Boyun Ağrısı Neyden Kaynaklanır

SON GÜNCELLEME: Ocak 7, 2018

Boyun, içerisinde kasları, bağları, omurga adı verilen boyun kemiklerini, sinirleri, tendonları ve kan damarlarını içeren bir bölgedir. Boyun ağrısı bu bölgede yoğunlaşan ve çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bir ağrıdır. Boyundaki ağrılar dejeneratif hastalıklar gibi ağır hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi boyun anatomik duruşu dışında uyumaktan da kaynaklanabilir. Ayrıca boyun ağrıları iltihap adı verilen bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklı da gelişebilmekte. Bu yazımızda sizler için boyun ağrısı neyden kaynaklanır tek tek inceledik.

 

Boyun Ağrısı Ağrı Kesici ve Kas Gevşetici Kullanımı

Boyun ağrısı, ağrı kesici ve kas gevşetici kullanımı ile geçici olarak dindirilebilir. Boyun tutulması, boyunda zedelenme, boyun anatomisine ters duruş sonucu oluşan ağrılarda kas gevşetici ve ağrı kesici kullanabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşüp bu ağrı hakkında bilgi almadıysanız, eczaneye uğrayarak reçete gerektirmeyen ağrı kesicileri alıp kullanabilirsiniz. Fakat boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi gibi bir rahatsızlığınız mevcut ise doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesici ilaçları, kas gevşetici ilaçları, kas gevşetici kremleri ve iltihap gideren ilaçları kullanmanızı öneririz.

Boyun Ağrısı Nedeni Boyun Fıtığı

Boyun kemikleri arasında kıkırdaklar bulunur. Bu kıkırdıkların zamanla omurilik kanalına doğru çıkıntı yapması ve omurilik içerisinden geçen sinirlere baskı yapması sonucu boyun fıtığı oluşur. Boyun fıtığı hastalığında sinirler üzerinde oluşan baskı sebebiyle boyun ağrıları oluşur. Boyun fıtığı belirtileri ise kulak çınlaması, gözde sinek veya renkli cisimlerin uçuşması, kontsantrasyon bozukluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, kas gücünün azalması, kaslarda karıncalanma ve batma hissi, boyun hareket kabiliyetinin azalması ve kollarda uyuşma gösterilebilir.

Boyun Fıtığı Nedenleri Ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığının nedenleri; anatomik duruşa ters olarak yanlış duruş, boyun bölgesine zarar veren sert travmalar, başın hızlı olarak sallanması ve ani hareket etmesi gibi durumlardır. Boyun fıtığı tedavisinde ise temel olarak omurga yükünün azaltılması gelir. Boyun fıtığı tedavisine yardım etmek amacıyla da boyun kaslarını güçlendiren boyun fıtığı egzersizleri yapılır. Bu egzersizler düzenli yapıldığı takdirde boyun fıtığının tamamen yok olmasını sağlayabileceği gibi en kötü ihtimalle fıtığın ilerlemesini durduracaktır. Doktorunuz ile görüşerek boyun fıtığına karşı kas gevşetici, ağrı kesici ve antidepresan talep edebilirsiniz. Eğer boyun ağrınızı ağrı kesiciler geçiremiyorsa boyun fıtığı fizik tedavisi görme zamanınız gelmiş demektir. Fizik tedavi de ağrılarınızı geçirmiyor ise boyun fıtığı ameliyatı dışında bir seçenek kalmamış demektir.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

8 Yorumlar

  1. Boyun düzleşmesi mi ilk defa duydum inşallah sağlıklıyımdır.

  2. Baskma gelene kadar hic duymamistim boyun duzlesmesini. Ancak bir hastalik degilmis bi sonucmus.

  3. bence boyun ağrısının en önemli nedenlerden biri koltuğa uzanım boyun bölgemizin boşa kalması

  4. Eşim boyun düzleşmesi için sürekli kas gevşetici krem sürüyor ama nafile. Geçmiyor bir türlü

    • Kas gevseticiler belli birnyerden sonra hicnise yaramiyor. Hafif agrilara wncak etki ediyor. Ben ictigimde hic ictigimi anlamiyorum bile.

  5. Boyun duzlesmesi cok agrili birnsurec. Tedaviside uzun soluklu bildiyim kadariyla.

  6. seda horuzoğlu

    kas gevşetici kullanırken dikkat edin bence boyun ağrısı için kullandığım krem beni daha çok hasta etti tedavi olarak boyun egrersizleri denemelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir