Bebeklerde kolik ağrısı

Bebeklerde Karın Ağrısı | Kolik Bebek Nedir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bebeklerde karın ağrısı neden olur? Kolik bebek nedir? Nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? Kolik tedavisi nasıl yapılır? Kolik masajı nasıl yapılır?  Bebeklerde kolik ne zaman geçer? Nasıl geçer? Kolik sorununa çözüm önerileri nelerdir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Karın ağrısı bebeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Bebeğin uyuyamaması, huzursuz olması ve mızmızlanması gibi davranışlarının arkasında karın ağrısı olabilir. Bebeklerdeki karın ağrılarının nedenleri arasında, sindirim sisteminin henüz tam gelişimi sağlayamamış olması, bebeğin bağırsaklarında gaz olması en çok görülen nedenler arasındadır.

Bebeklerde Karın Ağrısı Nedenleri

Kolik Bebek: Bebeklerin 10 günlük ve 3 aylık olduğu dönemde ortaya çıkmaktadır. Nedeni henüz tam olarak bilinmese de, bağırsakların güçlü şekilde kasılmaları sonucunda kolik denilen karın ağrılarına yol açtığı düşünülmektedir. Sinir sisteminin tam anlamıyla olgunlaşmamış olması ve bebeğin vücudunda doğum sonrası dönemde progesteron hormonunun azalması da kolik nedenleri arasındadır.

Bebek sürekli ağlıyorsa, bacaklarını kaldırıyorsa, sık şekilde gaz çıkarıyorsa, karnında şişkinlik yüzünde kızarmalar varsa ve sinirli, huzursuz bir halde ise kolikten şüphelenilmelidir. Kolik ani spazm şeklinde ortaya çıkar. Daha çok geceleri görülür ve çoğu bebekte 3. ayın sonunda kendiliğinden geçer.

Kolik Bebek Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle geçmeyen karın ağrıları için doktorunuza müracaat etmeli ve kolik bebek için size kullanmanızı önerdiği  ilaçları kullanmalısınız. Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa, bir göğsünüzden emdikten sonra, hemen diğer göğsünüze geçmeyin.

Sütünüzde gaza neden olabilecek baharatlı gıdalar gibi besinleri tüketmemeye dikkat edin. Biberonu çalkalamadan bebeğe içirin. Çalkalama biberonda hava kabarcığı oluşturup bebeğin midesinde gaz sıkışmasın yapabilir. Kolik önleyen biberon ve emzik kullanın.

Bebeği kucağınıza alıp hafifçe sağa sola sallayın. Böylece bebeğin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinize sıcak bir banyo yaptırarak, onun rahatlamasına yardımcı olun.

Bebeğinize yumuşak şekilde masaj yapın ve rahatlamasını sağlayın.

Bebeğinizi sırt üstü yatırıp bacaklarını karnına doğru hafifçe ittirerek bağırsaklarının daha rahat çalışmasında yardımcı olabilirsiniz.

Her zaman kullandığınız mamanızın yerine farklı bir mama deneyin. İnek sütü içermeyen bir mama kullanmanız daha uygun olacaktır.

Bebeğinizin sese karşı olan duyarlılığına göre ona uygun bir ortam hazırlayın. Sesten hoşlanıyorsa güzel müzikler dinletebilir, ninniler söyleyebilirsiniz. Sessizliği seviyorsa, onun için sessiz bir ortam hazırlayıp, huzur içinde rahat bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz.

Bunlar yapılmasına rağmen hala karın ağrısı şikayetleri devam ediyorsa doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde karın ağrısına neden olan diğer nedenlere bakıldığında, gaz sancısı, kabızlık, reflü, mide üşütmesi, çeşitli gıdalara alerji, süt ve süt ürünlerini sindirmede güçlük, bağırsak solucanları ve ülser gibi sağlık problemlerinin karın ağrısına neden olduğu görülmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi almak için bebeklerde karın ağrısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir