Böğürtlenin Faydaları
Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Böğürtlenin Faydaları
Böğürtlenin Faydaları

Ülkemizin pek çok yerinde yetişen böğürtlenin faydaları saymakla bitmiyor. Bu meyve özellikle organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin. Böğürtlen yetiştirmek oldukça kolay olduğu için bulunma sıkıntısı çekmeyen bir meyve.

 

Düzenli olarak tüketilen böğürtlen hafıza kayıplarını önlemede oldukça etkin. Böğürtlenin kabızlık yapıcı etkisi bulunduğundan ötürü ishale karşı şifa özelliği bulunuyor. Böğürtlen suyunu sıkarak içebilirsiniz. Ancak unutmayın, böğürtlen suyu saklanmaz, taze olarak içilmesi gerekir. Bekletilen böğürtlen suyu sirkeleşmektedir.

 

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

 

Böğürtlenin vücudumuzun neredeyse her alanına faydası bulunmaktadır. Böğürtlen ağız yaralarında, taze ya da kurutulmuş böğürtlen yaprağı suyunu içerek ağız yarasına fayda etmektedir.

 

Kurutulmuş yaprakları kaynar su içerisine atılarak 10 dakika boyunca kaynatabilirsiniz. Ardından soğuduktan sonra ılık bir biçimde içebilirsiniz. Buna alternatif olarak bu suyla ayak banyosu yapabilirsiniz. Bu işlem ayak yorgunluklarına iyi gecelektir.

 

Böğürtlenin faydaları içerisinde güzelliğe katkı sağlamak da vardır. Böğürtlen çiçeklerinin 50 gramını kaynatıp şifalı su ile ellerinizi yıkarsanız hoş bir losyon elde etmiş olursunuz.

 

Böğürtlen kana da faydalıdır. Kan şekeri dengesini düzenleyen böğürtlen özellikle diyabet hastaları için şifa kaynağıdır.

 

Yaprakları kaynatılarak suyu gargara yapılırsa, diş eti ve bademciklerdeki iltihaplara iyi gelmektedir.

 

Böğürtlenin faydaları saymazla bitmez demiştik. Böğürtlenin köklerini eğer kaynatıp suyunu içerseniz, böbreklere şifa olur. Böbrek kumunu ve taşlarını düşürmede etkin rolü bulunmaktadır.

 

Böğürtlenden yaptığınız şurup ve reçel, göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça yararlıdır. Bunun yanında böğürtleni yaralara direkt olarak sürerseniz iyileşmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Böğürtlen antioksidandır. Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesinde etkindir.

 

Böğürtlenin faydaları nelerdir diye soruyorsanız en önemli faydalarından birisi de tansiyonu düşürmesidir. Tansiyon hastaları hergün böğürtlen tüketerek tansiyonlarının düşmesini sağlayabilirler. Ayrıca böğütlen idrar söktürücüdür. Tok tutma özelliği sayesinde zayıflamak isteyenlere de oldukça faydalıdır.

Böğürtlen sağlık sektöründe ilaç şirketlerinin kullandığı bir meyvedir. Ayrıca kozmetik şirketleri de böğürtlenin özelliklerinden faydalanmaktadır. Antioksidan özelliği, serbest radikallerin yayılmasını engellemektedir. Böylece kanser oluşumuna karşı da koruma özelliği sağlamaktadır. Böğürtlen düzgün şekilde kullanılırsa cilde iyi gelmektedir. Böğürtlen içerikli cilt maskeleri yapılarak yüze uygulanabilmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir