Bipolar Bozukluk Nedir

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk, Bipolar bozukluk, diğer ismi ile manik depresif bozukluk, dünyada sıklığı az olan bir hastalıktır. Psikolojik bozukluk olup tedavi olunması gereken hastalıktır. Hastalık ani duygu yükselmesi, sonrasında ani çöküşler ve ikisi arasında ise normal duygu skalasının olduğu bir bozukluktur. Genellikle ergenlik dönenimde başlayan hastalık ömür boyu sürebilir. Kadınlarda ve erkete eşit oranda görülür.

Bipolar bozukluk, iki uçlu duygu durum bozukluğudur. Birey ani duygu yükselmesi yaşadığı için çok neşeli görünür. Birden duygu çöküşü yaşandığında hasta depresif belirtiler gösterir. Bu da bireyin dengesi gözükmesine neden olur. Bu nedenle bireyin çevresindekiler, ailesi onu suçlayabilir. Unutulmamalıdır ki bu kişini elinde olan bir şey değildir. Bu bir hastalık olup tedavi edilmelidir. Bipolar bozuk şu belirtileri taşır.

Mani

Mani, anormal olarak yükselmiş, ani duygu durum kabarmasına verilen addır. Hipomani yaşayan birey, zihinsel ve bedensel enerji aktivitesinde büyük artış gösterir. Birey çok daha konuşkan, girişken, aktif, yerinde duramayan bir hal alır. Bazen bu enerji bireyin cinsel olarak kötüye kullanımına ya da alkol, uyuşturucu madde kullanımı almasına neden olur. Bireyde düşünce içeriğinde çok hız olduğu için pervasızca davranış sık olur.

Depresyon

Yüksek enerji bu evrede yerlerdedir. Birey büyük iştahsızlık ya da artış iştah yaşar. İçine kapanan kişi zevk alamaz. Çoğu işini yapmaz. Suçluluk duyguları artış gösterir. Dikkatini toplamakta güçlük yaşar. Ölüm ya da intihar düşünceleri sık görülür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir