Bebek ve Sağlık

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bebek ve Sağlık

Bebek ve Sağlık. Bebeğinizin doğumundan ergin birey olana kadar gelişmeler ve bu dönemlerde genel kontrollerin yapılması ve bunların düzgün bir şekilde kısımlandırılması gerekmektedir. Bebeğinizin doğumundan ilk on beş gün içinde en yakında sağlık merkezine giderek topuğundan kan aldırmanız ve TSH taraması için alınan kan örnekleri ile bebeğinizin ilk kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.
2-36 ay arası
Bebeğinizin 2, 3, 4, 6, 9, 12, 15, 18, 24, ve 36 ay dönemlerinde gerekli olan kontrolleri, bebeğinizin devamlı olarak takip ettiği doktorunuzla takip edebilirsiniz. Bu dönemlerden sonra da her sene de büyüme gelişimleri izlenmesi gerekmektedir.

Anne sütü ve önemi

Kuşkusuz anne sütünün bebeğinin gelişimi hakkında desteği çok büyüktür. Belirli bir dönem içerisinde özellikle uzmanların tavsiyesi ilk 6 ay anne sütünün değeri gelişimi açısından son derece katkı sağlayacaktır. Anne sütünün avantajları; kaynatılma, yeniden soğutma denemeleri ve hazır mama uygulamaları için yapılan çaba gerektiren işler olmamaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar da anne sütünün bebeğin su gereksinimini karşıladığı bilinmektedir. Annenin gün içerisinde aldığı gıdaların anne sütüne karıştığı ve geceleri bebeklerini emziren annelerin sütlerinin daha fazla arttığı bu yüzden de bebeklerin genelde geceleri daha fazla uyanarak emme ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Bebek ve Sağlık
Bebek ve Sağlık

Mama ile beslenen çocukların her gıda alımından sonra ağız bakımlarının, temizliklerinin sağlanması gerekmektedir. Ağızda pamukçuk oluşumunu engeller. Emziren annelerin bebekle olan iletişimleri daha fazladır. Bebeğin gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını daha önceden sezinleyebilme yetenekleri artar. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerin hastalıklara karşı ilerleyen zamanlarda dirençleri daha da artacaktır. Anne sütü ile beslenemeyen ve belirli rahatsızlıkları bulunan bebeklerin anne sütüne yakın olan besin değerleri oldukça yüksek olan gıdalarla beslenmeleri şarttır. Bunların dışında emziren annelerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunların başında annenin emzirme döneminde ilaç kullanımını doktora danışmadan kullanmaması gerekir.

Mama Kullanımı

İlk 6 ay anne sütü alamayan bebeklerde ve 6 aydan sonra mamaya geçecek olan bebekleri de kapsayacak bu konu bebeklerin mama alımından sonra ağız kısımlarında pamukçuk oluşumudur. Bu da her mamadan sonra ağız temizliğinin su ile yapılmasıdır. Bunun dışında geçmeyen pamukçuk oluşumlarında genel de önerilen böğürtlen şurubu ile hafiften temizlenebilir.

Gaz Sorunu

Birçok bebeğin dünyaya geldiklerinde çektikleri en büyük sorunlar arasında gösterilmektedir. Bebekler şiddetli gaz ağrıları ve kimi zaman sabahlara kadar durmadan ağlamalarına neden olacak sorunlarla aileleri de endişe içine soktukları durumlar oluşmaktadır. Bu durumlarda bebeğe gaz yapacak durumlar önceden tespit edilmelidir. Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa; annenin gaz yapıcı besinler tüketmesi anne sütü ile bebeğe geçebilmektedir. Eğer bebeğiniz hazır mama ile besleniyorsa kullandığınız takviye mamanın doktorunuza tekrar danışarak değiştirilmesini gündeme getirebilirsiniz. Doktorunuz tarafından da gaz giderici ilaçlar verilebilir. Bebeğin ilerleyen zamanlarda katı gıdalara geçmesi gaz sorunlarınızı tekrar ortaya çıkarabilir. Bu tür durumlar da bebeğiniz için doktorunuzun önerdiği gaz gidericileri kullanmanız da sizin açınızdan daha önem arz edecektir.

Özetle Anne ve bebek;

Bebeğin doğumundan sonra anneye çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Anne ruhsal olarak durumunun iyi olması gerekir. Ayrıca annenin yükünü ev de hafifletecek kişi babadır. Babalar, ev içerisinde annenin sorumluluklarının büyük bir kısmına yardımcı olarak çocukla daha fazla zaman geçirilmesi sağlanmalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir