Bel ağrısına hangi bölüm bakar

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

SON GÜNCELLEME: Mayıs 21, 2018

Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısı farklı nedenler sonucu ortaya çıkabilen bir sağlık problemidir. Bel ağrısı için hangi doktora gideceğinize karar vermek için ağrının nedenine odaklanmak gerekir. Hiçbir sorun yokken aniden ortaya çıkan bel ağrısı için öncelikle aile hekiminize başvurmanızda fayda vardır. Ortopedi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya beyin ve sinir cerrahi uzmanına da bel ağrısı için başvurabilirsiniz. Erken evrede uygulanacak fizik tedavi yöntemleri ve egzersizlerle ameliyata gereksinim olmadan bel fıtığı gibi bel ağrısı yapan nedenlerden kurtulmanız mümkün.

Fiziksel zorlamaya bağlı gelişen bel ağrılarının tedavisi genellikle kolay olduğundan süreç sizi zorlamayacaktır. Ancak bel ağrısı altta yatan daha ciddi bir sorundan kaynaklanıyorsa mutlaka bir nöroşirurji yani beyin ve sinir cerrahisi uzmanına görünmeniz gerekir.

Bel Ağrısı ve Beyin, Sinir Cerrahisi

Bel ağrısı nedenleri arasında bel kayması, bel fıtığı ve dar kanal hastalığı gibi ciddi nedenler olabilir. Bu üç rahatsızlık kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen, tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlara yol açabilen hastalıklardır. Bu nedenlere bağlı bel ağrısı yaşayanların mutlaka beyin ve sinir cerrahına gitmeleri önemlidir.

Bel fıtığı ya da bel kayması gibi rahatsızlıklar toplum içerisinde korkulan rahatsızlıklar arasında yer alır. Bu sebeplerle bu rahatsızlığa sahip bireyler doktora gitmekten kaçınmaktadır. Oysa erken teşhis ile bunlarda tedavinin oldukça iyi sonuç vermesi mümkündür. Doktora gitmeyi ertelemek kişiye zarar verecek ve sadece tedavinin zorlaşmasını sebep olacaktır. Erken dönemde doktora gidilmezse  bel fıtığı, bel kayması ve dar kanal hastalıkları ilerler. Sonuçta da bacaklarda güçsüzlük, dışkı ve idrar kaçırma, yürüyememe, erkeklerde iktidarsızlık gibi telafisi mümkün olmayan sorunlara ilerleyebilir.

Bel Ağrısını Hafife Almamak Gerekir

Bel ağrısı yaygınlığı sebebiyle çoğu zaman önemsenmemektedir. Fakat ciddi sorunların belirtisi olabilir. Bu nedenle uzun süre devam eden ve hafiflemeyen bel ağrısın varsa gecikmeden mutlaka bir uzmana gitmekte fayda vardır. Doktorunuz direkt grafi, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerle sorunun ne olduğu tespit edecektir. Bel kayması, bel fıtığı veya dar kanal hastalığı teşhis edilirse iyi bir beyin ve sinir cerrahı sizin için en doğru doktor seçimi olacaktır. Bel fıtığı, bel kayması ve dar kanal hastalıkları cerrahi müdahale ile kolayca tedavi edilseler bile ameliyatların mutlaka deneyimli ve alanında uzman cerrahlar tarafından yapılması şarttır.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir