Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir ?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir
Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir

Özellikle kış aylarında çokça yaşanan bu durum basit bir sorun gibi görülse de aşırı derece de ağrıya yutkunma da zorlanmaya ve hatta vücutta ateşlenmeye neden olmaktadır. Böyle bir durumda soğuk ve çok sıcak içeceklerin tüketiminden uzak durmalısınız. Ilık içecekler tüketimini arttırmalı ve asitli içecek tüketimini kesmelisiniz. Boğaz şişmesi halinde ilk olarak ada çayı tüketilmelidir. Kaynayan su içine 2-3 tutam ada çayı atarak ada çayını demleyin. Ardından 2 defa ağızda gargara yapın. Sonrasında ise günde 1 bardak ada çayını ılık olarak tüketin. Ada çayı içinde ki madde sayesinde hem boğaz şişmesi sorununuz son bulacak hem de eğer iltihaplanma varsa bu sorun ortadan kalkacaktır.

Boğaz Şişmesi Nasıl geçer

Boğaz şişmesi durumunda diğer bir yöntem ise zeytinyağı ve soğandır. Son derece doğal olan bu uygulama sayesinde boğazda ki şişme ve şişmeye bağlı olarak yaşanan ağrı hafifleyecektir. 1 adet soğanın suyunu iyice sıkıp ardından 1 yemek kaşığı sabah öğle ve akşam olacak şekilde tüketin. Ardından kalan soğanı zeytinyağı ile kavurup bir tülbentte düzgün biçimde yayarak serin ve sıkıca bağlayın. Ardından bu ılık lapayı boğazınıza yerleştirin ve yaklaşık yarım saat bekletin. Hem suyu hem de posası ile kısa zamanda boğaz şişmesi sorununuz ortadan kalkacaktır. Bu süreçte taze sıkılmış portakal suyu da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Kış aylarında soğuklarla beraber bağışıklık sistemimiz çökmektedir. Bu bağışıklık sistemi düştüğü için doğal olarak vücudumuz bazı tepkiler vermektedir. Bu tepkilerden biri de boğazımızın şişmesidir. Eğer soğuk su veya dondurma yediyseniz boğazınız aniden şişebilir. Özellikle bademcik sorunları olanlar ileri zamanda bu bademciklerini aldırmak zorunda kalabilirler. Bademcikler, vücut savunmasında önemlidir. Özellikle boğazımızdan giren mikroplara karşı sürekli antikor üretimi yapar. Ancak bazı durumlarda antikor üretimi çok fazla olabilir ve buna paralel bademcikler iltihaplanarak şişer. Özellikle çocuklarda görülür ve bazı çocuklar ameliyat riskli olduğundan ileri bir yaşta bademcikler alınır.

Boğaz Şişmesinin Belirtileri

Yutkunmada Zorluk: Bademcikler çok büyüdüğünden yiyeceklerin yutulmasında zorluk çıkartabilir.

Ağrı: Bademcikler büyük olduğundan sürekli basınç uygular boğaza. Bunun neticesinde boğazda ağrı oluşur.

Ateş:  Bademcikler sürekli olarak antikor ürettiklerinden vücutta ateşin yükselmesi normaldir. Ancak küçük çocuklarda sürekli tetikte olunmalıdır. Zira havale geçirme riskleri vardır.

Halsizlik ve Yorgunluk: Vücut, bakteri ve mikroplarla savaştığından dolayı yorgun düşer. Bundan dolayı yatarak dinlenmek gerekir.

Ağızda Kötü Koku Oluşması:  Bakteri ve mikroplar, ağızda kötü koku bırakır.

Boyunda Şişkinlik: Boyunda şişmeler gözükebilir.

Ses Kısılması: İltihap ve şişme ses tellerini etkiler.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bal-Limon: Sadece bal bile boğaz ağrısına, öksürüğe ve gıcık oluşumuna iyi gelir. Bu balı limonla beraber tükettiğinizde iltihaplar giderilebilir. Günde 3 veya 4 kez bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı balla beraber limon suyu sıkılmış halde içmeniz gerekir.

Süt: İltihabınızı gidermek için ılık süt içebilirsiniz. Daha etkili olması açısından bal ile karıştırıp içebilirsiniz.

Zerdeçal:  Doğal bir antibiyotik olan Zerdeçal, çayını içmeniz halinde boğazınıza şifa verecektir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir