Bebeklerde Karın Ağrısı

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Bebeklerde Karın Ağrısı

Bebeklerde Karın Ağrısı, Sürekli ağlama, kambur bir duruş, sürekli tükürme halleri karın ağrısının belirtileridir. Karın ağrısına sebep olacak durumlar virüs veya reflü gibi sağlık durumlarda ortaya çıkabilir. Genellikle farklı gıdalara geçiş dönemlerinde bu sorunla karşılaşılabilir. Karın ağrıları genelde tehlikeli durumlar değildir. Kendiliğinden geçme durumu yüksektir. Bebeklerde ve çocuklarda karın ağrısı kendiliğinden geçmez ve hala devam edecek olursa doktorunuza görünmeniz gerekir.

Bebeklerde Gaz Ağrısı

Bebeklerde Karın Ağrısı
Bebeklerde Karın Ağrısı

Gaz ağrısı, karın ağrısıyla karıştırılabilen bir durumdur. bebeklerde gaz ağrısı belirtileri geğirmek, sık gaz çıkarmaktır. Bu durum karın ağrısıyla karıştırılmamalıdır. Gaz oluşumu hava yutmaktan kaynaklandığı için bebeklerde ve çocuklarda gaz ağrısı hızlı yemek yedirmekten kaynaklanıyor. Hızlı yemek yerken oluşan hava gaz olarak geri döndüğü için bebeğinizi veya çocuğunuzu rahatsız ediyor. Böyle durumlarda beslenmesini yavaş yaptırmalısınız. Bebeğinizin gazını sık sık çıkartmalısınız. Lif tüketimi, yağlı yiyecekler gaz oluşumuna sebep olur. Bebeğiniz veya çocuklarda bu tarz gıdalardan uzak durmasını sağlamanızı öneririm.

Bebek ve Çocuklarda İshal

İshal herkeste yaygın olduğu gibi bebek ve çocuklarda ishal durumu fazlasıyla söz konusu. Enfeksiyon durumları veya fazla meyve suyu tüketimi gibi durumlarda bebek ve çocuklarda ishal görülmesi mümkündür. İshal olan bebek veya çocuklarda genel olarak evde tutulması bol su tüketimi yapılması önerilmektedir. İshal durumu yavaş yavaş geçmeye başladığında lif içerikli gıdalar, süt ve süt ürünleri ya da yağlı gıdalardan uzak durulmalı. Daha hafif olan çorba ve su tüketimine devam edilmelidir. 6 aylık veya 6 aydan az olan bebeklerinizin ishali ilk 24 saat içerisinde geçmezse ve ishal renginde değişme veya kan görülmesi durumunda derhal müdahale edilmesi gerekir.

Çocuklarda Kabızlık

Bebek ya da çocukların bünyeleri farklılık gösterir. Bazı çocuklar günde 1 kez tuvalete çıkarken, bazı çocuklarda 2 günde bir tuvalete çıkabilirler. Bu durumda herhangi bir sıkıntı yoktur. Çocuklarda kabızlık durumu sıkıntısı dışkıda sertlik, dışkı çıkışının acı verdiği durumlar çocuklarda kabızlık söz konusu olur. Böyle durumlarda biraz su ve erik suyu gibi gıda takviyeleri yapılmalıdır. Eğer kabızlık durumunda herhangi bir değişim olmazsa doktorunuza görününüz.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir