Boyun Ameliyatı Sonrasında Devam Eden Ağrı Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Haziran 9, 2018

Boyun bölgesinde rahatsızlığı olan hastalara bazen cerrahi operasyon yapılmakta. Bazı hastalarda ne yazıkki boyun bölgesine yapılan bu cerrahi operasyon tam amaca ulaşamamakta. Ameliyat öncesinde olan ağrıların boyun ameliyatı sonrasında da devam ettiği görülebilir.

Tıp dilinde boyun ameliyatı sonrasında devam eden ağrıların nedenlerine Başarısız Boyun Cerrahisi Sendromu (Failed Neck Surgery Syndrome ) adı verilmekte. Bizde size Boyun Ameliyatı Sonrasında Devam Eden Ağrı Nedenleri yazımızda Başarısız Boyun Cerrahisi Sendromu nedenlerini tek tek açıklayacağız.

Boyun Ameliyatı Sonrasında Devam Eden Ağrı Nedenleri

 • Boyun ağrısının gerçek nedeni anlaşılamamış veya yanlış anlaşılmış olabilir. Bu hataya bağlı olarak gereksiz bir boyun ameliyatı yapılmış olabilir.
 • Boyun ağrısına neden olan sinir sıkışmaları ve sinirlere yapılan baskılar tam olarak ortadan kaldırılamamış olabilir. Bu durumda bir cerrahi operasyon daha gerekebilir.
 • Boyun cerrahisi öncesinde, boyun diskleriniz içerisinde ne kadar fazla bölgede ne kadar fazla rahatsızlık var ise ameliyat sonrasında boyun ağrısı çekmeye devam etme ihtimaliniz o kadar fazladır.
 • Boyun bölgenizde cerrahi müdahalenin olduğu yerde oluşan nedbe dokuları boyun ameliyatı sonrasında ağrı nedenleri arasında yer alabilir.
 • Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında omurga üzerine yapılmış yanlış bir hamle hareket kısıtlığına yol açabilir ve hatta omurganızın biyo-mekanik yapısını bozabilir.
 • Boyun bölgesine yapılan eklemeler, özellikle implant gibi metaryal vücudunuzda irratasyona neden olabilir. Buda boyun ameliyatı sonrasında boyun ağrısı nedeni olabilir.
 • Cerrahi müdahalenin yapıldığı kemik ve müdahale bölgesinde yer alan yumuşak dokunun iyileşmesi istenildiği gibi ilerlemeyebilir.
 • Cerrahi operasyon sonrasında yumuşak doku iyileşmesine bağlı olarak kontraktürler gelişebilir. Bu durumlarda boyun düzleşmesi, servikal aksın ters dönmesi gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıklara bağlı olarak boyun ameliyatı sonrasında boyun ağrısı çekmeye devam edebilirsiniz.
 • Boyun ameliyatı öncesinde oluşan kas spazmı boyun ameliyatı sonrasında da devam ediyor olabilir. Boyun spazmının boyun ameliyatı sonrasında devam etmesi boyun ağrısının da devamına neden olur.

Boyun Ameliyatı Sonrasında Devam Eden Ağrı Tedavisi

Başarıya ulaşamamış boyun cerrahisi sonrasında hastaların tedavisi ve rehabilitasyonu adına yapılabilecek birçok farklı tedavi bulunmakta. Fakat bu tedaviler arasında kesinlikle en iyi sonuç veren bu hastaların bir rehabilitasyon hastası gibi görülerek, ciddi bir ekip çalışması ile beraber tedavi edilmesi durumu kabul edilebilir.

Tedavi içerisinde; sıcak ve soğuk uygulamalar, boyun egzersizleri, düzgün ve sağlıklı hazırlanmış termal kürler, ergonomik amaçlı yapılan düzenlemeler, iyi ve güzel yastık seçimi dikkat edilen noktalar arasında yer alır. 

Doğal duruşunu kaybeden boyun omurgalarını düzenlemek amaçlı bazı sağlık uygulamaları gerekebilir.

Ayrıca kuru iğne tedavisi adı verilen İMS birçok kişide boyun ameliyatı sonrasında ağrı tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Boyun diskleri içerisinde ligament hasarı meydana geldiyse proloterapi tercih edilebilir.

Bazı boyun ameliyatı sonrasında devam eden boyun ağrısı durumlarında ise yeni bir cerrahi müdahale ne yazık ki gerekebilir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

3 Yorumlar

 1. İsmet Günebakan

  boyun fıtığı ameliyatı sonrasında boyun ağrısının devam etmesi gerçekten çok farklı nedenlere bağlı olabiliyormus

 2. Sıtkıcan Özdemir

  Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında boyun ağrısı gerçekten beni bitiriyor. Ameliyattan önce olan ağrıların daha fazlasını yaşıyorum neredeyse.

 3. Mustafa Karayel

  Boyun Ameliyatı Sonrasında devam eden ağrılar beni bitiriyordu. Belli bir süre sonra geçecek diye düşünüyordum ama yazınızı okuduktan sonra doktoruma tekrar görünmeye karar verdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir