Böbrek Taşından Korunmak için Ne Yapmalıyız

Böbrek Taşından Korunmak için Ne Yapmalıyız

Böbrek Taşından Korunmak için Ne Yapmalıyız, Böbrek taşı ağrıları yerine göre şiddetli olabiliyor bu yüzden bu ağrılara yakalanmadan tedbirinizi almakta fayda var. Bu yazımızda böbrek taşından korunmanın yollarını sizler için anlattık.

Böbrek taşı oluşumunu engelleyecek en önemli madde sudur. Elinizden geldiği kadar bol su içmeye gayret gösterin. Özellikle günde iki litreden fazla su içmek böbrek taşı oluşumunu ciddi derecede engelleyecektir.

İdrarda asit-baz dengesinin bozulmaması için gazoz, kola gibi içecekleri içmeyin. Sistrik asit içeren saf limon suyu kalsiyum taşlarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Böbrek Taşından Korunmak için Ne Yapmalıyız
Böbrek Taşından Korunmak için Ne Yapmalıyız görsel

Makul ölçülerde olmak koşuluyla süt ve süt ürünlerini tüketmeliyiz. Peynir, süt, yoğurt gibi kalsiyumlu besinleri yemeliyiz.

Bazı yiyecekler aşırı oksalat içerir pancar, kara çay, soya, kakao, çikolata, karabiber, maydanoz, fındık, ıspanak, böğürtlen, çilek gibi bunları aşırı tüketmemeliyiz. Bununla birlikte bol lifli besinleri tercih etmekte fayda var.

Son olarak da tuz kullanımını hem böbrek taşı oluşumunu engellemek için hem de özellikle ileri yaşta ki kişiler için şeker hastalığına sebep olduğu için azaltmalıyız.

İlginizi Çekebilir

mikrocerrahi nedir

Mikrocerrahi Nedir? Uygulama Alanları Nelerdir

Büyütücü etkiye sahip olan ameliyat mikroskoplarının kullanılarak, normal şartlarda gözle görülmesi zor olan doku ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir