Biberiye Bitkisi (Kuşdili) ve Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Biberiye Bitkisi (Kuşdili) ve Faydaları

Biberiye Bitkisi (Kuşdili) ve Faydaları , Çok eskiden beri kültürü yapılan ve esas kökeni Akdeniz Bölgesi olan bir bitkidir. Bugün en çok kültürünü yapmakta olan ülkeler; Yugoslavya, Portekiz, İspanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Balkan ülkeleri, Tunus, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’dır.

Memleketimizde, Akdeniz havzasında, Batı, Güney Anadolu, Kuzeybatı Anadolu, Ege ve Karadeniz Bölgesi’nde bahçe ve parklarda çit veya süs bitkisi olarak yetiştirilir. Türkiye’de Ege, Akdeniz ve Karadeniz sahil şeridi boyunca yabani olarak yetişir. Akdeniz kıyılarında 1500 m yüksekliğe kadar yayılış alanı göstermektedir. Ege Bölgesi’nde doğal olarak bulunmamakla beraber bu bölgemizde kültürü yapılmaktadır.

Biberiye Bitkisi (Kuşdili) ve Faydaları
Biberiye Bitkisi (Kuşdili) ve Faydaları görsel

Kullanılan kısımları; yaprakları, çiçek dalları ve genç-taze saplarıdır. Yaprakları ile yapraklarından elde edilen yağı büyük öneme sahiptir. Drog ve yağı, karminatif etkiye sahiptir. Biberiye esansı, çeşitli kozmetik ürünlerin kokulu bileşenidir. Deri üstünden uygulandığında romatizma ağrılarına karşı etkilidir. Biberiye esansı ayrıca tahriş edicidir. Banyo suyuna ilavesi ile sinirleri yatıştırıcı etkiye sahiptir. Biberiyeden likör, sabun, biberiye ispirtosu, kolonya vb. yapmaya yarayan esans çıkarılmaktadır.

Çiçekleri haşlanarak uyartıcı şurup elde edilir. Antiseptik, idrar arttırıcı, idrar yollarını temizleyici, kansızlığı ve hazımsızlığı giderici, çarpıntıyı kesici, güç verici, yara iyi edici, mide ve bağırsak uyarıcı, safra arttırıcı olarak kullanılır. Dahilen infüsyon %1-2 halinde, yemek aralarında olmak üzere günde 2-3 defa birer bardak alınır.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir