki beynin beslediği bölgesine yeteri miktarda kan gitmeyeceği için o bölgeye özel belirtiler oluşur. Mesela konuşmadan sorumlu olan beyin bölgesini besleyen damarda tıkanıklık veya daralma gözlemlenirse kişinin konuşması bozulur. Diğer önemli belirtisi ise kan akışı yavaşlayacağı için damar içerisinde küçük kan pıhtıları oluşabilir. Veya darlığın nedeni olan yağ topu içerisinden yap parçacığı koparak beyne ulaşabilir. Beyin içerisinde daha küçük damarları tamamen tıkayarak bölgenin felç olmasına neden olabilir. Bu tip hastalarda ise direkt olarak görme duyusu veya konuşma duyusu ortadan kalkar.

Boyun tıkanması belirtilerinde gözlemlenenler aynı şekilde beyin damar tıkanmasında da gözlemlenir. Bu gözlemlenen belirtiler geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilir. Geçici olan belirtiler 1 ile 2 gün içerisinde ortadan kalkar. Geçici olan bu belirtilere aynı zamanda iskemik atak adı verilir. Bu iskemik ataklar 24 saatten daha kısa süre içerisinde ortaya çıkan nörolojik belirtiler ile kendini göstermektedir. Oluşan pıhtılar veya tıkanıklıklar kendiliğinden veya tedavi ile eritilebilirler. Belirtilerin geçmemesi ve pıhtının erimemesi durumunda kalıcı felç durumu ve ölüm yaşanabilir.

Geçici iskemik ataklar aslında tam olarak uyarıcı etkidedir. Hastaya yaklaşmakta olan tehlike konusunda uyarır. Hasta kişi üzerinde geçici iskemik ataklara neden olan karotis damar darlığı eğer tedavi edilmezse hasta kişide kalıcı felç ve ölüm gözlenebilir. Şah damarı darlıkları hastaların çoğunluğu için başlangıçta ani ve kalıcı bir hasar bırakmaz. Bu sebepten dolayı 40 yaşın üzerinde damar sertliği, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olan kişilerin veya 60 yaşı üzerinde olan kişilerin belirli zaman aralıkları ile check-up yapması kesinlikle önerilir.

En sık görülen boyun damar tıkanıklığı belirtileri ise şunlardır:

 • Kolda, bacakta veya yüzde uyuşma ve karıncalanma hissi yaşanması.
 • Kolda, bacakta veya vücudun yarısında güç kaybı yaşanması.
 • Yüz yarısında felç gözlemlenmesi.
 • Bulanık görme veya tam görme kaybı yaşanması.
 • Konuşma güçlüğü veya tam konuşma yetisi kaybı.
 • Konuşulanları anlama yetisinin tam kaybı.
 • Şiddetli baş dönmesi yaşanması.
 • Denge sağlamakta zorlanmak veya tam denge kaybı.
 • Bilinç kaybı ve bayılmak.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Şiddetli baş ağrısı.

boyun-damar-tikanikligi-belirtileri

Boyun Damar Tıkanıklığı Tanısı Nasıl Koyulur

Şah damarı darlığı şüphesi güdülen hastaların teşhisi için yapılması gereken ilk test boyun damarları üzerinde Doppler Ultrasonografi adı verilen görüntülenme ile damarların incelenmesidir. Doppler Ultrasonografi üzerinde karotis damar darlığı veya tıkanıklığı gözlemlenmesi sonrasında tedavi planlanması adına MRA (Manyetik Rezonans Anjiyografi), BTA (Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi, DSA ( Katater Anjiyografi) gibi testler istenebilir. Bu testler sonucunda hastalığın boyutu tam olarak belirlenir ve tedavi planlanır. Kısacası damar darlıklarının teşhisi için yapılabilecek testler;

 • Doppler ultrasonografi
 • Manyetik Rezonans Anjiyografi (MRA)
 • Bilgisayarlı Tomografi Anjiyografi (BTA)
 • Kateter Anjiografisi (DSA)

Boyun Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar darlığı olan hastalarda ilk olarak kalıcı inme ve felç riskinin önüne geçmek adına önlemler alınır ve ilk olarak bu riski ortadan kaldıracak tedaviler uygulanır. Eğer damarın tıkanması %50’ye ulaşmadıysa hasta kişinin risk faktörleri ortadan kaldırılmaya çalışılır ve ilaç tedavisi uygulanır.

 • Yaşam şekline müdahale edilerek daha hareketli bir yaşam ve daha dengeli beslenme önerilir.
 • Sigara ve alkol kullanıyorsa bu alışkanlıkları bırakması önerilir.
 • Kan basıncı, kan şekeri ve kolesterol problemi yaşayan kişiler için bu değerler kontrol altına alınmaya çalışılır.
 • Kan pıhtısı oluşumunu önleyen ve kanı sulandıran ilaçlara başlatılır.

Damar tıkanıklığının %50’yi geçerek %60-%70 bandına ulaştığı durumlarda ise maalesef ilaç tedavisi tek başına yetersiz kalır ve ilaç tedavisine ek olarak cerrahi müdahale gerekmektedir. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu tabloya göre karotis atar damarlarında %60 ve üzeri tıkanıklık oluşan hastalarda ilaç tedavisi ve cerrahi yöntem ile inme ve felç geçirme oranı çok ciddi miktarlarda azaltılması sağlanmıştır. Yapılan bu cerrahi operasyon kalp damar cerrahları tarafından yapılan bir operasyondur. Ameliyat esnasında hastanın karotis damarı kesilerek damar içerisinde tıkanıklık sebebi (yağ ve kireç tabakası) kazılarak temizlenir.

Boyun Damar Darlığı Gençleri Etkiler Mi

Boyun damarlarında tıkanıklık veya daralmanın asıl nedeni damar sertliği olsa da bazen fiziki travmalara bağlı olarak veya boyun bölgesine direkt alınan darbelere bağlı olarak oluşabilir. Diseksiyon diye isimlendirilen boyun damarlarından birinde veya ikisinde birden yırtılma veya duvardan ayrılma oluşabilir. Buna bağlı olarak kanın geçtiği damar yolunun içerisinin daralması ve tıkanması olabilir. Bu durum genç yaşta kişilerde de gözlemlenebilir.

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

27 Yorumlar

 1. Merhaba. Şahdamarımda şişkinlik hissediyorum. Hatta şişkinlik gözle görünür durumda. Nefes darlığı da yaşıyorum. Gögüsümde sanki akciğerlerime bir ağırlık oturuyor. Sinirlendiğim zaman daha da darlanıyorum. Bazı nedenlerden dolayı doktora gidemiyorum. Çok korkuyorum. Ani ölüm olursa çocuklarım napar. Onlar bensiz olamaz.

  • Geçmiş olsun Sibel Hanım. Maalesef boyun damarlarında darlık rahatsızlığının evde tedavisi mümkün değil. En kısa zamanda doktorunuz ile görüşmelisiniz.

 2. Merhabalar benim boynumun sağ tarafında bi hareketlilik var yani hani insanın istemsiz gözü hareket eder halk dilinde gözüm seğerdi derler ya işte benim boynunda öyle oluyor bu arada başım dönüyor bu durum 2 gündür devam ediyor napmam lazım.

 3. Aniden boynumun sol tarafında damarımda çok aşırı şiddette ağrı 3 dakika kadar sürdü şuan boynumu çeviremiyorum

 4. Hipertansiyon hastasıyım. 35 yaşındayım ve gece gündüz sürekli olarak boynum tutuluyor. Boyun damarlarında tıkanma veya boyun damarlarında darlık olabilir mi? Hangi bölüme gitmem gerek hastanede.

  • Boyun damarlarında darlık veya tıkanıklık olabilir. En kısa zamanda Kalp damar cerrahisinden randevu almanızı öneririm.

 5. doktor boyun damarlarımda daralma olduğu söylendi. tedavisi nasıl olmalı

 6. Cok siddetli kafa agrisi cekiyorum agriyla bonus agriyo migdem bulaniyo sol kolum tutmuyo
  Yardimci olurmusunuz

  baş ağrım çok şiddetli. Özellikle boyun ağrısı ile beraber oluyor katlanılmıyor. Midem bulanıyor kusuyorum ve sol kolumu hissedemiyorum. Yardım eder misiniz

 7. ya boynumdan koluma agrı vuruyo sankı içerde biri tornavidayla tadilat. Bu boyun ağrısı için napabilirim

  • Boyun ağrısı için doktorunuz ile görüşün. Boyun ağrısı ne yazık ki görmezden gelinebilecek bir ağrı değildir.

 8. merhaba ben 38 yaşındayım boyun damarlarımda daralma var tedavisi nasıl olur

  • Evde tedavisi ne yazık ki mümkün değil. Doktorunuz ile görüşmenizi öneririm doktorunuz hastalığınızın ilerleyişi ve durumuna göre tedavi yöntemlerini size sunacaktır.

 9. boynumdaki damar başımı sarsacak kadar hızlı ve güçlü olarak atıyor. yatar pozisyonda dahada hızlı atıyor. resmen uyutmuyor kaç gündür uyuyamıyorum ve ben hangi doktora hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum. yardımcı olurmusunuz

 10. sah damarimda aci veren bir sekilde kalp gibi atış oluyor. bunun nedeni nedir cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler

  • Doktorunuz ile görüşüp muayene olmanızı öneririm. Herhangi bir neden belirtemem birçok nedeni olabilir şahdamar ağrısının.

 11. Bu Boyun damar tıkanıklığı belirtilerin çoğu ben de var bu tedavi yöntemini öğrenebilir miyim

 12. Boynumun sol tarafında yer alan boyun damarları sızlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir