bebeklerde hijyen
bebeklerde hijyen

Bebek sağlığı için hijyen

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

bebeklerde hijyen
bebeklerde hijyen

Bebekler canlılar içinde en sevimlileridir, en tatlılarıdır. Daha doğmadan heyecanlandırırlar başta ailesi olmak üzere herkesi. Hele doğduktan sonra kendilerine has kokuları vardır, o kokuyu hiçbir parfümde bile bulamazsınız. Böylesine sevimli ve sevilesi bebeklerimizi de birçok tehdit beklemektedir. Bebeklerimizi de bu tehditlerden koruyacak olanlar bizleriz. Başta anne ve babalar olmak üzere herkesin bebeklere karşı dikkat etmesi gerekmektedir. En çokta bebeklere dokunmadan önce el temizliğinin yapılması en önemli unsurdur.

Hijyen Nedir ?

Hijyen veya hıfzıssıhha, sağlıklı bir yaşam için yapılan faaliyetlerin ve alınan önlemlerin tümü. Sözcük özel anlamında, genellikle temizlik ile ilgili önlemlerden bahsederken kullanılır.

Hijyenin etkili olabilmesi için sadece su yeterli olmayabilir. En etkili hijyen için zararlı olabilecek mikroorganizmalar vücuttan uzaklaştırılırken çeşitli temizlik araçları kullanılabilir.

Bebeklerde Hijyen

Prof. Dr. Rahmi Örs, bebeklerde hastalıkların başlıca nedenlerinin hijyen konusu olduğunun altını çiziyor. Havalardaki değişimle birlikte hastalık yapan virüsler çoğalıyor. Bu virüslerde vücudumuzun her yerine bulaşıyor. Virüslerden en çok etkilenenler ise bağışıklık sistemi gelişmemiş çocuk ve bebekler oluyor.

Bebek ve çocuklarda virüslerden kaynaklı olan hastalıkların önlenmesi için hijyene dikkat edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Rahmi Örs, “Bebekler en küçük enfeksiyondan bile hemen hasta olabilmektedir. Enfeksiyonların büyük bölümü ise elle temasla bulaşmaktadır. Bunun için bebeklerin bakımıyla ilgilenen anne, baba veya diğer kişilerin ellerini sık sık bol suyla yıkaması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Bebek hastalıklarının büyük bir bölümü enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Ailelerin ellerini yıkamadan bebekle temasa geçmesi, hijyen konusuna dikkat etmemesi bebeklerin hastalığında etkilidir. Herkes bu önemli detayı atlayıp ‘ben bebeğime çok iyi bakıyorum’ diyebilmektedir. Oysa artık günümüzde tv ekranlarında bile hijyen amaçlı sıvı sabunlar satılmaktadır.

Bebek hijyeni konusunda nelere dikkat edilmeli?

Bebekleri mikroplardan korumak için bebeğin karnını doyururken veya bebeğin altını temizlerken eller mutlaka yıkanmalıdır. Biberon, emzik gibi bebeğin ağzıyla temas edecek ürünlerin de temizliğine önem gösterilmesi gerekmektedir. Sadece büyüklerin elinin temiz olması yetmez. Bebek elini ağzına sokacağı için elleri sık sık yıkanmalı ya da kolonyalı mendille temizlenmelidir.
Kaynak; Hijyen nedir wikipedia 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

2 Yorumlar

  1. Hayatın her döneminde hijyen önemlidir fakat bebekler için daha fazla önemlidir çünkü bebeklerde immun sistem daha gelişmemiştir ve dışarıdaki tehditlere açıktır.

  2. Bebeklerde hijyen çok önemli. Özellikle bebeklerin çamaşırlarını ayrı ve elde yıkamak gerekiyor. Kesinlikle sabunla yıkanması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir