Bebeklerde besin alerjisi belirtileri

Bebeklerde Besin Alerjisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Günümüzün yaygın sağlık sorunlarından birisi de besin alerjisidir. Bebeklerde besin alerjisi bebeklik ve çocukluk dönemlerinde, bağışıklık sisteminin belli gıdalar tüketildiğinde alerji şeklinde tepki vermesi rahatsızlığıdır.

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri

Besin alerjisi kendisini, deride kırmızı renkteki döküntüler, ishal, kabızlık dudakta morarma, öksürük ve hırıltılı nefes alma gibi şikayetlerle belli etmektedir. Aile bireylerinde besin alerjisi olan bebeklerde besin alerjisine yakalanma riski yüzde 20 oranında daha fazla görülmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda en sık görülen gıda alerjileri arasında, inek sütü, yumurta, fındık, ceviz, fıstık gibi gıdalara karşı gösterilen reaksiyonlar bulunmaktadır.

Katkı maddeleri bebeklerde besin alerjisi nedeni midir?

Özellikle son yıllarda, sanayileşmenin artmasıyla birlikte, hazır gıdaların içine tatlandırma, renklendirme ve koruma amaçlı olarak, çeşitli katkı maddeleri ilave edilmektedir. Vücut tarafından istenmeyen madde olarak kabul edilen bu katkı maddeleri, vücuda girdikten sonra alerjiye neden

İnek sütü alerjisi başta olmak üzere, yumurta alerjisi, deniz ürünleri, fıstık, soya, domates, muz, portakal, tahin, susam gibi yiyecekler besin alerjisine neden olmaktadır.

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri

Alerjiye neden olan besin alındıktan sonra dakikalar ya da saatler içinde alerji belirtileri görülmektedir. Deride döküntü, makatta kızarma, dudakların morarması, astıma benzer şekilde nefes alışverişi, ishal, kusma ya da kabızlık gibi belirtileri bulunur.
Besin alerjisi durumlarında, bebeklerde reflü ortaya çıkabilmektedir. Besin alerjileri, bebeklerin gelişiminin yavaşlamasına, gaz şikayetlerine neden olabilmektedir.

Anne sütü alan bebeklerde besin alerjisi

Anne sütüne alışmış olan bebekler, 6 aylık olduktan sonra, anne sütünün yanında ek gıdalarla da beslenmeye başlarlar. Özellikle bu dönemde bebek anne sütüne alışık olduğundan, ek gıdalara karşı alerji ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca annenin beslenirken alerjik etkisi olan besinlerle beslenmesi, bu gıdaların anne sütüne karışarak bebeğe geçmesine neden olmaktadır. Bebekte inek sütüne karşı alerji bulunuyorsa, süt ürünlerinden annenin uzak durması gerekmektedir.

Bebeklerde besin alerjisi önlemenin yolları

Ailesinde besin alerjisi olan bebeklerin alerji geliştirme riski fazla olduğundan, doğumdan ilk 6 aya kadar geçen sürede anne sütünden başka besinle beslenmemesi gerekir. Fındık, fıstık gibi kuruyemişlerin tüketiminin azaltılması, inek sütü ve inek sütünden üretilen besinlerin annenin ve bebeğin beslenmesinden çıkarılması gerekir. Alerji belirtileri fark edildiğinde uzman bir doktora gidilip, hangi besinlere karşı alerji geliştiğinin tanısı konulup, buna uygun bir tedaviye geçilmelidir.

Diğer yazımız olan Çocuklarda Polen Alerjisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir