Baş Ağrısına Ne iyi Gelir

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler ve Önlemler

SON GÜNCELLEME: Mart 23, 2018

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı Nasıl geçer? Baş ağrısını geçirmek için neler yapılabilir? Baş ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? Bu yazımızda bütün bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Baş ağrısı bazı zamanlarda çok şiddetli olabilir. Hatta tüm günümüzü çok kötü geçirmemize sebep olabilir.

Baş ağrısı çeşitli sebeplerle oluşabilir. Hormonlardan kaynUykusuz olduğunuzda, sinirli ya da stresli olduğunuzda ortaya çıkabilir. Bu tip durumları yaşadığınızda baş ağrısından kurtulmak için önerilerimize kulak verebilirsiniz.

Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Birçok beslenme uzmanı, muz makarna ve Balık yağının baş ağrısına iyi geldiğini belirtmişlerdir. Bunun yanında acı bir kahveye bir iki damla limon suyu karıştırıp içmek de baş ağrısına iyi gelebilir. Baş ağrısının tipine göre iyi gelen yiyecekler aşağıda ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Hormonal baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Eğer adet döneminden hemen önce ya da periyodunuz sırasında başınız ağrıyorsa çekiyorsanız bunda düşen östojen seviyeleri etkin olabilir. Bu azalan östrojen hormonu nedeniyle olabilir.

Eğer her adet dönemi ya da öncesinde bu şekilde baş ağrınız oluyorsa magnezyum içeren besinler ağrınıza çözüm olabilir. Muz, ayçiçeği çekirdeği, badem, ıspanak magnezyum  açısından zengin gıdalardır.

Stresin neden olduğu baş ağrısınaaiyi gelen besinler

Eğer masaj yapmak ya da bandajla bağlamakla geçen baş ağrınız varsa büyük ihtimalle sters kaynaklı baş ağrısı yaşıyorsunuz. Stres baş ağrısı boyun ve sırt kaslarının kaslması sebebiyle ortaya çıkar. Koenzim Q ve magnezyum stres baş ağrısına iyi gelir. Yumurta, karnabahar, ton balığı ve brokoli koenzim Q içeren besinlerdendir.

Soğuk algınlığı ve enfeksiyon baş ağrısına iyi gelen besinler

Gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı gibi durumlarda görülen baş ağrıları sıvı ve elektrolit kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle bol bol portakal, mandalina, greyfurt gibi bol sıvı içeren meyveler ve taze sıkılmış meyve suları baş ağrınıza iyi gelecektir.

Migren baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Migren baş ağrınız varsa B2 vitamini içeren gıdalar ağrınızı hafifletebilir. Hatta tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilir. Süt, kuşkonmaz, mantar gibi yiyeceklerde B2 vitamini bulunur.

Baş ağrısı için yiyecekler dışında alabileceğiniz diğer önlemler aşağıda anlatılmıştır.

Baş ağrısı için sessiz ve karanlık bir ortama geçin

Eğer baş ağrınız stres kaynaklı ise direkt olarak ağrı kesici almak yerine sessiz ve karanlık bir ortama geçmenizde fayda vardır. Kimi zamanlarda gürültü ve güneş ışınları baş ağrısına sebep olabilir ya da var olan ağrınızı artırabilir. Bu gibi durumlarda eğer mümkünse sessiz ve karanlık ortamlarda bulunmayı tercih edebilirsiniz.

Baş ağrısı için dışarıda yürüyüş yapın

Baş ağrısı ile doğal yollarla mücade etmek en güzel yöntemdir. Ağrı kesici gibi çözümler anlık olarak işlevsel olsa da vücudunuzu yorabilir. Geçmeyen bir baş ağrısını dindirme yollarından birisi de güneş ışığı altında yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş kan dolaşımızı ve kalp ritminizi olumlu şekilde etkileyeceğinden baş ağrınızı dindirebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu da güneş ışığına karşı duyarlıysanız, gün ışığı baş ağrınızı tetikliyorsa bu eylemi gerçekleştirmeyin, ya da kapalı havada yürüyüş yapın.

Baş ağrısı için başınıza masaj yapın

Başınızın ağrıyan bölgelerine masaj yapmak çoğu zaman ağrıya iyi gelir. Damarların gevşemesine ve dolayısıyla baş ağrısında azalmaya yardımcı olur.

Diğer yazımız olan Migrene Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir