Boğmaca

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Boğmaca, Bordetellapertussis isimli bakteriyel ajan tarafından genellikle 1 – 10 yaş arası çocuklarda oluşturulan bulaşıcı bir hastalıktır. 5- 21 günlük bir kuluçka dönemine sahiptir. Aerosol yol ile bulaşmaktadır. 1-6 hafta devam eden tipik öksürük nöbetleriyle seyrederler ve tanı koymak için muayene yeterlidir. Bu çocukluk çağı hastalığında üst solunum yolu hastalıkları semptomlarından olan öksürük, hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde sulanma görülebilir. Boğmaca geçiren bireyde öksürük başlangıçta kuru bir öksürük şeklindeyken her geçen hafta öksürük nöbeti sıklığı ve şiddeti artar. Sonrasında ise kusmalar başlar. Ateş, halsizlik, baş ağrısı gibi semptomları da bulunmaktadır. Boğmaca ülkemizde karşılaşılan bir çocukluk çağı hastalığı olması nedeniyle önemini korumaktadır.

Boğmaca Nedeni

Bir çocukluk çağı olan boğmaca hastalığı solunum yolu ile bulaşarak insanlarda öksürük nöbetlerine neden olmaktadır. Boğmaca nedeni Bordetellapertussis isimli bakteridir. Tedavisinde üst solunum yoluna etkili antibiyotiklerden faydalanılır. Bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı enfeksiyonu yayan bir bireyle aynı ortamda bulunmak boğmaca nedenleri arasında sayılabilir. Hastalık özellikle 6 yaş altı çocuklarda tehlikeli bir seyir gösterebilmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen aşılar genellikle 6 yaş öncesinde kullanılmaktadır bu nedenle 6 yaş üstü çocuklarda sık karşılaşılmaz. Hasta bireyin tedavisi gereklidir.  Hasta kişi öksürük ve hapşırık ile etkeni etrafına yayar. Yayılan etkeni solunum yolu ile alan aşısız bireylerde hastalık riski %70’lerdedir.

Boğmaca Belirtileri

Etken alınmasını takiben geçen kuluçka süresinin ardından 14 gün civarı süren burun akıntısı, hapşırık ve öksürük nöbetleri görülür. Kısa süre içerisinde bu öksürük boğmaca için tipik olan kuru bir öksürüğe dönüşür. Bu öksürük krizleri 4-6 hafta kadar devam eder. Boğmaca ve boğmaca belirtileriergenlik çağında yakalanıldığında daha rahat atlatılabilir. Özellikle aşılı bireyler hastalığı subklinik veya hafif geçirerek atlatırlar. Boğmaca hastalığı bildirimi zorunlu hastalıklar arasındadır. Solunum yolu hastalıkları ile karıştırılabilir. Bu durumda kuru ve karakteristik öksürük şekli ayırıcı tanı için yol gösterici bir semptomdur. Kusma, bulantı gibi etkileri de görülmektedir. Bu durumlarda semptomatik tedaviler gerekli görülebilir. Antiemetiklerden faydalanılabilir. Hastanın serin ortamda tutulması da öksürüğü için daha faydalı olacaktır.

Boğmaca Tedavisi

Boğmaca tedavisi içindeki en önemli kısım antibiyotik tedavisidir. Verilen solunum yolları için etkili antibiyotik en az bir hafta süre ile doz atlanmadan ve saatlerine dikkat edilerek kullanılmalıdır. Aksi takdirde başka bir antibiyotik kullanmak gerekebilir ki bu istenen bir durum değildir. Antibiyotik tedavisinin haricinde bulantısı olan hastalar için antiemetikler kullanılabilmektedir. Öksürüğü azaltmak için hastaya temiz ve serin bir ortam sağlanması gerekir. Sıcakta öksürük nöbetleri artmaktadır. Hastalıkta özen gösterilmesi gereken şey 4 doz halinde hazırlanmış aşıların hastalıkla karşılaşılmadan önce uygulanmış olmasını sağlamaktır. Bu aşılar yeterli bağışıklığı bireylere kazandırarak hastalığın tehlikeli bir hal almasının önüne geçmekte ve hızlı bir immun yanıt oluşumunu sağlamaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir