Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Masa başı bir işte çalışıyorsanız ve sürekli bilgisayarla haşır neşirseniz, hayatınızın bir döneminde mutlaka boyun ağrısı rahatsızlığı siz de yaşamışsınızdır. Pek fazla önemsenmeyen boyun ağrılarının tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sorunlara yol açtığını biliyor muydunuz? Peki, boyun ağrısına ne iyi gelir? Sorunun cevabı yazımızın devamında.

Boyun Ağrısının Nedenleri

Boyun ağrısı birçok sebepten dolayı oluşabilir ve günlük yaşantınızı olumsuz olarak etkiler. Nedenleri arasında, kas incinmeleri, sinir sıkışması, duruş bozuklukları, yanlış yastık seçimi gibi faktörler sıralanabilir. Bunlara ek olarak stresli bir yaşantınız varsa, bu rahatsızlığı yaşamanız kaçınılmaz bir hal alır.

En sık karşılaşın boyun ağrıları, mekanik boyun ağrıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Masa başı çalışanların, sabit bir noktaya yanlış pozisyonda bakmaktan ve duruş bozukluklarından dolayı yaşadıkları rahatsızlık mekanik olarak adlandırılır. Daha derinlemesine bakacak olursak;

Boyun omurlarının zaman içerisinde yıpranması, birçok boyun rahatsızlığını beraberinde getirir. Sık sık tekrar eden ve oldukça şiddetli olan boyun ağrıları buna işaret eder. Omur kemiklerinin arasındaki disk adı verilen kıkırdak dokuların, birçok farklı nedenle kayması ve sinirlere baskı yapması halinde boyun fıtığı denilen ciddi rahatsızlık kendini gösterir. Bu aşamada ağrılar ve rahatsızlıklar sadece boyunla sınırlı kalmayıp, baş ağrısı, omuz ve kol ağrıları hatta göğüs ağrılarına kadar uzanır. Bunun yanı sıra birçok farklı etken ve hastalık boyun ağrılarına neden olmaktadır.

Boyun ağrısı çoğu zaman önemsenmeyen bir rahatsızlıktır. Nasılsa geçer denilerek zamana bırakılan boyun ağrısı rahatsızlığının altında birçok farklı neden yatıyor olabileceği gibi daha büyük sıkıntıların ve hastalıkların habercisi de olabilir. Boyun ağrınız zamanla artıyor ve dayanılmaz bir hal alıyorsa, beraberinde kol ve bacak uyuşmaları oluyorsa ve omurilikle alakalı farklı rahatsızlıklar yaşıyorsanız çok geç kalmadan bir doktora başvurmanızda fayda var. Peki kendiniz evde neler yapılabilirsiniz? Boyun ağrısına ne iyi gelir? yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

• Boyun ağrısı rahatsızlığı yaşıyorsanız ve herhangi bir hastalıktan dolayı olmadığını düşünüyorsanız birkaç gün dinlenme ve düzenli yapacağınız esneme hareketleriyle bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

• Çarpma, incinme, darbe gibi nedenlerden dolayı boyun ağrısı rahatsızlığını yaşıyorsanız, soğuk kompres etkili bir çözümdür. Buz küplerini havluya sararak sorunlu bölgeye uygulayacağınız soğuk kompres, ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Günde 4-5 kere yaklaşık 15-20 dakikayla yapacağınız soğuk kompres uygulaması sonrasında ağrınızda bir azalma gözlenmiyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

• Boyun fıtığı, boyun tutulması gibi sürekli hale gelmiş boyun ağrıları için de sıcak kompres önerilmektedir. Sorunlu bölgeye sıcak kompres uygulaması, kan dolaşımını hızlandırır ve kasları rahatlatarak ağrının azalmasına yardımcı olur.

• Tutulma ve incinme gibi nedenlerden dolayı oluşan boyun ağrısı, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar yardımıyla minimum düzeye indirilebilir.

• Bunların yanı sıra elma sirkesi, lavanta yağı gibi doğal ürünlerin sorunlu bölgeye doğrudan uygulanması ağrıyı azaltacağı gibi buna ek olarak zencefil tüketimi de etkili bir çözüm olabilir.

Daha fazla bilgi için Sürekli Boyun Tutulması Nasıl Geçer başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir