boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Mart 23, 2018

Bu yazımızda boğaz ağrısına ne iyi gelir onu inceliyeceğiz. Öncelikle boğaz ağrısı nedenlerini inceleyim. Boğaz ağrısı üst solunum yollarında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Boğaz ağrısını kışın görüldüğü gibi yazında görülebilir. Kışın yaygın enfeksiyon salgını neden olduğu gibi yazın hızlı hava değişimi, ıslak saçlar ve vücut ile soğuk ortamlarda bulunma gibi nedenlerle oluşabilir. Boğaz ağrısı sadece bu nedenlerle olmayabilir. Genel olarak vücudunuza giren bir enfeksiyon neden olabilir. Yediğiniz bir besin boğaz ağrısına neden olabilir.

boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum
boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum

Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir

Yukarıda boğaz ağrısının sebeplerini inceledik, genellikle boğaz ağrısı şıkayetinde bulunan insanlar ” boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum ” gibi söylenişlerde bulunur. Aslında boğaz bölgesi hem solunum hemde beslenim açısından oldukça öneli bir geçiş yoludur. Bu bölgede yaşanan sıkıntılar yutkunma gibi bazı reflekslerin yapımınada engel olur acı verir. Boğaz ağrısı genellikle enfeksiyoneldir ancak tahriş de boğaz ağrısı nedenleri arasına girebilir. Besinleri tüketirken sert besinler boğazı tahriş edebilir hatta kanamaya bile neden olabilir. Yabancı bir cisim kaçması boğazı zedeleyebilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir,  yutkunamıyorum, nasıl geçer gibi soruların cevabını bilimsel olarak kanıtlanmış bitkisel çözümler veya birkaç pratik bilgi ile bu durumu daha da kolaylaştırabileceğimiz taktikleri sizinle paylaşıyoruz.

sıcak içecekler
sıcak içecekler

Sıcak içecekler

Öncelikle sıcak su boğazınızdaki enfeksiyonu çözecek özelliğe sahiptir. Normal ve diğer her türlü sıcak çay içmek boğaz ağrınıza iyi gelebilir. Sıcak içecekler içerek sorunu çözebilirsiniz. Sıcak içeçecekler arasında hepimizin bilgi Türk Kahvesi’de bulunur. Türk Kahvesi’nin içerisinde bulunan telve sizi rahatsız edebilir, hatta boğaz ağrınızı artırabilir. Sıcak içecekler tüketirken kesinlikle soğuk içeceklerden uzak durun. Enfeksiyonel bir boğaz ağrısı ise soğuk içecekler boğaz ağrısını artırabilir.

tuzlu su
tuzlu su

Tuzlu su

Bir bardağın içine tuz ekleyerek gargara yapmanız boğaz ağrınıza çözüm olacaktır. Gargarayı ağrınız geçene kadar tekrarlayınız. Tuzlu su geleneksel bir yöntemdir. Kısmende olsa boğaz ve ağızdaki enfeksiyonel oluşumlara karşı bir önemlidir. Gargara işlemi sonrasında tuzlu suyu içmeden tükürmenizi tavsiye ediyoruz.

domates-corbasi
domates-corbasi

Yumuşak yiyecekler

Yiyeceğiniz bazı sert besinler zaten hassas olan boğazınızı daha fazla tahriş edebilir. Çorba içerek hem boğaz ağzınız artmasını önleyeceksiniz hem sıcak bir öğün olarak içerseniz ağrınızı dindirecektir.Yumuşak yiyeceklerden kasıt sıvı besinler alarak boğazda oluşan hassasiyeti dahada artırmadan ve tahriş olmadan bu süreci geçirmek. Sıvı besinler denince akla gelen çorbo, hem sıcak olması ile birlikte enfeksiyonel bir neden var ise sorunu ortadan kaldırmayada yardımcı olacaktır.

limonlu çay
limonlu çay

Limonlu çay

Limonun içerisinde bulunan C vitamini virüslere karşı bir silahtır. Sadece limon değil bütün turunçgiller boğaz ağrınıza iyi gelecektir. Limonu sade olarak kullanabilirsiniz ancak limonlu çay yapmanız işinizi kolaylaştırır. Bir bardak siyah çaya yarım limon sıkarak içiniz. Hem C vitamini tüketimi, hem de sıcak bir içecek olan çay ile birleşmesi, hem boğaz ağrısınızı geçirirken hemde boğazınızı anlık olarak yumuşatarak anlık bir rahatlama gerçekleştirir.

sarımsak suyu
sarımsak suyu

Sarımsak suyu

Sarımsak hepimizin bildiği gibi doğal bir antibiyotiktir. Düzenli olarak sarımsak tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirerek biz insanları zararlı bakteri ve enfeksiyonlara karşı korur. Boğaz ağrısı yaşarken sarımsak tüketmek bir tedavi olabilir. Bu süreci hızlandırmak için ağız içerisinde sarımsak bekletmek ve sıkmak çözüm olarak sonuç verir. Bir diş sarımsağı ikiye bölerek sağ ve sol yanağa koyunuz. Yanaklarınız ve dişleriniz arasında kalan sarımsağı sıkarak suyunu çıkartmanız, boğaz ağrınıza neden olan enfeksiyonları ortadan kaldıracaktır. Hızlı temiz ve bitkisel çözüm ile boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum sorunuza yanıt aramaya çalışıyoruz.

limon
limon

Limon karabiber

Limondaki C vitamini karabiberdeki antibakteriel özellikle birleştirerek daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Limon ve karabiberi aynı anda kullanarak boğaz ağrısına ne iyi gelir, yutkunamıyorum, acıyor gibi sorunları ortadan kaldırmış olursunuz. Limonlu çay gibi karabiberide ekleyerek limon ve karabiberli çay elde edebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi sıcak içecek olan çay anlık olarak boğaz ağrınıza iyi gelecektir. Uzun vadede çözüm için limon ve karabiber rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır.

Bol bol su içinGündelik hayatta su tüketimi fazla olması vücut sağlığı açısından ve böbrek sağlığı açısından önemini hepimiz biliyoruz. Boğaz ağrısının oluştuğu dönemlerde su ve sıvı tüketimini artırmak boğaz da oluşan balgamları temizlemeye ve hassaslaşan boğazın korumasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Boğaz ağrısından kurtulmak için sıvı tüketimini iki katına çıkartın


Boğaz Ağrısını Kolaylaştırıcı Önlemler

  • Düzenli veya düzensiz sigara kullanıyorsanız bu dönemde sigarayı bırakın. Siz en iyisi tamamen sigarayı bırakın.
  • Kirli havadan uzak durun. Kirli havadaki porteküller boğazınıza yapışarak gıcık olmanıza ve öksürerek tahriş etmenize neden olabilir.
  • Sert yiyeceklerden uzak durun. Sert ekmek dışı bile boğazınızı tahriş edebilir.
  • Soğuk içeceklerden uzak durun.

boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum
bademcik şişmesine ne iyi gelir
boğaz ağrısına dondurma iyi gelirmi
boğaz ağrısı nasıl geçer
boğaz ağrısına ne iyi gelir ahmet maranki
boğaz yanmasına ne iyi gelir
öksürüğe ne iyi gelir

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

3 Yorumlar

  1. boğazlarım çok kötü tüm tavsiyelere uymayı deneyelim inşallah

  2. zman zaman karşılaştığımız bir durumdur bağaz ağrıları her seferinde antibiyotik alırız aslında doğal şeylerle tadavi olmak lazım

  3. Zaten her kışın başlangıcında olduğu yine salgın var boğaz ağrısından ölüyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir