Boyun Ağrısının Sebebi Nedir

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

İnsanların büyük bir bölümü hayatlarının belli dönemlerinde boyun ağrılarından yakınır. Yaşam kalitesini ve hayattan alınan keyfi azaltan bu rahatsız edici boyun ağrılarının birçok farklı sebebi olabilir. Özellikle bazı boyun ağrıları o kadar şiddetlidir ki hastaların hareketlerini kısıtlayarak en kolay ihtiyaçlarını bile tek başlarına görememesine neden olabilir.

İleri yaşlarda yaşanan boyun ağrıları genellikle kafanın sona erdiği ve omuzun başladığı bölümlerde hissedilmektedir. Fakat bazen boyun ağrıları sadece bu bölgede sınırlanmayarak kollara, başa, omuza, sırta ve hatta bacaklara kadar ulaşabilir.

Boyun ağrısı rahatsızlığından şikayet eden kişiler öncelikle altında yatan boyun ağrısı sebebini öğrenmelidir. Bu sebebi de aramaya yatağınız ve kullandığınız yastıklarınıza bakarak başlayabilirsiniz. Çünkü uyurken yattığınız yatağınız, yastığınız ve hatta uyuma şekliniz bile boyun ağrısı sebebi olabilmekte. 

Boyun ağrıları için bir diğer sebep ise günlük hayattaki yaşadığınız stres olabilir. Özellikle çalışma şartlarınız ağırsa ve psikolojik olarak sizlere yük bindiriyor ise boyun ağrısı yaşama ihtimaliniz çok fazla.

Bir diğer çok karşılaşılan boyun ağrısının nedeni ise bilgisayar başında çalışıyor olmanızdır. Rahat ve ortopedik olmayan bir çalışma sandalyesi üzerinde vakit geçirmek ve çalışma saatleriniz boyunca neredeyse hiç hareket etmemek şiddetli boyun ağrılarına neden olabilir. 

Boyun ağrılarınızın asıl nedenini bulduktan ve ortadan kaldırdıktan sonra kısa süre içerisinde boyun ağrılarınızın yol olduğunu göreceksiniz. Hadi hep beraber boyun ağrılarının nedenlerini detaylı olarak tek tek inceleyelim.

 

Kas Spazmı ,Kötü Duruş ve Tutulma Boyun Ağrısı Nedeni

En sık karşılaşılan boyun ağrısı nedeni mekanik boyun ağrısı adı verilen boyun ağrılarıdır. Omurga adı verilen boyun ve sırt kemiklerinden kaynaklanmayan fakat duruş bozukluğu ve oturma bozukluğu nedeniyle oluşan boyun ağrılarıdır. Oluşan bu boyun ağrılarının asıl olarak neden ve niçin meydana geldiği bilinse de nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir.

Özellikle masa başı işi yapan kişilerde kas spazmına bağlı boyun ağrısı çok sık görülmekte. Hatta bu boyun ağrılarına ek olarak omuz, baş ve kol bölgelerinde de şiddetli ağrılar baş göstermekte. Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç kullanarak bu ağrıları kontrol altına almak ise mümkün. Yapmanız gereken ise mümkün olduğunca düzgün bir şekilde oturmak ve belli aralıklar ile ufak egzersizler yapmak. Dilerseniz masa başında çalışırken yapacağınız Boyun Düzleşmesi Egzersizleri ile boyun ağrınızı dindirebilirsiniz.

Travma Nedenli Oluşan Boyun Ağrıları

Asıl önemli ve ciddi sonuçlar doğurabilecek boyun ağrıları travmaya bağlı gelişen boyun ağrılarıdır. Alınan darbeler, yaşanan kazalar ve yüksek bir yerden düşme sonucu oluşan travmalar boyun ağrısına neden olabilmektedir. Özellikle spor kazası ve trafik kazası sonrasında boyun bölgenizde yoğunlaşan ağrılar olması takdirinde vakit kaybetmeden doktorunuz ile görüşmeniz şarttır. Yaşanılan travmaların bir çoğu şiddetli boyun ağrısı nedeni olabilmektedir.

Boyun Ağrısı En Büyük Nedeni Boyun Fıtığı

Omurganın boyun bölümünde yer alan boyun kemiklerinin arasında disk adı verilen bazı kıkırdaklar bulunmaktadır. Bu kıkırdak disklerin iç kısımlarında ise jöle kıvamında bir sıvı yer almaktadır. Bu boyun içerisinde yer alan sıvının bazı nedenlerden dolayı boyun kemiklerinin dışına doğru taşması ile beraber boyun sinirlerine baskı oluşturması ile boyun fıtığı meydana gelir. Boyun kemikleri arasında geçen sinirler neredeyse tüm vücuda giden sinirlerdir. Bundan dolayı bu bölgede sinirlerin sıkışması ellerde ve kollarda uyuşma, güç kaybı ve ağrıya neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde ise el ve kolların felci sonrasında ise bacakların sırasıyla aynı etkileri görmesine neden olur.

Romatizmal Hastalıklar Boyun Ağrısı Yapıyor

Eklemlerden kaynaklanan ve aslında bağ dokusunu ilgilendiren sağlık bozukluklarına genel olarak romatizma adı verilmektedir. Bu romatizma hastalığının birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Özellikle romatizmal hastalıklar iki ana başlık altında incelenir. Bunlardan birisi iltihapsız romatizmal hastalıklardır ve yumuşak dokular ile ilgilidir. Diğer romatizmal hastalık ise iltihaplı romatizmal hastalıklardır. İltihaplı romatizmal hastalıklar içerisinde yer alan ankilozan spondilit hastalığı boyun ağrısı nedenleri arasında yer alır.

Kireçlenme Kaynaklı Boyun Ağrısı

Boyun kemikleri arasında ve boyun bölgesinde gerçekleşen kireçlenmeler boyun ağrısına yol açmaktadır. Özellikle boyunda bulunan kıkırdak doku ve bağ dokusunun çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranması sonrasında kireçlenme meydana gelmektedir. Bağ dokusunda yaşanan kireçlenme sonucunda bağ doku gittikçe katışır ve kemikleşmeye başlar. Sonrasında ise boyun kemikleri içerisinde yer alan omurilik kanalı ve sinir kanalları içerisinde daralmalar baş gösterir. Yaşanan bu daralmalar ise sinirler üzerinde ciddi baskı yapar ve boyun ağrısı yaşamanıza neden olur. Boyun kireçlenmesi ve boyun düzleşmesi birbirine oldukça benzer hastalıklardır ve tedavi edilmeleri gerekir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

7 Yorumlar

  1. boyun ağrısı nedenleri nelerdir? boyun ağrısının birçok nedeni var benim ki sanırım rüzgarlı yerlerde durmamdan kaynaklanıyor

  2. Boyun agrilarina kulunclar neden olabiliyor. Tipta tetik noktalar olarak geciyor. Kaslarda para gibi belli noktalarda yangilar olusuyor ve butun boyun agriyabiliyor

  3. Boynum Ağrıyordu iyi bir yazı yararlı oldu teşekkürler.

  4. Sanırım hareketsizlik ve rüzgar almak buna sebep olacak etkenlerden biridir. Bendeki boyun ağrıları genelde bu nedenlerle olmaktadır.

  5. kötü duruş bence birinci nedeni boyun düzleşmesinin iş hayatımızda en büyük hatamız bu.

  6. boyun agrısı gerçekten önemli bir konu boyun agrılarında doktora da başvurulması gerekir.

  7. En ufak bir rüzgar almamda boynun tutulmakta bende de sanırım ciddi bir boyun rahatsızlığı var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir