Bebeklerde Boyunda Beze Neden Olur

SON GÜNCELLEME: Mart 22, 2018

Bebeklerde boyunda beze, bebeklerin boynunda bazı şişkinlikler oluşabilir. Bu şişkinlikler genellikle lenf bezinden kaynaklı oluşan şişkinliklerdir. Fakat çok nadir rastlansa da tiroit bezi büyümesi (guatr), bazı tümöral oluşumlar ve doğuştan gelen kistlere bağlı olarak da bebeklerde boyunda beze gözlemlenebilir.  Lenf bezi şişmesi ve büyümesi genelde virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan dolayı gelişir. Vücut içerisine giren zararlı mantar, bakteri, parazit, virüs gibi ajanlar kan ile beraber tüm vücuda yayılır. Sonrasında ise lenf bezlerine etki ederler. Sadece lenf bezlerini hedef alan enfeksiyonlarda bulunmaktadır. Sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonları, otit, dis eti enfeksiyonu, tonsilit, diş apnesi, ağız içerisinde aft gelişimi, cilt enfeksiyonu, diş apnesi, genital ve anal bölge enfeksiyonları ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının gözlemlendiği kişilerde lenf bezi büyümesi ve şişkinliği gözlemlenebilir.

Bebeklerde Boyunda Beze Neden Olur

Bebeklerde boyun bölgesinde lenf bezi büyümesi için birçok farklı neden gösterilebilir.  Fakat bu nedenler arasında üst solunum yolunda yaşanan viral enfeksiyonlar kesinlikle en sık yaşananı olacaktır. Kızamık, kızamıkçık, adenovirüs, su çiçeği gibi hastalıklar en önemli üst solunum yolu viral hastalıklarıdır. Bakteri enfeksiyonları ise genelde bademciklerin iltihaplanmasına neden olur. Streptokoklar, difteri, sifiliz, brusella, tifo gibi bakteri türleri de lenf bezlerine saldırarak hastalıklara yol açar. Ayrıca sıtma, toksoplazma, kesi tırmığı hastalığı ve kene ısırıklarının da lenf bezinde büyümeye sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Lenf bezi şişmesinde viral ve bakteri kaynaklı enfeksiyonların dışında BCG aşısı gibi aşı reaksiyonları, dermatitler, penisilin tarzı ilaçlar, aspirinler, böceklerin ısırması gibi etkenlerden de kaynaklanabilir. Romatoid ve artrit gibi romatizmal hastalıklar, lösemi ve lenfoma gibi kanserlerde lenf bezlerinin büyümesine neden olan ve bebeklerde boyunda beze gözlemlenmesine neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Boyunda Beze Ne Zaman Geçer

Bebeklerde boyunda oluşan bezeler farklı hastalıklara bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu nedenle bebeklerde boyunda beze teşhisi ve tedavisi her zaman farklılık gösterir. Bezenin ne zaman ortaya çıktığı, ne zamandan beri var olduğu, bezenin bulunduğu bölge detaylı olarak incelenerek teşhis koyulabilmektedir. Aileler teşhis ve tedavisi konusunda haklı olarak telaşlı olduğu için doktorların teşhis ve tedavi adına daha dikkatli olması gerekmektedir. Yeteri kadar dikkat ile beraber bebeklerde boyunda beze sebebi belirlenerek tanı koyulmaktadır. Genelde boyunda oluşan beze yeni bir oluşumsa enfeksiyon kaynaklı, ortalama bir süredir yerinde ise tümör kaynaklı bir beze ve uzun sürelerden beri yerini koruyan bir beze ise doğumdan gelen bir beze olduğu düşünülebilir.

Bebeklerde Boyunda Beze Tedavisi

Boyun bölgesinde en fazla gözlemlenen bezelerin nedeni enfeksiyona bağlı gelişen bezelerdir. Bu bezeler lenf bezi şişmesi olarak da isimlendirilmektedir. Bebeklerde boyunda beze eğer enfeksiyon kaynaklı olduğu düşünülüyorsa ilk olarak enfeksiyonun kaynağı belirlenmelidir.

İnsan boynunun her iki tarafında da toplamda yüze yakın lenf bezi bulunmaktadır. Bu lenf bezleri sinüsler, yumuşak damak, bademcikler, dudak, dil ve boğaz içerisinde özenle dizilmiştir. Enfeksiyon bölgesinde bulunan lenf bezleri ilk tepkiyi verir ve şişmeye başlar. Lenf bezleri şiştiği zaman ise boyunda beze gözlemlenir. Enfeksiyonun kaynağı tespit edildiği zaman uygun bir antibiyotik ile kolayca bebeklerde boyunda beze tedavisi gerçekleştirilir.

Bebeklerde boyunda beze eğer bir süredir varsa lenf bezlerinin olduğu ve lenf dolaşımın devam ettiği yerler araştırılmalıdır. Bezesi olan kişinin baş ve boyun endoskopisi dikkatli bir şekilde yapılmalı ve bezenin nedeni belirlenmelidir. Özellikle geniz bölgesinde oluşan bezelere dikkat edilmeli ve boyunda beze gözlemlendiği zaman geniz bölgesi dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Bademciklerden ses tellerine kadar dikkatli bir şekilde inceleme gerekmekte. Lenfoma ve diğer tümör tiplerine karşı boğaz dikkatli olarak araştırılmalıdır.

Bebeklerin boynunda beze uzun zamandan beri mevcut ise doğumsal dokulardan ve basit yağ bezelerinden kaynaklı olabilmektedir. Bu bezeler aslında kötü huylu olmayan tümörlerdir. Boyunda bezeler eğer bu tipte ise zararsızdır fakat ameliyat ile yinede çıkartılması gerekmektedir. Çünkü estetik açıdan güzel bir görüntü vermediği gibi ilerleyen zamanlarda kötü huylu tümörlere dönüşebilmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir