Bebeklere su ne zaman verilir

Bebeklere Ne kadar Su Verilmeli

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bebekler dünyaya geldikten sonra, ilk 6 ay boyunca su ve besin ihtiyaçlarını anne sütüyle karşılamaktadır. Anne sütü içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde, dışarıdan ek bir beslenmeye gerek duyulmadan bebeğin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlamaktadır. Anne sütünün yüzde 90’ı sudan oluştuğu için, bebeğin su ihtiyacı buradan karşılanmaktadır. Yani anne sütü alan bebeklere su vermeye gerek yoktur. Mama ile beslenen bebeklere ise su verilmesi gerekir.

6 ayı tamamlamış bebeklerde, anne sütünün yanında bebeğe su da içirilmeye başlanır. Bu yaştaki çocuğa günde en fazla 30 ml su içirilmelidir. Bebeğiniz su içmek istemiyorsa ve yeterli düzeyde çiş yapıyorsa anne sütünün bebeğin su ihtiyacını karşıladığını söyleyebiliriz. Bebeğiniz normalden daha az aralıklarla altını ıslatıyorsa, idrarı koyu renkte ise, dil ve dudaklarında kurumalar varsa bu bebeğinizin susuzluk çektiğini gösterir. Böyle durumlarda mutlaka bebeğe su içirilmesi gerekmektedir.

Bir yaşını tamamlamış bebekler, birçok besini tüketebilir hale gelmiştir. Vücut gelişimi hızlandığından sıvı ihtiyacı da çoğalır. Bebekler 6 aylıkla, 24 aylık arasında zaman zaman ishal olurlar. Bu yüzden ciddi oranda vücutlarında su kaybı yaşanır. Havanın sıcak olması ya da bebeğin ateşli bir hastalık geçirmesi de susuzluğa neden olan sebepler arasındadır.

Ebeveynlerin böyle durumlara karşı hazırlıklı olması, susuzluğa neden olan durumlar ortaya çıktığında bebeğin yeterli düzeyde sıvı aldığından emin olmaları gerekmektedir.

Bebeklere Su Ne Kadar Verilmeli?

Bebeğin ihtiyacı olan su mikyarı, yaşı, cinsiyeti, kilosu, boyu ve hareketliliğine göre farklı oranlarda olmaktadır.
Yaklaşık olarak, 6 ay – 12 ay arasında bebeğin alması gereken sıvı miktarı 30 – 100 cc arasındadır. 1 yaşla 3 yaş arasında ise 300 – 600 cc ölçüsünde sıvı alımı yapılmalıdır.

Bebeğin yeterli miktarda sıvı aldığını anlamanın en kolay yolu, altını ıslattığında bezini kontrol etmek ve tuvalet sıklığını gözlemlemektir. 2 saatte bir idrarı geliyorsa ve idrarın rengi normalse, bebeğiniz yeterli düzeyde sıvı alıyor demektir.

Bebeğe Su Nasıl Verilmeli?

1 yaşına kadar olan bebeklerde suyun kaynatılıp, soğuduktan sonra biberon, delikli suluk gibi araçlarla verilmesi uygundur. Bebek büyüdükçe bardakta su verilmeye başlanır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise, cam bardak yerine kırılmaz materyalden üretilen bardakların tercih edilmesidir.

Sonuç olarak;

Su hayatın en önemli ihtiyaçlarındandır. Anne sütünde de yoğun miktarda bulunur. Biberon maması yapılırken de su kullanılmaktadır. Havalar sıcak olduğunda bebeğin daha çok suya ihtiyacı olmaktadır. Bebeğiniz katı gıdalarla beslenmeye başladığında, su içmeye başlaması gerekir. Bu aynı zamanda böbreklerin daha sağlıklı çalışması, sindirim sisteminin rahat bir şekilde hareket etmesi için de oldukça önemlidir.

Diğer yazımız olan Anne Sütünün Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir