Böbreklere Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Böbreklere Ne İyi Gelir
Böbreklere Ne İyi Gelir

Böbreklere Ne İyi Gelir

Böbrekler, atıkların dışarı atılmasında en önemli organlardan biridir. Aynı zamanda böbrekler, hormon salgılanmasında, kan basıncını ayarlamada, asit ve baz dengesinin ayarlanmasında görev alır. Aşırı miktarda sodyum ve potasyum tüketilmesi sonucu böbrekler olumsuz etkilenir. Böbrek sorunlarının tipik belirtileri iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, kilo değişimleri, kaşıntı, ödem ve kanamanın uzun sürmesidir.

Pirinç:  Pirinç az miktarda potasyum içerir. Bundan dolayı böbreklere zararı olmaz. Bu nedenle yüksek oranda potasyum içeren nişastalı karbonhidratların yerine alternatif olarak kullanılabilir.

Soya Proteini:  İçerisinde fosfor mineralini içerir ve bu yüzden kemik sağlığında çok yararlıdır. Ancak aşırı tüketim sonucu böbrekler fazla yorulabilir.

Meyve ve Sebzeler: Yüksek oranda lif, vitamin ve mineral içeren meyve ve sebzelere böbrek sağlığında etkilidir.

Düşük Sodyum İçeren Gıdalar:  Böbrekler aşırı sodyum alması sonucu bu sodyumu yeteri kadar filtreleyemez ve bunun sonucunda vücutta sodyum birikmesi oluşur.

Böbrek Hastalıkları Belirtileri

İdrar Üretiminin Artması: Bu belirti az gözükmesiyle beraber idrar üretiminin tamamen durduğu yönünde belirtiler de görülmüştür.

Ödem: Genellikle çoğu böbrek rahatsızlığı insanda görülür. Hem ayaklarda hem de bileklerde oluşan bu ödemler kişiye rahatsızlık verir. Ayrıca şiddetli ödem, akciğerlerde sıvı birikmesine yol açarak nefes darlığına yol açabilir.

Kusma, İştah Kaybı ve Kilo Değişimi: Böbrek rahatsızlıkların diğer belirtilerinden olan kusma, iştah kaybı ve kiloda ani değişim sıklıkla görülmemekle birlikte ciddi belirtilerdir. Görülmesi halinde zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Böbrekler, sindirim için olmazsa olmaz organlardır. Daha çok zehirli maddelerin arıtılmasında ve atılmasında etkili olan bu organların hayati bir önemi vardır. Bu yüzden böbrekleri korumak ve onları her zaman güçlendirici besinler tüketmemiz gerekmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

1 Yorum

  1. haşhaş ezmesini tavsiye ederim böbreklerinde rahatsızlığı olanlara sindirimi kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir