Boğaz Ağrısı

SON GÜNCELLEME: Şubat 2, 2018

Birinci basamak hekimlerin en çok duyduğu şikayetlerin başında boğaz ağrısı gelmektedir. Virüs ve bakterilerin yanı sıra alerjik rinit, reflü, akciğer enfeksiyonları, larenjit, akut larengotrakeit ve sinüzit bu ağrının temel sebepleri arasındadır. Bulaşıcı bile olabilmektedir. A grubu beta hemolitik streptokok adlı bakteriye bağlı enfeksiyonların bulaşıcılığı çok yüksek seyretmektedir. Nefes almada ve yutkunmada çok büyük sıkıntı yaşanması, bir haftadan fazla süren aşırı boğaz ağrısı, boyundaki lenflerin şişmesi ve ağrı vermesi, boğazın arka tarafında isilik ve irin, uzun süreli ses kısılması, balgam ve tükürükte kan, şiddetli yorgunluk, idrar çıkışında azalma yaşanması ve gözlerde içe çekilme gibi durumlarda mutlak surette doktora başvurulmalıdır.

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısı nedenleri soğuk algınlığı, grip ve mononukleoz gibi virüsler, streptokok, hemofilus ve mikoplazma gibi bakterilerdir. Bakteriler antibiyotiğe olumlu cevap verirken virüslerde bu durum tersinedir. Virüse bağlı boğaz ağrısına en çok grip ve soğuk algınlığı neden olur. Hapşırma ve burun akıntısı eşliğinde yaşanır. Bakteriyel olarak streptokok enfeksiyonları kalp kapakları ve böbreklerde hasara sebebiyet verebilir. Tonsilit, yüksek ateş, pnömoni, kulak enfeksiyonu ve sinüzite neden olabilir. Hastaların yüzde 10 ile 20’sine A beta hemolitik streptokok neden olur. Küçük oranda ise grup C ve G tipi streptokoklar sebebiyet verir. Lenfoma gibi diğer enfeksiyonlar nedeniyle de yaşanabilmesi ihtimal dahilindedir.

Boğaz Ağrısı Tedavisi

Tedavi için ilk şart doğru tanı konulmasıdır. Bu sayede gereksiz antibiyotik tüketiminin önüne geçilmiş olacaktır. Uygunsuz kullanılan antimikrobiyaller gereksiz antibiyotik direncine neden olurlar. Hastanın bu şekilde hayatını tehlikeye dahi atabilirler. Ayrıca maliyetlerin artması anlamına da gelmektedir. Bununla birlikte antibiyotiğe karşı dirençli mikroorganizmalara sebebiyet verir. Antibiyotik tedavide amoksisilin, penisilin ve eritromisin kullanılır. Eritromisin ise penisiline alerjisi olan hastalarda kullanılır. Bol dinlenme, sıvı tüketme, yumuşak gıdalar, ılık su ile gargara, sigara içmeme, içilen mekanlardan uzak durma, boğaz pastili, oda nemini nemlendirici ile artırma boğaz ağrısı tedavisi konusunda verilen önemli tavsiyeler arasındadır. Ancak boğaz pastili 5 yaşından küçük çocuklara verilmez.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı

Virüsler, faranjit, larenjit, aftlar, kızamık, boğmaca, sinüzit, suçiçeği, tonsilit, kulak ve bademcil iltihabı çocuklarda boğaz ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda gelir. Tedavi için doktora başvurmak şarttır. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanır. İleri derecede tekrarlarsa bademciklerin alınmasına kadar gidilebilir. Bu konuda tavsiyeler ise evde hazırlanabilecek bir karışımın içirilmesidir. Bunun için bir bardak ılık suya 1-2 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırılabilir. Ayrıca çocuğun günde 4-5 bardak su içmesi sağlanır. Çünkü su iltihabın olduğu boğaz yollarını temizler. Bol dinlenerek uyuması temin edilir. Tuzlu suya gargara da ağrıyı azalttığı gibi iltihap ve boğaz şişmesini azaltabilir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir