Böbrek Taşı Nedir, Neden Oluşur

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Böbrek Taşı Nedir, Neden Oluşur

Böbrek Taşı Nedir, Neden Oluşur, Normal şartlar altında idrar ile birlikte vücuttan atılması lazım olan maddeler yoğunlaşarak böbreklerde birikir. Böbrek kanalları içerisinde olan mineral içerikli sert kitlelere böbrek taşı denir. Boyutları taşın birikme süresine göre değişiklik göstermektedir. Keskin uçları olmayan küçük böbrek taşları herhangi bir belirti göstermeden vücuttan kendiliğinden atılır. Fakat böbrek taşı büyükse başta böbrek olmak üzere idrar yolunda ve mesanede ağrıya sebep olur. Bununla birlikte mide bulantısı ve kusma böbrek taşının belirtilerindendir.

Böbrek taşı vücutta birkaç dakika gibi kısa bir süre olmakla birlikte birkaç saatte sürebilir. Böbrek karnın yan tarafında bulunduğu için yan bölgelerde ve belin üst kısmında meydana gelen ağrılardır. Böbrek taşını oluşturan bazı maddeler vardır ve bunlar taşın türüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı taşlar aşağıdaki gibidir;

Böbrek Taşı Nedir, Neden Oluşur
Böbrek Taşı Nedir, Neden Oluşur görsel

Kalsiyum Taşları: En sık görülen böbrek taşı tipidir kalsiyum birikmesiyle oluşur. 2-30 yaş arası erkek grubunda görülür.

Sistin Taşları: Metabolik bir hastalık olan “sistinüri ” hastalığı idrarda sistin bulunmasına sebep olur. Bu yüzden idrardaki sistin oranı artar ve böbrek taşı için alt yapı oluşturur. Sistinüri’nin genetik bir hastalık olduğu bilinmektedir. Hem kadınları hem erkekleri aynı oranda etkiler.

Strüvit Taşları: Tekrar tekrar görülen idrar yolu enfeksiyonlarında bir mineral olan strüvit’in böbrekte birikmesiyle böbrek taşı oluşur. Çok fazla büyüyebilir dolayısıyla idrar yolunu ve mesaneyi tıkayabilir.

Ürik Asit Taşları: Erkeklerde yaygın olarak görülen bu taş kemoterapi görenlerde ve gut hastalığında olanlarda sık görülür.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir