vertigo

Baş Dönmesi Ve Vertigo

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Baş dönmesi

Çeşitli hastalıkları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Baş dönmesine neden olabilecek bazı durumlar
 • Baygınlık (Bayılma Hissi)
 • Sersemlik
 • Duygu dengesizliği, kararsızlık

Vertigo

 • Yanlış anlaşılan hareket hissi

Vertigo, vücudumuzun denge sistemine gelen doğru uyarıların yanlış anlaşılması veya yanlış uyarılar gelmesidir. Bazı zamanlarda hastalar herhangi bir tarafa çekildiğini hissetmesine neden olmaktadır.

Baş dönmesi yada vertigo hastalığı olan kişilerde mide bulantısı, kusma, denge sorunları olabilir. Bazı insanlarda ise vertigo atağı sırasında gözlerinde bir ritmik sıçrama hareketi hissetmektedir.

Belki de bu hissi kelimelerle tarif etmek zordur, çünkü insanlar genellikle “baş dönmesi” ve “vertigo” hastalığı farklı nedenler sonucunda olabilmektedir. Ayrıca, insanlar bazı zamanlarda bu hisleri farklı olarak tarih ettiği görülmüştür. Bu tutarsızlık nedeniyle , doktorlar bu iki belirtiyi de düşünmek zorundadır.

Mide bulantısı ve kusma belirtileri titizlikle incelenmelidir. Çünkü bu belirtiler tehlikeli bir görevde çalışan kişiler için ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Baş dönmesi, doktor ziyaretlerinin yaklaşık %5 ila 6 sını oluşturmaktadır. Her yaşta görülebilebilir fakat yaşlı insanlarda daha sık karşılaşmaktayız. Baş dönmesi geçici ya da kronik olabilir. Bir aydan fazla sürerse baş dönmesi kronik olarak kabul edilir. Kronik baş dönmesi yaşlılar arasında daha yaygındır.

 

Baş dönmesi vakalarının %95i ciddi bir hastalığa yol açmaz.Yaşlı insanlar için baş dönmesinin belirgin bir nedeni yoktur

 

Nedenler

Baş dönmesi ve vertigo genellikle denge sağlanmasına yardımcı olan kulak ve beyinde hasarlara neden olur: 

 • İç kulak
 • Beyin sapı ve beyincik
 • Beyin sapı, beyincik veya beyin sapına bağlantı olan sinir yolları

İç kulak pozisyonu ve hareketinizi algılamak için sinir yolunu kullanarak beyne bilgiler gönderir. Bu bilgiler denge duygusunu sağlamak için hareketlerini koordine eden bir duruş sağlamak için beyincik, beyin sapında işlenir. Bu yapılarda herhangi bir bozukluk olması, vertigo ya da baş dönmesine yol açabilir.

Ayrıca, genel olarak beyin fonksiyonlarını etkileyen herhangi bir bozukluk (örneğin, düşük kan şekeri, düşük kan basıncı, şiddetli anemi) , insanı sersemleştirir. Belirtiler rahatsız edici ve dayanılmaz olabilir ancak vakaların sadece %5i ciddi bir rahatsızlığa yol açmaktadır.

Baş dönmesi ve vertigo hastalığında sık rastlanmayan nedenler şunlardır:

 • İlaç etkileri
 • Multifaktöryel nedenler

Kullandığınız çeşitli ilaçlar baş dönmesine neden olabilir. Bazı ilaçlar (ototoksik ilaçlar) kulak veya denge organlarının sinirlerine doğrudan etki eder.Diğer ilaçlar, örneğin sakinleştiriciler bir bütün olarak beyni etkiler. Yaşlı kişilerde, baş dönmesi, genellikle çeşitli faktörlere bağlıdır. Genellikle ilacın yan etkileri ile oluşur fakat yaşa bağlı nedenlerde de görülmektedir.

Değerlendirme

Aşağıdaki bilgiler, hastaların bir doktor tarafından değerlendirmesi için gereklidir. Karar ve değerlendirme esnasında yapılanlar.

Uyarı işaretleri

 Baş dönmesi veya vertigo olan kişilerde, belirli semptom özellikleri endişe nedenidir.

 • Baş ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Yürüyüş zorlukları
 • Bilinç kaybı (bayılma)
 • Diğer nörolojik semptomlar

Doktora hangi durumlarda gitmelisiniz

Yukarıda saydığımız belirtileri şiddetli ya da bir saatten fazla olan kişiler hemen hastaneye gitmelidir. Diğer kişiler için ise birkaç gün içinde doktora görünebilirsiniz.

Doktor ne yapar?

Doktorlar ilk olarak kişinin belirtileri ve tıbbi geçmişi hakkında sorular sorar. Daha sonra fiziki muayene yapar. Bu muayene sonucunda genellikle baş dönmesine veya vertigoya neden olan rahatsızlık bulunabilmektedir.

Doktorlar fizik muayene yaparken, kulak, göz ve nörolojik muayeneleri sırasında edindiği bilgiler çok önemlidir. İşitme duyunuz test edilir, kulak zarı anormallikleri ve kulak kanalı incelenir. Gözlerdeki istemsiz göz hareketleri kontrol edilir.

İstemsiz göz hareketleri Nistagmus olarak adlandırılırBeyin sapındaki iç kulak ya da çeşitli sinir bağlantılarını etkileyen bir bozukluk olduğuna işarettir. Nistagmuslu gözler hızlı bir şekilde bir yöne kayma yapar ve daha sonra orijinal konumuna yavaş yavaş döner.

Tedavi

Belirtilerin nedeni tam olarak anlaşıldığında tedavi işlemi başlar. Tedaviyi durdurma ya da alternatif bir ilaca geçiş kullanılan ilacın dozunu azaltarak yapılır.Mide bulantısı ve kusma ilaçlar ile tedavi edilebilir.

 • Vertigo uzun bir süre devam ederse, denge rahatsızlığı olan insanlar için fizik tedavi yapılmaktadır.
 • Baş dönmesini tetikleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir
 • Otururken ve kalkarken yavaş hareket etmek gerekir
 • Göz, baş ve vucüt için gerekli olan egzersizleri yapmak gerekir
 • Kasları güçlendirmek için fizik tedavi ve mümkün olduğunca yürüyüş yapmak gerekir

Yaşlı insanlar için

İnsanlar yaşlandıkça, baş dönmesi ve vertigo daha yaygın hale gelir. Dengede tutulan organlar, özellikle iç kulağın yapıları işlevlerini daha az yerine getirmektedir. Daha yavaş kan basıncı olucağı için vücut mekanizmalarının cevap verme işlemi zorlaşır. Yaşlı insanlarda baş dönmesine ilaçların sebep olma olasılığı daha yüksektir.

Baş dönmesi ve vertigo her yaşta tatsız olmasına rağmen, zayıf insanların daha yüksek riski vardır.

Vertigoyu hafifletmeye yardımcı ilaçlar uykulu hissetmenize neden olabilir. Bu etki yaşlılarda daha yaygındır.

KİLİT NOKTALAR
 • Baş dönmesi ve vertigo, bazı reçeteli ilaçların kullanımından dolayı beynin bölümlerini etkileyen bozukluklara sebep olabilmektedir.
 • Şiddetli baş ağrısı ve herhangi bir zorluk işareti (örneğin yürürken zorluk çekme) uyarı işaretleridir.
 • Yukarıda saydığımız belirtileri olan kişiler hemen bir doktora görünmelidir.
 • İlaçlar uzun süreli kullanılması durumunda bir uzman tarafından kapsamlı şekilde incelenmesi gereklidir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir