Bezelyenin Sağlığa Faydaları
Bezelyenin Sağlığa Faydaları

Bezelyenin Sağlığa Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bezelyenin Sağlığa Faydaları
Bezelyenin Sağlığa Faydaları

Bezelye ufak yeşil toplar halindeki görüntüsüyle herkesin sevdiği bir sebzedir. Genel olarak bahar aylarının başında yetişmektedir. Taze olarak tüketilmesi sağlık açısından daha yararlıdır. Bezelyenin faydaları içerisinde bulunan yüksek besin değerlerine bağlıdır. Bezelye sıkça yiyeceklerde kullanılır. Direkt olarak yemeği de yapılmaktadır. Oldukça lezzetli olması, ihtiva ettiği proteinlere bağlıdır. Sağlık açısından da pek çok faydası bulunmaktadır.

100 gram bezelyede 81 kalori enerji bulunmaktadır. Vitamin bakımından oldukça zengindir. A, C, E, K vitaminlerini ihtiva eder. İçerisinde tiamin, niasin, pridoksin gibi vitaminler de yer almaktadır.

İçerisinde pek çok mineral çeşidi bulunur. Demir, bakır, magnezyum bunlardan yalnızca bazılarıdır. Bezelyenin sağlığa faydaları çoktur. Bunlara genel olarak bakmamız gerekirse:

Bezelyenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bezelye düşük kalorilidir. Bezelye kilo aldırır mı diye sorarsanız cevabı “abartmazsanız hayır” şeklindedir. Bezelye düşük yağlı bir yiyecektir. Ancak yemeğini yaparken içerisine koyduğunuz yağlar farklı bir konudur. Bu bezelyenin suçu değildir. Veganlar bezelyeyi çok sever, bunun en önemli nedeni vucudun günlük protein ihtiyacına yanıt veriyor olmasıdır. Ayrıca kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Bezelyenin mide kanserini engellemede etkin olduğu söylemektedir. Bezelye içerisinde polifenol isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde mide kanseri türündeki kanseri engellemektedir. Elbette tek başına yeterli değildir, ancak koruyucu etkisinin olduğu bilim adamları tarafından ispatlanmıştır.

Bezelye bağışıklığı güçlendirmektedir. Bezelye içerisindeki antioksidanlar ciddi hastalıklara karşı önlem alır. Bezelye içerisindeki zengin içerikli besin değeri hastalıklara karşı sağlam durmanızı sağlamaktadır. Zira içerisinde kalsiyumdan tutun da manganeze karşı çeşitli mineraller bulunmaktadır.

Bezelye gençleştirir. Bezelyenin faydaları içerisinde anti aging özelliği de bulunmaktadır. Bezelye içerisindeki alfo karoten, kateşin, epakateşini karotenoid gibi anti oksidanlar bulunur. Bu maddeler sizin gençleşmenizi sağlar. Cildinize parlaklık verir.

Bezelye Alzheimer’a karşı koruyucu bir besindir. Ayrıca artrite de iyi gelmektedir. Bunun nedeni içerdiği K vitaminidir. Alzheimer hastalarının da düzenli bezelye tüketmeleri önerilmektedir.

Bezelye şeker sindirimini kolaylaştırır. Sebebi lif ve protein içermesidir. İçerisinde ilave şeker bulunmamaktadır. Ancak şeker hastaları tüketirken dikkat etmelilerdir. Doktorlarına danışmadan bezelye tüketmemelidirler.

Bezelye sindirimi artırmaktadır. Sindirim sistemi problemli olan kişiler bezelye tüketerek sindirim sistemlerini düzene koyabilirler.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir