Bilek ağrısı nasıl geçer

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 15, 2018

Bilek ağrısı, sporla yakından ilgilenen, günlük hayatında ve iş esnasında ağır nesneler kaldırıp indiren bireylerde sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, normal şartlarda bir veya birkaç gün içerisinde geçebileceği gibi azalmadan hatta artarak daha da şiddetli bir hale gelebilir. Bilek ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabına geçmeden önce nedenlerine bir göz atalım.

Bilek Ağrısı Nedenleri

Bilek ağrısı birçok sebepten dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle Karpal Tünel Sendromu yüzünden oluşmakta olup diğer nedenleri; artrit yani eklem iltihabı, tendinit, gut, incinme, burkulma ve kırılma şeklinde sıralanabilir. Bilek ağrısı rahatsızlığına doğru tedavinin uygulanması büyük önem teşkil etmektedir. Eğer devam eden bir bilek ağrısı rahatsızlığınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Bilek ağrısına ne iyi gelir sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

Bilek ağrısına ne iyi gelir? Nasıl Geçer?

Bilek ağrısının en yaygın görülen nedeni, Karpal tünel sendromu; dikiş, çizim, klavye ve daktilo kullanarak yazı yazma gibi elle yapması yorucu olan işleri sürekli ve rutin olarak gerçekleştirilmesi halinde meydana gelen ve önemsenmediğinde ameliyata kadar gidebilecek bir rahatsızlıktır.

Eğer karpal tünel sendromu ( CPT ) kaynaklı bir rahatsızlığınız varsa, bileğinizde meydana gelmesi muhtemel daha fazla hasardan korunmak için dinlenmek çok önemlidir. Devam eden bir işiniz varsa da sık sık ara vererek bileğinizi zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Bileklerinizin hareketini kolaylaştırmak ve sağlamlaştırmak için tıbbi malzeme satan yerlerden kolayca temin edebileceğiniz bilekliği birkaç gün düzenli olarak kullanmak ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçları düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Artrit yani eklem iltihabı kaynaklı bir rahatsızlık söz konusu ise, bir fizik tedavi uzmanına danışmanız faydalı olacaktır. Bileğinizin güçlendirilmesine yönelik çeşitli egzersizler yardımı ile eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.
Gut varsa, birden kendini gösteren keskin ağrılar, yer yer kızarıklık, şişlikler gibi belirtilerle karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir.

Bu belirtiler genelde önemsenmez ve zamanla geçeceği düşünülür ancak bazı gut türleri zaman geçtikçe çok daha ciddi sorunlara sebebiyet verebilir ve ihmal edilmemesi gerekir. Artrit, CTS ve gut birçok ortak belirti gösterse de her birinin tedavisi farklıdır. Bunların yanı sıra diğer yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz;

• Kendiniz yapabileceğiniz egzersizlerle çeşitli nedenlerden meydana gelen bilek ağrılarını en aza indirgeyebilirsiniz. Bu egzersizler, kolunuzu ve bileğinizi düz bir şekilde tutarak parmaklarınızı açıp kapatarak esnetmek ve parmaklarınızı kapatarak sağa sola dairesel hareketler yapmak.
• Ağrıyan veya şişen bileğinize soğuk, şişlik geçtikten sonra ılık kompres yapmak bileğinizi rahatlatacaktır.
• Bunların yanı sıra düzenli olarak masaj uygulamak ağrınıza çok iyi gelir. Sıcak suyun içerisine limon, papatya, badem yağı koyarak bileğinize uygulayabilirsiniz.
• En önemlisi devam eden bir bilek ağrısı rahatsızlığınız var ise vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir