Böbrek sağlığı için yapılması gerekenler

SON GÜNCELLEME: Eylül 7, 2016

böbrek sağlığı
böbrek sağlığı

Böbrekler çok önemli organlardır. Küçük boyutta olan bu organlar (büyüklerde böbreğin ağırlığı ortalama yaklaşık 180 gram oluşturmaktadır) organizmada çok önemli işlev görmektedir. Kanı dışarıdan dahil olan ve ayrıca çeşitli prosesler sonucu organizmanın kendisinde oluşan hasarlı maddelerden temizler.

Böbrekler çok güvenilir biyolojik bir filtredir. Böbrekler işlemezse, insan birkaç gün içinde hayata gözlerini yumacaktır.
Böbreklerin sağlığından insanın genel sağlığı doğrudan etkiler. Dolayısıyla böbreklerin sağlığını daima korumak gerekir. Bazı basit ipuçları size bu çalışmada yardımcı olacak. Böbrek sağlığı için yapmamız gerekenler nelerdir aşağıda listeliyoruz.

Böbrek sağlığı için yapılması gerekenler

Bol bol meyve ve sebze yiyin!

Amerika Nefroloklar Cemiyeti araştırmalar sonucunda karar geldi ki, bol bol meyve ve sebzelerin alımı böbrek hastalıklarının riskini azaltır.

Böbrekler için en faydalı meyve, sebze şunlardır: salatalık, kabak, elma, lahana, karpuz, kavun. Taze yeşillikler de (özellikle maydanoz, marul, dereotu) böbrekler için çok yararlıdır.

Hareketli olun!

Hareketsizlik organizmada durgun süreçlere neden olur. Bu durgunluk ise iltihaplanma riskini artırır. Dolayısıyla daha fazla hareket etmeye çalışın. Böbrekler özellikle dans seviyor. Vücut sağlığı için hareket önemlidir tabi böbrek sağlığı içinden

Yeterince sıvı alın!

Sıvının yeterli alımı böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır ve sağlığını korur. Böbrek için en yararlı içecek: yeşil çay, doğal kompostolar, ot çayları, süt ve temiz su.

Bol mineralli suları bol bol içmek böbreğinizin sağlını tehlikeye sokabilir.  Bu suların aşırı alımı böbreklerde ve idrar yollarında taş oluşumuna neden olabilir. Su tüketimi iki, iki buçuk litre olmalıdır ve mineral dengesine dikkat etmek gerekir.

Alkollü içeceklerin alımı böbreklerin sağlığına ciddi zarar verir ve hatta böbrek yetersizliğine sebep olabilir. Alkol kullanımı bütün vücutta sağlığı riske attığı gibi böbrek sağlığını da riske atar.

diz ve dirsek pozisyonu
diz ve dirsek pozisyonu

Diz-dirsek duruşu

Nefroloklar böbreklerin sağlığını korumak için günde bir iki kez beş dakika boyunca diz dirsek pozisyonunu almayı tavsiye ediyorlar. Bu duruş böbreklerde kan dolaşımını iyileştirir, böbreklere düşen gerilimi azaltır.

Hava koşullarını dikkate alın

Havaların çok soğuk olduğu bir günde bel ve karın bölgenizi sıkı bir biçimde sarmak böbrek sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Böbrekleri üşütüp iltihap oluşmasına neden olabilirsiniz.

Akut zayıflama böbreklere zararlıdır

Akut kilo kaybı, dengelenmemiş ve düzensiz diyetler böbreklerin sağlığına zarar verir. Dış taraftan her böbrek özel yağdan oluşan bir zar ile çevrilidir ki, bu yağ tabakası böbrekleri darbelerden, soğuktan korur, doğal durumunun devamını sağlamanıza yardımcı olur. Aşırı kilo vermek veya dengesiz bir kilo düzeni olan insanın bu böbrek zarına zarar verebilir ve böbrek sağlığına zarar verebilir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

2 Yorumlar

  1. böbrek saglıgı önemli tabi bilgiler için teşekkürler

  2. Böbrek sağlığı ile ilgili çok güzel bilgilere yer vermişsiniz. Yalnız çok fazla su içekte, çok az su içmekte böbrekler için çok büyük tehlike teşkil ediyor. Dengeli olmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir