Böğürtlen Çayının Faydaları

SON GÜNCELLEME: Kasım 8, 2017

Böğürtlen Çayının Faydaları

Böğürtlen Çayının Faydaları, Doğal bitki çaylarının vücudumuzda ilaçlar ile hemen hemen aynı etkiyi gösterebileceği ve düzenli kullanımda sağlıklı bir vücuda kavuşabilmemizde etkili oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bitkisel alternatif tedavi yöntemleri olarak yüzyıllardır kullanılmakla birlikte, sağlı faydalı olduğu kanıtlanan ve bitki çayı olarak kullanılabileceği belirtilen bitkilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sadece tıbbi aromatik bitkiler değil aynı zamanda meyveler de çay olarak tüketilebilmektedir. Tüm meyveler çeşitli yöntemler ile kurutulmakta ve aktarlarda kurutulmuş meyve olarak satılmaktadır. Bu kurutulmuş ve küçük parçalar halinde hazırlanmış meyveleri çay olarak tüketebilmemiz mümkündür. Böğürtlen de çayı yapılan meyveler arasında yer alır. Böğürten çayının faydalarından bahsedeceğimiz bu yazımızda aynı zamanda, çayın nasıl hazırlandığından ve esas olarak böğürtlen bitkinin sağlık üzerine etkilerinden bahsedeceğiniz.

Böğürtlen Çayının Faydaları
Böğürtlen Çayının Faydaları görsel

Böğürtlen Çayının Antioksidan Etkisi 

Böğürtlen çayının sağlığa faydaları arasında antioksitadif etki yer alır. Meyvenin en belirgin faydası antioksidan etki göstermesidir. Dut böğürtlen gibi meyvelerde yüksek oranda doğal renk maddesi bulunur. Antosiyanin olarak bilinen bu renk maddeleri,  doğal renklendirici olarak kullanılabilmekte birlikte, cildinizde de doğal bir pembelik kazandıracaktır. Antosiyaninler toksinler vücuttan atılması üzerinde yoğun olarak etkilidir. Özellikle karadut ve böğürtlen meyvelerinde bolca bulunan antosiyanidin – 3 – glikozit, yüksek antioksidan etkisi ile kanseri önleyici bir etkiye de sahip olmaktadır.

Yaşlanma Karşıtı Lifli Yapı 

Böğürtlen çayının kanseri önlemede etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Böğürtlen bu etkisi ile aynı zamanda bağışıklık sistemini ve bağ dokuyu da güçlendirmektedir. Bitkinin yüksek oranda doğal lif içerdiği bilinmektedir. Bu özelliği ile birlikte antioksidan etkisi bir araya geldiğinde yaşlanma karşıtı doğal yöntem olarak tercih edilebileceğini söyleyebilmek mümkündür. Ancak lif etkisi için bitkinin çay olarak değil taze olarak tüketilmesi gerekir.

Böğürtlen Çayının Yan Etkileri 

Böğürtlen çayının uzun süreli kullanımında karaciğere zarar verdiği bilinmektedir. Ayrıca fazla tüketimi mide bulantısı ve kusmaya da neden olur. Bu yüzden tüketiminde dikkatli davranılmalıdır. Bol miktarda tanen maddeleri içerdiğinden, karaciğeri yormakta ve zarar vermektedir. Böğürtlen çayının hazırlanmasında böğürtlen yaprakları kullanılmaktadır. Yapraklar kaynamış su da üstü kapalı bir şekilde 10 -15 dakika demlendirilerek süzüldükten sonra tüketilir.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir